Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

V kuchyni velkého režiséra

Co já vím
Co já vím

Jen stěží lze nezaznamenat, že letos oslaví své 85. narozeniny jeden z předních českých-amerických filmových režisérů Miloš Forman. Jeho knižní autobiografie se u nás dočkala už tří vydání, nyní konečně i ve zvukové podobě.

Faktografická literatura se u Audiotéky jako vydavatele nutně nepojí s objektivním výkladem historie (Krvavé země), mezi tituly se objevují i žánrově „ohebnější“ kousky, které nás seznamují s osudy všelijakých inovátorů a vědců, nebo třeba s počiny jednoho z největších tuzemských gangsterů. Připomenout si Formanovy narozeniny a doplnit tak současně sbírku vlastních audioknih díky nahrávce Co já vím? proto působí jako velmi logický, zejména však šťastný vydavatelský tah. Autobiografie, kterou Forman dával dohromady se spisovatelem Janem Novákem, totiž přibližuje dobu a zejména život osobnosti, která má co říci.

Co já vím? si odbyla premiéru v roce 1994, od té doby vyšla ve dvou dalších podobách, naposledy před čtyřmi lety. Kniha se naštěstí vždy dočkala i aktualizací, proto sahá až k Formanovu poslednímu celovečernímu filmu Goyovy přízraky (2006), respektive divadelnímu záznamu Dobře placená procházka (2009). Jak napoví i Forman sám, nelze už moc předpokládat další režijní počin, a tak se zdá, že tentokrát Co já vím? sahá až do samého tvůrčího „konce“ Miloše Formana a knihu lze brát jako všeobjímající vzpomínání na tvorbu, která ovlivnila světovou kinematografii. 

Jedna ze stěžejních výhod autobiografie, zvláště vystupující při poslechu zvukové verze, spočívá ve srozumitelném, vlastně až jednoduchém způsobu zápisů. Těžko by bylo možné podezírat Formana z nějaké nižší intelektuální „aktivity“, přesto jeho vzpomínky nezatěžuje přílišné hloubání. I jeho hodnocení dobového kontextu, vlivu politické situace na (ne)svobodu ve tvoření, stejně jako poodkrytí procesu filmařského řemesla, se obejde bez zákrut a poslech plyne velmi hezky od narození až po finální ohlédnutí za uplynulými lety. Forman vybírá to stěžejní; tedy ne zcela sám – Jan Novák musel řadu informací dohledávat a doptávat se na ně u kolegů Miloše Formana. Tak či tak, oba autoři za sebe skládají stěžejní momenty, aniž by je však zapomínali sem tam obohatit o (mnohdy humorné) střípky, jejichž smysl spočívá v utvoření plastičtějšího obrazu Formanova charakteru/smýšlení.

To, co nyní vyznívá jako velká přednost knihy, svým způsobem může u některých čtenářů/posluchačů znamenat její slabinu. Pokud totiž mají raději obsáhlejší a hluboko-sondující biografie, které se nebojí více problematizovat nejen samotného „hrdinu“, ale pochopitelně i momenty, s nimiž je v životě konfrontován, nebo by rádi co nejvíce poznali způsob natáčení Miloše Formana, musí být v očekáváních velmi opatrní. Forman sice o svém přístupu k tvorbě píše hodně, ale mnohdy jde spíše o náznak než o fundovaný rozbor. Jde cítit, že jeho cílovým čtenářem je přeci jen širší veřejnost.

banner 1200x150

Bylo zajímavé si počkat, kdo se zhostí načtení. Zatímco v zahraničí se mnohdy podaří, aby svou biografii načetli přímo jejich autoři, u Co já vím? jméno Miloše Formana nehledejte. Výběr nakonec padl na herce Hynka Čermáka. Pokud si odmyslíte jeho tvář od rolí drsňáků a gaunerů, zůstane velmi atraktivní hlas, který má charisma. Čermák neartikuluje dokonale, dokonce na některých místech i samotná intonace a rytmus při skládání delších souvětí neodpovídá „příručkám“. Jenže to funguje. Právě díky tomu, ano, právě díky drobným nedokonalostem má toto vzpomínání život. A z poslechu Co já vím? se stává velmi příjemný zážitek.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Autor knihy Jay Elliot, bývalý Senior Vice President společnosti Apple Computer a muž, kterého si Steve Jobs vybral za svého blízkého spolupracovníka, vede posluchače na pozoruhodnou cestu Jobsovou úžasnou kariérou. Přináší živé příklady náročných úkolů a vítězství Jobsova leadershipu, popisuje inovativní řízení lidských zdrojů, strategické plánování, představuje Jobse jako nejlepšího “lovce mozků”. Ukazuje posluchačům, jak…
Jak Jiřina Bohdalová bilancuje svůj život? Čeho si považuje ve své herecké dráze, kterou začala před 81 lety jako osmiletá? Co cítí, když se ohlédne za svým soukromým životem, který se snažila tak přísně střežit? Jak prožívala žalářování otce za vlastizradu a v jakých podmínkách vychovávala dceru Simonu?
Se skupinou Black Sabbath a poté jako sólový umělec získal dvě Grammy a po celém světě prodal přes sto miliónů desek. Se svou manželkou založili rockový festival Ozzfest a účinkovali spolu v reality show The Osbournes na MTV. Na birminghamském chodníku slávy má od roku 2000 vlastní hvězdu. Ale jsou to všechno jen povrchní a…
Architekt, profesor a autor mnoha odborných publikací M. Rajniš se rozhodl sepsat vzpomínky ze svého života plného cestování, netradičních zvratů, úspěchů i pádů. Jako buřič a provokatér, který si celý život razí svojí cestu, chce čtenáři ukázat, že i člověk, nýmand, kterého málem strčili do pomocné školy, může žít bezvadný život.

Recenze ze stejného žánru

Zápletka, která by se dobře vyjímala na stránkách luxusně vypadajícího společenského magazínu pro ty, kteří však na luxus ani zdaleka nemají. Taková je konstrukce příběhu nedávno zesnulého Jamese Patricka Donleavyho, kterou velmi trefně pojmenoval Dáma, která měla ráda čisté záchodky.
Britská bioložka Jane Goodallová je vedle třeba Davida Attenborougha takovým případem erudovaného vědce, který svou odbornou činností, společenskou angažovaností a v neposlední řadě i popularizací svého oboru získal statut mezinárodní celebrity, jejímž názorům bývá popřáváno sluchu od nejvyšších pater světové politiky až po masu bezejmenných čtenářů jejích knih.
Pokud je vám přes třicet, jméno Karel Kovář, alias Kovy, vám nejspíš nic neřekne. Pokud je vám pod patnáct, jeho plakát máte nad postelí. A zatímco zástupce starší generace jen nechápavě kroutí hlavou, jak mohl jednadvacetiletý youtuber (není-li to nadávka) napsat memoár, zástupkyně té mladší má jeho knihu dokonce podepsanou. Ano, vidíte správně – knihu,…
Jméno Edward Snowden se stalo téměř synonymem ke slovu „whistleblower“ – tedy někdo, kdo zahvízdá na poplach, když odhalí nesprávné chování ve své organizaci. Od kluka, který v dětství rozebíral herní konzole, po mladého muže se všemi bezpečnostními prověrkami, který se rozhodl z americké Národní bezpečnostní agentury vynést přísně tajné informace o soustavném porušování soukromí,…

Dále od recenzenta

Jakkoliv přehnaný se vám titul recenze může zdát, vězte, že tentokrát jsem si nadsázku odpustil. Walkerova publikace Proč spíme totiž pojednává natolik pečlivě o natolik stěžejním tématu, že vám život jistojistě ovlivní, a protože jde o spánek, může vám jej opravdu zachránit.
Nepřekvapí snad, že se každý nový literární příspěvek z dílny Umberta Eca dostane záhy na pulty tuzemských knihkupců. Pravidlem ale rozhodně není, aby se nedlouho poté objevil i ve zvukové podobě. Nultému číslu se to však podařilo.
Audioknižní nabídku obohatil další titul, který nám může pomoci k větší produktivitě. Ačkoliv Michael Hyatt přichází na velmi přesycený trh, jeho příspěvek stojí za povšimnutí (a poslech). Zaměřte svou pozornost je totiž až překvapivě dobrá kniha.
Mezinárodně uznávaný intelektuál Jacques Rupnik si v roce 2019 odnášel vítězství v prestižní Magnesii Liteře v kategorii publicistiky. O dva roky později se jeho objemná publikace Střední Evropa je jako pták s očima vzadu dočkala v „dílně“ Supraphonu zvukové podoby.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Co já vím
Miloše Formana netřeba představovat: do povědomí filmových fanoušků se zapsal už v šedesátých letech, kdy přispěl k zformování toho, čemu se brzy začalo říkat "nová vlna" českého filmu.
Přejít nahoru