Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Je pomsta sladká?

Čtvrtá oběť
Čtvrtá oběť

Čínského detektiva Li Jena a americkou patoložku Margaret Campbellovou před časem svedl osud dohromady při vyšetřování vraždy čínského vědce. Poté, co spolu prožili románek, kterému okolnosti příliš nepřály, si oba mysleli, že se jejich cesty nadobro rozešly. Proto je zaskočilo, když museli opět spojit síly při vyšetřování něčeho velmi neobvyklého – v Pekingu totiž došlo k několika rituálním popravám. Poslední obětí, která vyvolala největší rozruch, byl americký diplomat. Má vrah předem stanovený plán? Jde o pomstu nebo boj o moc? A kdy se jeho řádění podaří zastavit? A bude klíčem k řešení čtvrtá oběť?

Petera Maye proslavil zejména román Skála, kterým otevřel svou trilogii z ostrova Lewis. O více než dekádu předtím se však pustil do psaní kriminálních příběhů ze soudobé Číny, ve kterých barvitě líčí nejen bohatou minulost a problematickou přítomnost této rozlehlé země, ale i kulturní a sociální rozdíly, které plynou ze střetu evropského a asijského světa. Právě tyto knihy se nyní dostávají k českým čtenářům a posluchačům. Ačkoliv se může zdát, že se zde autor zatím hledá (syrovost ostrovního prostředí zde opravdu nenajdeme, zato nechybí romantická zápletka připomínající svou prvoplánovostí červenou knihovnu), byla by škoda se s Mayovými díly neseznámit komplexněji. Minimálně pro jejich hlubší pohled na čínskou kulturu a historii, kterou zde autor poutavě předestírá.

Zvukově se do rolí hrdinů opět převtělili Martin Myšička a Jana Plodková, kteří stáli za mikrofony už v úvodním dílu audioknižní série. Ve vydavatelství OneHotBook zvolili dobře formu dvou interpretů, kteří se ve vyprávění střídají zpravidla dle toho, zda je příběh vyprávěn z pohledu Li Jena či Margaret. Zatímco u Jany Plodkové může působit četba trochu ploše a místy se zdá, že při čtení herečka trochu moc spěchá, v případě Martina Myšičky je znát, že si s rád s hlasem hraje a jeho party působí uvolněněji. Ve chvílích, kdy spolu obě postavy vedou dialog, se ale podařilo zachytit dynamiku a stoupající napětí dané situace oběma z nich, což jen podporuje správnost zvoleného konceptu dvou různých vypravěčů a dialogizované četby.
 

Kromě zvukařského odlišení hlasů během telefonních hovorů se o oživení četby starají i hudební doprovody, které tentokrát vycházejí z tradičních čínských motivů a hudebních nástrojů. Jejich volba byla citlivá, četbu předěly nijak neruší a naopak ještě více umocňují exotický ráz příběhu.

banner 1200x150

Je trochu zvláštní, že Peter May vždy píše své románové série v krátkém časovém sledu po sobě a po několika dílech své hrdiny prostě opustí a nikdy se k nim už nevrací. Bylo by zajímavé sledovat, jak by se lišily jeho čínské thrillery, kdyby byly vydávány s větším časovým odstupem. Ovlivnily by jejich podobu autorovy větší spisovatelské zkušenosti? Posluchačsky je audiokniha Čtvrtá oběť zpracována řemeslně dobře, kvůli návaznosti děje by však měli druhý díl poslouchat jen ti, kteří se obeznámili s úvodní knihou série. A také ti, kteří neočekávají, že se čínské thrillery podobají trilogii z ostrova Lewis. Bez takového očekávání si lépe vychutnají specifickou atmosféru příběhů, odehrávajících se pro autora zdánlivě netypicky až v daleké Číně.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Vynikající kombinace série skutečně strašidelných zločinů, mrazivé atmosféry a houževnatého policisty dělá z této knihy napínavé čtení, během kterého budete až do konce hádat, kdo je vrah.
Na konci 16. storočia zúri v kresťanskom pohraničí vojna s Osmanskou ríšou. Turci sa pokúšajú preniknúť k bohatým banským mestám v hornom Uhorsku. Vojnového veterána Steina vyšlú do Štiavnice odhaliť zradcu, ktorý sa chystá nepriateľom ukázať tajnú cestu do dobre opevneného mesta.
Píše se počátek roku 1846 a Timothy Wilde je posilou nově vzniklého newyorského policejního sboru, kde se specializuje na řešení zdánlivě nevysvětlitelných případů. Jednoho dne k němu vtrhne půvabná míšenka Lucy a prosí o pomoc. Lovci uprchlých otroků si podle ní přivydělávají únosem svobodných občanů, kteří jsou poté odvlečeni na Jih a tam znovu zotročeni.…
Inspektor Libor Lavabo řeší zdánlivě snadný případ dvanácti upálených nosorožic. Do pátrání se však postupně zaplétá tajný deník J. W. Goetha, boj spikleneckých společností Neptunia versus Plutonia o vládu nad světem i šílená nadpraporčice Marhanová. Poselství skryté v sérii obrazů černého jezera od Jana Preislera přivede Lavaba až do nitra vyhaslé sopky Komorní hůrka. A…

Recenze ze stejného žánru

Na archeologickém nalezišti v iráckém Hassaniehu se podobně jako v minulých letech sešla obvyklá skupina pracovníků. Jenže letos není něco v pořádku. Členové týmu se k sobě chovají jinak, než v minulosti. Manželce vedoucího expedice, Louise Leidnerové, dokonce kdosi posílá anonymní výhrůžné dopisy. Většina výpravy si ovšem myslí, že jde o nesmysl. Tím spíše, že paní Leidnerová všem tvrdí, že…
O legendárním soudci Ti slyšel nejspíš každý fanoušek detektivního žánru. Postavou čínského učence, kancléře a bojovníka proti korupci žijícího v sedmém století se inspiroval nejprve nizozemský orientalista Robert van Gulik, v novém tisíciletí po něm převzal štafetu francouzský spisovatel Frédéric Lenormand. Jeden z četných příběhů druhého jmenovaného autora vydalo letos v interpretaci Václava Knopa Tympanum.
V domku v jihočeské Soběslavi nalezne policie brutálně ubodaný manželský pár a v místnosti vedle i jejich zadušeného pětiměsíčního vnoučka. Jeho matka a dcera ubodaných obětí Monika je pohřešována. Zkušený policejní podplukovník Machala a jeho o generaci mladší kolega strážmistr Tůma se zprvu domnívají, že je Monika v nebezpečí, ale postupně se před nimi vynořuje také možnost, že to…
Jmenuje se Josefína Divíšková a je učitelkou kreslení. Má vyřídilku, je ironická i sebeironická a umí se dívat kolem sebe, takže postřehne souvislosti, které jiným unikají. Přezdívá se jí „česká miss Marplová“ a její hlášky plní sympaticky živou facebookovou stránku Svět podle Josefíny. Její duchovní matka Marie Rejfová jí věnovala už osm knih a rozhodně…

Dále od recenzenta

Nebýt tajemství, mohlo vše být jinak. Jenže na jakákoliv kdyby je už pozdě. Neznámý vrah brutálně zabil dvě děti v různých koutech Švédska a dokázal po sobě dokonale zahladit veškeré stopy. Jediným pojítkem, které na začátku vychází najevo, je skutečnost, že oběti byly adoptovány z mimoevropských zemí. Stojí ale skutečně za těmito hrůznými činy rasová nenávist,…
Slavné postavy detektivní literatury jsou v rozhlase a televizi často spojovány s konkrétními představiteli. Rozhlasový Maigret tak pro většinu posluchačů našel ideálního představitele v Rudolfu Hrušínském a jako Sherlocka Holmese si mnozí neumějí představit nikoho jiného, než Viktora Preisse. Postavu policejního rady Vacátka, kterou stvořil spisovatel Jiří Marek, si pak televizní diváci již od konce…
Píše se rok 1919 a Anglie se vzpamatovává z válečné vřavy. Mladičká Louisa Cannonová má v té době nastoupit jako pomocná chůva do velkolepého panského sídla Mitfordových. Nejstarší z dětí, šestnáctiletá Nancy, ji brzy vtáhne nejen do opulentního světa bohatých, ale i do amatérského pátrání po neznámém vrahovi. Ten ve vlaku připravil o život ošetřovatelku,…
Městečko Mariefred se pomalu chystá na Vánoce, radost z příprav na svátky ale místním vzala podivná nákaza, která se mezi nimi začíná šířit. Spolu s prvními nemocnými ožívá vzpomínka na dávné legendy o Moroději, který údajně chodí po kraji a rozsévá nákazu. Podaří se šíření nemoci zastavit dříve krkavčím bratrům Alrikovi s Viggem, nebo samozvané…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Pochází z Glasgow, ale žije ve Francii. Původně se živil jako novinář a byl úspěšným televizním scénáristou, v současné době se věnuje psaní.
Čtvrtá oběť
Cesty čínského komisaře Li a americké patoložky Margaret se vlivem okolností rozdělily, ale vyšetřování série rituálních poprav v Pekingu je opět svede ke spolupráci, ať už se jim to líbí, nebo ne. První tři oběti kdosi omámil drogami, svázal, označil číslovaným plakátem s přezdívkou a nakonec zručně sťal. Čtvrtý zavražděný dopadl stejně, jenže provedení se v detailech lišilo, a navíc šlo o amerického diplomata čínského původu. Co skrýval a proč zemřel stejně bizarním způsobem jako další tři Číňané?
Přejít nahoru