Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Nová záruka míru, Sověti jsou ve vesmíru!

Dobývání vesmíru
Dobývání vesmíru

Nelekejte se, nehodlám vás zatěžovat žádnou propagandou, pouze mi jako nadpis recenze posloužila citace z nově vydaného CD s názvem Dobývání vesmíru. Disk ve formátu mp3 s pečlivostí sobě vlastní připravil redaktor Českého rozhlasu Tomáš Černý a v květnu vydal Radioservis.

Pro pochopení významnosti tohoto počinu je třeba malý exkurz: Tomáš Černý působí v rozhlasu přes dvacet let. Za tu dobu natočil sám či s kolegy řadu reportáží a dokumentů, má na svědomí mnoho komponovaných archivních pořadů v programové řadě Fonogramy. Bezmála pět let loví v archivech rozhlasové poklady a předkládá je v pořadu RozHraní, resp. Studio Retro. Krom dalšího je podepsán pod několika pozoruhodnými kompaktními disky např. Volá první republika, Na křídlech RAF, či Rozhlasová historie 1923-2013. Tato CD obsahují mnoho dobových snímků, které Černý stručně komentuje.

Tak je tomu i u nového disku Dobývání vesmíru, který na ploše zhruba šesti hodin předkládá posluchači úspěchy (a tu a tam i neúspěchy) amerického a sovětského vesmírného programu, jak o nich referoval Československý rozhlas od počátku 60. až do konce 80. let. CD otvírá pořad Meteor z roku 1981, rekapitulující kosmické lety od Sputniku až po prvního člověka ve vesmíru. Následně se ale už rozbíhá proud reportáží o letu Gagarina, Titova, Těreškovové, Armstronga, Remka a dalších, rozhovorů s pionýry, dělníky, herci Otomarem Korbelářem a Otýlií Beníškovou, cestovateli Zikmundem a Hanzelkou, příspěvků zahraničních zpravodajů, z nichž nejvíc zaujmou postřehy Jana Petránka či Karla Kyncla, a dalších pozoruhodných nahrávek. Tento můj stručný průlet má přiblížit, jak obšírně a z kolika úhlů je na dobývání kosmu nahlíženo, přičemž je pochopitelné, že referování o sovětských letech převažují.

Disk obsahuje několik nechtěně dojemných situací, které reprezentují zejména emotivní výpovědi herců Korbeláře a Beníškové. Evidentní je to zejména u druhé jmenované, která se zapáleně dojímá nad sílou a odvahou ženy v socialistické společnosti a vyzývá dramatiky, aby napsali divadelní hru o Valentině Těreškovové. Posluchač tu nalezne i nečekané momenty, kterým se dnes můžeme pousmát, ale které jistě ve své době smích nebudily. Za všechny zmíním propagandistickou hříčku – fiktivní rozhovor s mimozemšťanem z cyklu Lidé, život, doba nazvanou Příhoda, která se nestala. Redaktor se v ní snaží obyvateli jiné planety vysvětlit, která část světa je dobrá a která je stále ještě špatná. Netřeba více dodávat.

Jsou ale i místa, u kterých zamrazí i dnes. Víme, že Karlu Kynclovi bylo za normalizace znemožněno působit v rozhlasu, ví se také, že byl v 60. letech zpravodajem v New Yorku. Odtamtud mohl mírně referovat a ještě mírněji chválit úspěchy amerických kosmonautů, nutnou úlitbou režimu ovšem byla ostrá uštěpačnost vůči Vietnamu. Lze si tedy představit, že když například roku 1965 referoval o startu rakety Rangers 9/Gemini formou silně propagandistického příspěvku, nebylo mu jistě do smíchu.

banner 1200x150

Prostřednictvím Dobývání vesmíru lze sledovat i nečekané obraty, například když Jan Petránek ostošest referoval z Moskvy. Uplyne několik let a tentýž redaktor se vší erudicí a zapálením referuje nejprve o obletu Měsíce a pak, roku 1969 – v době, kdy je mu jasné, že spadla klec, o výstupu prvního člověka na Měsíci. Nutno ovšem ke cti Petránkově dodat, že se za všech okolností snažil o co možná nejobjektivnější pohled a zůstával pokud možno rozhlasákem na svém místě.
 

Když zůstanu u reportáže z letu na Měsíc, jejíž zkratka má zhruba hodinu a dostává se jí tedy největšího prostoru, musím smeknout pomyslný klobouk. Tolik entuziasmu, odborných znalostí, které předkládají redaktoři Budil a Petránek spolu s přizvanými odborníky, tolik nepředstíraného nadšení nemá v tehdejším vysílání obdoby. Je zde patrný "dojezd" nadšení z pražského jara, odhodlání dané srpnem a následnými událostmi divokého roku 69, kdy bylo zřejmé, že jde o jednu z posledních příležitostí, kdy bude možno v éteru referovat zcela svobodně. Navíc, celá reportáž je natolik emotivní, že i po letech budí dojem reálného prožitku této události.

Na CD jsou zastoupeny i události z doby tzv. normalizace, v čele s letem prvního československého kosmonauta Vladimíra Remka. Byť šlo v pravdě o tuzemský mezník v dobývání kosmu, normalizační rozhlas byl koncem 70. let natolik sešněrovaný, že jakákoli radost a jakékoli referování působí nadmíru strojeně. Nutno podotknout, že byť zcela propagandisticky, tak o mnohem uvolněněji a upřímněji referoval rozhlas o úspěších Sovětských kosmonautů.

Dobývání vesmíru je skutečně pozoruhodným CD, při jehož poslechu poznáme nejen dějiny kosmického programu, ale i jak se vyvíjela společnost a politická situace vůbec.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Historky, které nechci zapomenout Milovaná hvězda Gilmorových děvčat a autorka New York Times bestselleru Rychleji mluvit nedokážu přichází s upřímnou, zasvěcenou a neuvěřitelně zábavnou sbírkou esejů o svých létech v showbyznysu, která obsahuje historky sahající od intelektuálních až po absurdní.  
Michaela Duffková je mladá matka, která se rozhodla otevřeně promluvit o své závislosti na alkoholu i o složité léčbě. Chcete vědět, proč je tak těžké přiznat si problém s pitím? Proč není překážkou závislosti ani malé dítě? Co bylo autorce motivací k léčbě a jak vypadal první rok po ní? Všechny odpovědi přináší otevřená a…
Audioverze unikátní knížky, která vychází při příležitosti padesáti let Divadla Járy Cimrmana, přibližuje neznámou tvář nejslavnějšího českého divadelního souboru.
Autobiografická zpověď úspěšné emancipované ženy, scenáristky a režisérky newyorské televize, která mobilizovala všechny síly své osobnosti, aby dokázala žít bez návykových medikamentů.

Recenze ze stejného žánru

Svolení je více než klasickým románem terapií. Vanessa Springora se vrací do svého dětství. Ve třinácti letech se seznámí se slavným, starším spisovatelem G. M. Vzniká láska. Alespoň tak tehdy dívka vzájemný vztah vnímala.
Ve 30. letech minulého století patřila rodina Löw-Beerů k těm, kteří udávali styl a tempo doby. Jenže pak začala druhá světová válka a Löw-Beerové kvůli židovskému původu přišli prakticky o všechno. Těm šťastnějším se povedlo utéct, jiní zemřeli v koncentračních táborech. O pohnuté historii tohoto rodu vypráví kniha Archy života od Daniela Low-Beera (Books &…
Načíst více než osmi set stránkovou biografii může představovat až neuvážené riziko, zvláště rozhodne-li se ho podstoupit nováček na poli audioknih. Navíc, jde-li o titul, o kterém se v loňském roce vedly na kulturní scéně dlouhé diskuse až hádky.
Jeho jméno je známé i těm, kteří sportu zrovna neholdují. Patří k sedmi tenistům, kterým se podařilo zvítězit ve všech čtyřech turnajích Grand Slamu. Patří i k těm, kteří si dokázali prožít intenzivně nejen vzlet, ale i pád.

Dále od recenzenta

Domnívám se, že dnes již klasické Fitzgeraldovo dílo Velký Gatsby je natolik známé a populární, že snad není třeba rozepisovat se obšírně o ději. Ti, kteří nečetli, budou jistě znát jednu z mnoha filmových adaptací. Nicméně stručně.
Nepatřím k pamětníkům doby, kdy v časopisu ABC vycházel na pokračování původní komiks Václava Šorela  Vzpoura mozků. Dovedu si však představit, že to v oněch 70. letech, v době normalizačního marastu, musela být událost. Proto jistě řada pamětníků zajásala, když byl tento komiks přepracován do podoby rozhlasového seriálu a koncem května roku 2012 na pokračování…
Paní plukovníková prožívá stáří v malebné vesničce vzdálené padesát kilometrů od Helsinek. Mohly by to být idylické dny, kdyby za ní měsíc co měsíc nejezdil nezvedený synovec se svými kumpány, nezanechával po sobě takovou spoušť a nepřipravil tetu o důchod. Stará dáma se jednoho dne rozhodne z vesničky uprchnout.
Inscenování her věhlasného Williama Shakespeara má v českém rozhlasovém prostředí bohatou tradici. Co se dochovaných nahrávek týče, mnoho jich vznikalo zejména v 50. a 60. letech minulého století, několik jich bylo natočeno i v dekádě následující. Osmdesátá léta už tak plodná nebyla – v Československém rozhlasu vznikla pouze jediná shakespearovská inscenace, Král Lear. Nahrávku z…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Dobývání vesmíru
Audiokniha přináší v téměř šesti hodinách autentických snímků pořádnou porci atmosféry doby, která věřila v neomezené možnosti vědy a techniky. Rozhlasovou propagandu o soupeření mezi USA a SSSR charakterizuje okouzlená dikce hlasatelů, květnatost reportérů, naivita pionýrů a optimismus některých vědců.
Přejít nahoru