Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Ponor do života afghánské společnosti

Ponor do života afghánské společnosti
Ponor do života afghánské společnosti

Téměř každý si pamatuje, co dělal 11. září 2001, kdy všechny televize odvysílaly děsivé scény teroristického útoku ve Spojených státech. Devatenáct příslušníků Al-Káidy tehdy uneslo čtyři civilní letadla. Dvě narazila do věží Světového obchodního centra v New Yorku, třetí do Pentagonu a čtvrté se po souboji mezi teroristy a pasažéry zřítilo v Pensylvánii. Útoky si vyžádaly životy přibližně tří tisíc lidí a odstartovaly americkou vojenskou odvetu v Afganistánu.

Krátce po ní přijela do Kábulu norská válečná reportérka Åsne Seierstad. Poněkud překvapivě však nenapsala knihu o boji s terorismem, ale o jedné afghánské rodině. Hrdinou tohoto příběhu se stal Sultán Chán, knihkupec z Kábulu. Jména osob byla z pochopitelných důvodů změněna, nicméně všechny popisované situace se udály přesně tak, jak je v knize napsáno. Buď se jich autorka přímo zúčastnila anebo je zrekonstruovala na základě vyprávění obvykle od několika respondentů. Reportérka měla obrovské štěstí, že ji Sultán nechal bydlet u něj v domě a mohla ho, jeho syny nebo jeho ženské příbuzné sledovat v nejrůznějších situacích. Seierstad dokázala proniknout do afghánské každodennosti a díky tomu kniha Knihkupec z Kábulu přináší naprosto nevšední pohled na Afghánce, jejich zvyky a historii. 
 
Audiotéka se vydávání titulů Åsne Seierstad věnuje dlouhodobě v sérii Prokletí reportéři. V roce 2023 v rámci ní vyšla autorčina kniha Jeden z nás, která detailně vypráví průběh 22. července 2011, kdy Anders Breivik na ostrově Utøya zavraždil téměř sedmdesát lidí. Nyní v únoru 2024 přišla Audiotéka se zvukovou verzí dokumentárně reportážního díla Dvě sestry, ve které se autorka prostřednictvím rozhovorů snaží porozumět tomu, co vedlo dvě dívky k tomu, že se zradikalizovaly. V roce 2023 však vyšel také reportážní román Knihkupec z Kábulu. V režii Ondřeje Černého se hlasem Åsne Seierstad u všech třech audioknih stala herečka Barbora Goldmannová. Zajímavé je, že stejná interpretka v první polovině roku 2023 načetla také zkrácenou verzi Knihkupce z Kábulu pro Český rozhlas. Goldmannová je velice zkušenou narátorkou, přičemž nejvýrazněji se v poslední době uplatňuje zejména v reportážních a publicistických textech. Na její hlas ale můžeme narazit také v audiohrách, například ve skvělém zpracování původně divadelní hry Svědkyně obžaloby od Agathy Christie (Audiotéka, 2023).

 

 
Tvůrci vedení Ondřejem Černým vsadili v případě Knihkupce z Kábulu na lehce odosobněný styl, který vychází z povahy textu. Barbora Goldmannová příběh vypráví jakoby zpovzdálí, stejně jako autorka sledovala Sultánovu rodinu. Zároveň ale, v místech, kde to text dovolí, pracuje herečka s ironií v hlase, čímž poukazuje na to, jak je pro současného člověka a zejména pro moderní ženu těžké pochopit některé afghánské zvyky a tradice. Díky tomu před posluchači vyvstává plnohodnotný obraz afghánské společnosti a nutí je uvažovat nad tím, že se tady máme velice dobře. S tím souvisí také promyšlená práce s modulováním hlasu interpretky. Přestože Goldmannová si ponechává publicistický ráz projevu po celou dobu, v případě citací hlas lehce mění a přizpůsobuje ho mluvčím a významům. Výrazněji tak činí v případě mužských respondentů, čímž nenásilně (v druhém plánu) zobrazuje afghánskou společnost jako hlavně maskulinní. 
 
Po technické stránce je audiokniha na vysoké úrovni. Je výborně vyčištěná, hudba korespondující s dějem je dobře provázaná s hlasem interpretky. Jedinou vadou je chyba ve střihové skladbě (13. kapitola – I. část, v čase 06:39–06:55), kdy ve finálním střihu nedopatřením zůstala jiná verze téhož. Několik vteřin je tedy hlas herečky zdvojen a doprovázen velice nepříjemným echem. I přes to jde ale zejména díky interpretaci, za kterou se skrývá mnohem víc než jen obyčejné přečtení textu, o vynikající audioknihu, která stojí za poslech. 
 

banner 1200x150

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Unikátní vhled do života v KLDR, zemi, do které se člověk běžně nepodívá, a pokud ano, vidí pouze to, co mu režim chce ukázat. Koreanistce Nině Špitálníkové se tuto pečlivě budovanou oponu podařilo odhrnout. Koreanistka Nina Špitálníková se rozhodla poznat jednu z nejtužších diktatur na světě zblízka. Podala si přihlášku na Kim Il-sôngovu univerzitu v…
Tyto skutečné kriminální případy hravě překonají fantazii autorů těch nejlepších detektivek. Případ Hepnarová. Spartakiádní vrah. Veksláci, Tuzex, bony, první počítačový podvod či podvod v Loterii Milion, Ivan Jonák a další fenomény „divokých devadesátek“. Svět podle Mrázka a Krejčíře (a snaha „dostat je do tepláků“). Nájemné vraždy a strašlivá Krakatice. A nakonec „vši“ v kožichu kmotrů,…
Strhující svědectví bývalého pražského kriminalisty Vladimíra Dzuro, prvního a po dlouhou dobu jediného Čecha, který v úřadu hlavního žalobce Mezinárodního tribunálu v Haagu vyšetřoval válečné zločiny na Balkáně.
Deset povídek o skutečných zločinech, které vyšetřovali špičkoví českoslovenští kriminalisté. Oblíbený žánr „true crime“ se věnuje opravdovým kriminálním případům a popisuje policejní pátrání podle vyprávění reálných detektivů. Napínavé a čtivé texty spisovatele a reportéra I. M. Jedličky patří již dlouhá léta k nejznámějším dílům tohoto literárního stylu u nás. Příběhy zařazené do této audioknihy vrací…

Recenze ze stejného žánru

Už čtyři roky nás dělí od knižního vydání publikace Karla Pacnera Doteky dějin. Ty nyní vycházejí ve zvukovém zpracování a v zhruba sedmdesáti minutách představují několik málo příběhů, příhod nebo dílčích momentů z moderních dějin, které by neměly být zapomenuty.
Moderní historie bez pochyby neustále vstupuje do aktuálního dění. Že se z ní neumíme poučit ukazuje Snyder ve svém díle Tyranie: 20 lekcích z 20. století. A že zruční ideologové naopak s osvědčenými postupy umí zacházet bravurně dokáže historik ve svém dalším textu, Cesta k nesvobodě.
Český novinář Tomáš Etzler si prošel mnoha kouty světa. Jako válečný reportér CNN se dostal do mnoha oblastí na Blízkém Východě, poté se rozhodl kývnout na nabídku stát se jako freelancer zpravodajem pro ČT i CNN z Číny. A právě své zážitky z této nejlidnatější země světa, kde strávil sedm let svého života a poté…
Mezinárodně uznávaný intelektuál Jacques Rupnik si v roce 2019 odnášel vítězství v prestižní Magnesii Liteře v kategorii publicistiky. O dva roky později se jeho objemná publikace Střední Evropa je jako pták s očima vzadu dočkala v „dílně“ Supraphonu zvukové podoby.
1 2 3 9

Dále od recenzenta

Na začátku loňského roku připravila Audiotéka pro své posluchače něco zcela nového – dokumentární audioportrét Jiřího Lábuse. Že se projekt povedl, dokazují nejen pozitivní ohlasy recipientů, ale zejména druhé místo v Audioknize roku v kategorii Nejlepší mluvené slovo mimo kategorie. Další portrét audiálně známého hlasu na sebe nenechal dlouho čekat – tentokrát se posluchači dostanou…
Kniha Stroje jako já od Iana McEwana z roku 2019 se odehrává v alternativní verzi 80. let minulého století, a to do takové míry, že se můžeme „bavit“ odklonem od historických reálií. Spojené království v těchto jiných 80. letech prohrálo bitvu o Falklandy a slavný britský matematik a kryptoanalytik Alan Turing je zde na živu a…
Legendy. Toto prosté a všeříkající označení nese unikátní řada audioknih, kterou vydává nakladatelství Tympanum. Dosud v ní vyšlo už přes dvacet děl předních českých i světových spisovatelů – Steinbeckovo O myších a lidech, Orwellova Farma zvířat, Válka světů H. G. Wellse či Hrabalovy Slavnosti sněženek nebo Dykův Krysař. Jedním z posledních titulů je i zvuková podoba Obrazu…
Kdo by je neznal – zlobivý Marley, věrný Bailey, malinká Dášeňka či toulavý Gump. Pes, nejlepší přítel člověka je jedním z nejčastěji nejen v literatuře zobrazovaných zvířat. Není divu, pes člověka v jeho životě doprovází již tisíciletí a natolik se s ním sžil, že mu mnozí připisují až lidské vlastnosti. Nezřídka jsou však psí hrdinové…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Knihkupec z Kábulu
11. září 2001 – tohle datum změnilo náš pohled na Afghánistán. Krátce po americké vojenské odvetě přijela do Kábulu také válečná reportérka Åsne Seierstad. Nenapsala knihu o boji s terorismem, ale o jedné afghánské rodině. Sultán Chán, knihkupec z Kábulu, ji nechal zblízka pozorovat život v jeho domácnosti. Vztahy mezi první a druhou ženou, dcerami a syny i dalšími příbuznými. Sultán chápe svou práci jako životní misi – chce Afghánce vzdělávat a nechávat svobodně zaznít všechny názory. Doma ale platí jen jeho slovo. Rozhoduje o celé rodině. Kdo si koho může vzít, s kým se smí stýkat, kde a zda vůbec může pracovat. Nemá rád burky, ale ženy s vlastním rozumem také ne. „Čtu Knihkupce z Kábulu a vidím před sebou přesně tu afghánskou domácnost, v jaké jsem žila několik let i já. Se vším, co na ní lze milovat, obdivovat, ale i nesnášet,“ napsala Petra Procházková. Åsne Seierstad pronikla do afghánské každodennosti tak hluboko, jak se to nepodařilo snad žádné ženě „ze Západu“.
Přejít nahoru