V práci Kvantová revoluce: Jak kvantové počítače změní svět, která původně vyšla v roce 2023 a kterou tedy velmi rychle v překladu filozofa Jana Petříčka zprostředkovalo českým čtenářům nakladatelství Prostor, se zabývá revoluční technologií kvantových počítačů. Tyto stroje slibují nepředstavitelný výpočetní výkon a mají tak potenciál změnit doslova všechno – na jedné straně představují reálné nebezpečí například pro současné prvočíselné šifrování například bankovních aplikací, na straně druhé mohou například napomoci vývinu nových účinnějších hnojiv nebo k vymýcení nemocí jakými jsou Parkinsonova a Alzheimerova choroba.
Autor dokáže vysvětlovat tak poutavě, až se nabízí klišé „četlo se to jako detektivka“. Zdá se ale, že u odborné veřejnosti se tato jeho publikace nesetkala zrovna s vlídným přijetím. Knihu na svém blogu Shtetl-Optimized zcela strhal profesor počítačové vědy na Texaské univerzitě v Houstonu Scott Aaronson, kdy dokonce v titulku své faktograficky založené recenze doslova uvádí: „(tl;dr NEKUPOVAT)“. Ani recenze v neodborných periodikách nejsou jednoznačně pozitivní, například web Publishers Weekly titulu vytýká neuvěřitelnou složitost i naivní technooptimismus a hovoří o vzácném selhání jindy skvělého autora. Oproti tomu vlivný Kirkus Reviews hodnotí knížku jako „informativní a velmi zábavné čtení o již probíhající počítačové revoluci“, pozitivní byly ohlasy v New York Times nebo časopisu Science.
Jak se v tom má laik vyznat? Zkusme to takhle: pozorným pročtením Aaronsonových faktických námitek se dobereme k tomu, že výtky směřují zejména na nepřesnosti nebo přílišná zjednodušení, takže nejspíš nemusí příliš trápit laika, který o dané problematice slyšel zatím jen povrchně a chce se o ní dozvědět víc, především jako součást svého všeobecného rozhledu. Je ale zároveň možné, že Kakua vede přílišný optimismus k záměně potenciálních a již skutečných pokroků na daném poli, možná i záměrné, a že celkový obraz nemusí stoprocentně odpovídat skutečnému stavu. Těžko říct, nakolik je podobná kniha přínosná a asi si to bude muset ve světle uvedených kontroverzí zhodnotit každý zájemce sám za sebe.
Kaku napsal několik skvělých knih, z nichž je většina přeložena do češtiny a krom Kvantové revoluce ještě další dvě mají svou zvukovou verzi. Všechny audioknihy vyšly u OneHotBook a zrodily se ze spolupráce předního režiséra Hynka Pekárka a skvělého herce i geniálního interpreta napříč žánry Miroslava Táborského.
Umění, které již léta předvádí za mikrofonem nahrávacích studií, vešlo v dostatečně širokou známost, abychom si na tomto místě vystačili s konstatováním, že posluchač dostane přesně to, co čeká. Totiž výborně načtenou knihu s obrovským smyslem pro strukturu původního textu i stavbu jednotlivých vět. Táborský snad ještě nikdy nepodal jiný než výborný výkon a ani Kakuovy knihy nejsou výjimkou.
Jak je u OneHotBook zvykem, jsou všechny tři knihy vyslány do světa s perfektním zvukem a dokonalým střihem. Pro posluchače, který by se chtěl s americkým potomkem japonských přistěhovalců a jedním z nejvlivnějších vědců ve veřejném prostoru seznámit, je vhodný libovolný ze tří titulů. A jelikož se i přes obsahové výtky jedná o svižný, čtivý a zábavný text – a v Táborského podání o hotový balzám na uši –, možná i ti, kdo jsou schopni Kakuovy chyby a nepřesnosti rozpoznat, vezmou zvukovou podobu Kvantové revoluce na milost.