Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Kontroverzní kniha amerického entusiasty

Audiokniha-Kvantova-revoluce-Jak-kvantove-pocitace-zmeni-svet-Michio-Kaku
Audiokniha Kvantová revoluce: Jak kvantové počítače změní svět

Michio Kaku, který příští rok oslaví osmdesáté narozeniny, je americký profesor teoretické fyziky na newyorské City University, spoluzakladatel strunové teorie pole a rovněž vyhledávaný popularizátor vědy.

V práci Kvantová revoluce: Jak kvantové počítače změní svět, která původně vyšla v roce 2023 a kterou tedy velmi rychle v překladu filozofa Jana Petříčka zprostředkovalo českým čtenářům nakladatelství Prostor, se zabývá revoluční technologií kvantových počítačů. Tyto stroje slibují nepředstavitelný výpočetní výkon a mají tak potenciál změnit doslova všechno – na jedné straně představují reálné nebezpečí například pro současné prvočíselné šifrování například bankovních aplikací, na straně druhé mohou například napomoci vývinu nových účinnějších hnojiv nebo k vymýcení nemocí jakými jsou Parkinsonova a Alzheimerova choroba.

Autor dokáže vysvětlovat tak poutavě, až se nabízí klišé „četlo se to jako detektivka“. Zdá se ale, že u odborné veřejnosti se tato jeho publikace nesetkala zrovna s vlídným přijetím. Knihu na svém blogu Shtetl-Optimized zcela strhal profesor počítačové vědy na Texaské univerzitě v Houstonu Scott Aaronson, kdy dokonce v titulku své faktograficky založené recenze doslova uvádí: „(tl;dr NEKUPOVAT)“. Ani recenze v neodborných periodikách nejsou jednoznačně pozitivní, například web Publishers Weekly titulu vytýká neuvěřitelnou složitost i naivní technooptimismus a hovoří o vzácném selhání jindy skvělého autora. Oproti tomu vlivný Kirkus Reviews hodnotí knížku jako „informativní a velmi zábavné čtení o již probíhající počítačové revoluci“, pozitivní byly ohlasy v New York Times nebo časopisu Science.

Jak se v tom má laik vyznat? Zkusme to takhle: pozorným pročtením Aaronsonových faktických námitek se dobereme k tomu, že výtky směřují zejména na nepřesnosti nebo přílišná zjednodušení, takže nejspíš nemusí příliš trápit laika, který o dané problematice slyšel zatím jen povrchně a chce se o ní dozvědět víc, především jako součást svého všeobecného rozhledu. Je ale zároveň možné, že Kakua vede přílišný optimismus k záměně potenciálních a již skutečných pokroků na daném poli, možná i záměrné, a že celkový obraz nemusí stoprocentně odpovídat skutečnému stavu. Těžko říct, nakolik je podobná kniha přínosná a asi si to bude muset ve světle uvedených kontroverzí zhodnotit každý zájemce sám za sebe.

Kaku napsal několik skvělých knih, z nichž je většina přeložena do češtiny a krom Kvantové revoluce ještě další dvě mají svou zvukovou verzi. Všechny audioknihy vyšly u OneHotBook a zrodily se ze spolupráce předního režiséra Hynka Pekárka a skvělého herce i geniálního interpreta napříč žánry Miroslava Táborského.

banner 1200x150

Umění, které již léta předvádí za mikrofonem nahrávacích studií, vešlo v dostatečně širokou známost, abychom si na tomto místě vystačili s konstatováním, že posluchač dostane přesně to, co čeká. Totiž výborně načtenou knihu s obrovským smyslem pro strukturu původního textu i stavbu jednotlivých vět. Táborský snad ještě nikdy nepodal jiný než výborný výkon a ani Kakuovy knihy nejsou výjimkou.

Jak je u OneHotBook zvykem, jsou všechny tři knihy vyslány do světa s perfektním zvukem a dokonalým střihem. Pro posluchače, který by se chtěl s americkým potomkem japonských přistěhovalců a jedním z nejvlivnějších vědců ve veřejném prostoru seznámit, je vhodný libovolný ze tří titulů. A jelikož se i přes obsahové výtky jedná o svižný, čtivý a zábavný text – a v Táborského podání o hotový balzám na uši –, možná i ti, kdo jsou schopni Kakuovy chyby a nepřesnosti rozpoznat, vezmou zvukovou podobu Kvantové revoluce na milost.

Datum: 

Autor recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Je naše osobnost utvářena více prostředím, či za vše můžou vrozené dispozice? Otázka, kterou se lidstvo zabývá po staletí, se zdá být s rozvojem genetiky blíže svému rozluštění: pochopitelný vliv mají oba faktory, ale geny v tomto souboji dominují. Jsme, kým jsme ne díky rodičovské výchově, ale vlivem genů, které nám předali.
Mnozí si myslí, že Ameriku znají, málokdo ale tuší, že ji za svůj život plně nepozná ani leckterý Američan. Experiment trvající už dvě a půl století zbytek světa fascinuje. Martin Řezníček se takřka každý večer po dobu pěti let pokoušel divákům přiblížit změny, jimiž země prochází a které jsou možná nejhlubší za několik posledních dekád.
1 2 3 7

Recenze ze stejného žánru

Dvě význačné osobnosti se v roce 2023 spojily k napsání výjimečné knihy Nezadržitelná vlna: Technologie, umělá inteligence, moc a největší dilema 21. století, která se péčí nakladatelství Audiolibrix dostává také k českým čtenářům i posluchačům audioknih.
Z hlediska historického vývoje by se mohlo zdát, že už se člověk do vesmíru jen tak nepodívá. Jako by to představitele státu tolik nezajímalo. Jenže jsou tady miliardáři, kteří se kdysi zrozeného snu nechtějí vzdát. A ti připravují své vlastní lety.
Snem reportéra Tomáše Etzlera bylo už od mládí dostat se do Ameriky. Splnit si jej však mohl až ve svých osmadvaceti letech, krátce po sametové revoluci. Záhy poznal, že budoucnost není tak růžová, jak si ji vysnil. Ale nevzdal se. O tom, jak dlouho mu trvalo prosadit se a kam jej osud zavál, sepsal s…
Jsou díla, jež pojednávají o umělcích, kteří tvořili celý život, o osobnostech politiky nebo třeba o firmách. Co je spojuje, je to, že na jejich příkladě je možné krásně sledovat, jak se to které kulturní odvětví vyvíjelo spolu s dobou. Audiokniha LEGO: Rodinný příběh nejslavnější hračky na světě mezi ně rozhodně patří.
1 2 3 6

Dále od recenzenta

Debutující prozaik Josef Škvorecký stvořil v polovině 50. let v románu Zbabělci jednak svoje alter ego, postavu Dannyho Smiřického, ale také svůj typický styl, v němž se až bestiální ironie mísí s obrovským pochopením lidské slabosti. A také si už jako začínající autor vydobyl pověst literárního průšviháře, která ho bude doprovázet celý život (k dobovým…
Přestože jméno spisovatele a rozhlasového scenáristy Zdeňka Jirotky bude navždy spojováno především s kánonickým Saturninem, stojí i jeho druhá románová práce Muž se psem dodnes za pozornost. Jirotka ji stvořil dva roky po Saturninovi v roce 1944 a jedná se o crazy parodii detektivního žánru, především toho jeho tehdy rozšířeného segmentu, který se vyznačuje postavou geniálního,…
V roce 1958, uprostřed soustavné práce na tragikomickém dramatu Majitelé klíčů (jehož velkolepá inscenace je momentálně k vidění v brněnském Mahenově divadle) prý Milan Kundera v rámci jakéhosi intelektuálního odpočinku během dvou dnů napsal povídku Já, truchlivý bůh, kterou se započala jeho dráha coby českého prozaika celoevropského významu.
Londýnského koronera Lioneta z Glastonbury mohou čtenáři ale i posluchači zvukových knížek znát z výtečného souboru fantasy detektivek odehrávajících se na středověkém londýnském mostě, stěží představitelné stavbě zaplněné po obou stranách domy, s tržištěm a kostelem, jakémsi světě, který fungoval sám pro sebe a skvěle posloužil autorce Janě Maffet Šouflové v knize Svitky londýnského mostu v roce 2018. Nyní ho…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
Přejít nahoru