Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Paměti nepohodlného operativce: Mrázek, Krejčíř, Babiš i Picasso

Datum: 

Autor recenze: 

Lovec mafiánů
Lovec mafiánů

Karel Tichý – bývalý elitní detektiv, známý především díky kauzám kolem Františka Mrázka a Radovana Krejčíře, a také vedoucí vyšetřování nemalého množství politických kauz. Ostatně právě odhalování propojení vysoké politiky a mafie se stalo Tichého kariéře osudným, byl „odstaven“ a proběhly snahy o jeho diskreditaci. Nejen o tom vypráví ve svých pamětech Lovec mafiánů.

Audioknihu načetl pod režisérským vedením Hynka Pekárka Hynek Čermák a v letošním roce ji vydal sám autor.

Vzpomínky bývalého policisty, konkrétně operativce, Karla Tichého začínají v době autorova mladí. Zkraje zachycují jeho počátky u policie a působení v době před rokem 1989, kdy zobrazují například boj s veksláky a dalšími různými drobnými podvodníky, avšak jádro vyprávění se nachází po časové ose až o něco dál: Kniha pokračuje skrz období devadesátých let až do autorova „vynuceného důchodu“ v době relativně nedávné, vše zakončují popisy zmíněných snah o diskreditaci a kriminalizaci Tichého.
 
Autor mimo jiné čtenáře/posluchače zavede k mnoha známým kauzám a poodhalí ze své perspektivy jejich pozadí. Dostane se například k vraždě Štefana Jandy v roce 1993, a tedy k případu Jiřího Kajínka, nebo ke kauze kolem nadace Interpo. Vydatně dojde i na případ „kmotra“ Mrázka a s ním spojeného proslulého spisu známého jako Krakatice. Vedle ústředních témat (tedy kauz Mrázek a Krejčíř) vyšetřil autor trochu místa třeba i pro popis záchrany ukradených obrazů Pabla Picassa, doslechneme se nemálo o různých vrcholných politicích, mnoha vraždách, únosech a také třeba o zapojení Andreje Babiše do některých starších kauz. Tichého kariéra byla podle všeho velmi bohatá a vydala by na několik románů, v této formě ovšem předkládá poměrně komplexní průřez zamotanou, vzájemně propojenou a nepříjemně bohatou historií organizovaného zločinu v Česku.
 
Tichý propojuje různé události, poukazuje na nesrovnalosti a neznámá fakta, vedle toho sděluje (častěji jen naznačuje) své názory a spíše konzervativní pohled na svět. Nelze si též nevšimnout některých osobních nesympatií, které se do vyznění knihy více či méně otiskly (například k novináři Jaroslavu Kmentovi, v nenápadnější míře i k bývalému prezidentu Václav Havlovi a mnohým dalším). Jeho vypravěčský styl je však příjemný – což vyniká v audioknižním zpracování dvojnásob – a tak se dobře poslouchá, přestože obsah je často až děsivý a vzbuzující nedůvěru v náš právní systém prorostlý korupcí a ovládaný různými gangstery.
 
Struktura knihy částečně evokuje sled nahodilých vzpomínek, jejichž řazení a výběr jsou však pečlivě a dobře promyšlené. Dojem nahodilosti ještě umocňuje dikce Hynka Čermáka, čímž interpret příjemně dociluje efektu, jako by vzpomínky na policejní kariéru vyprávěl jen a jedině posluchači, jako by zkrátka vzpomínal a povídal, třeba někde u piva. To ovšem nijak nenarušuje profesionalitu projevu. Čermák vypráví svižným tempem, které nemá šanci ani na minutu začít nudit. Jeho hrubý hlas zní navíc u policejního vyšetřovatele velmi autenticky. Nelze ale přeslechnout, že v příslušných částech dokáže vystihnout i určitou citlivost nebo smutek z některých situací a skutečností, stejně jako pobavení vyzdvihující komické, bizarní nebo zkrátka jen úsměvné detaily. Takové emoce však Čermák vyjadřuje velmi jemně a nerušivě, takže ve výsledku stále převažuje vážnější ladění, což Lovci mafiánů očividně sluší. Čermákovo pojetí však přidává textu, který je psaný místy poněkud dokumentárně odtažitě, na živosti.
 

Samotná volba Hynka Čermáka coby interpreta je výborná nejen pro jeho herecké schopnosti, ale i pro některé z rolí, které má za sebou. Osvědčil se jako drsný policajt v seriálu Rapl, ve dvoudílném filmu Gangster Ka hrál naopak Radovana Krejčíře, což je situace na první pohled poněkud paradoxní: Krejčíř je v Lovci mafiánů velmi důležitým protagonistou, jedním z úhlavních Tichého protivníků. Čermák ovšem do obou „rolí“ (tedy Krejčíře i jeho vyšetřovatele) pasuje výborně a srovnání zmíněného filmu a audiálního zpracování Tichého knihy představuje unikátní příležitost pozorovat hercovo pojetí obou stran barikády jedné bitvy.
 
Snad jediná chybka – v jinak celkově výborně udělané audioknize – je ve střihu, konkrétně v čase 1:23:06-1:23:07, kdy zřetelně zazní první písmeno v postprodukci useknutého slova, které je slyšitelně špatně odstřiženo. Když na něj pak Čermák naváže slovem dalším, na první poslech to zní, jako by se interpret zadrhl. Pro ojedinělost by se nad tím dalo přimhouřit oko s tím, že se jedná o naprostou marginálii. Přesto je třeba říct, že v profesionální nahrávce nemá takový přešlap co dělat.
 
V audioknize použitá hudba evokuje televizní thrillery a detektivky, přičemž se většinou jedná o elektronickou hudbu s temnými podtóny a naléhavým až zlověstným rytmem. Kromě hudby samotné jako předěly figurují i zvuky klapání psacího stroje (někdy samostatně, jindy do vsazené hudby), upomínajícího ke skutečnosti, že policejní práce není jen samá akce, ale znamená také mnoho papírování, což chytře napomáhá výslednému autentickému dojmu z poslechu.

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

John Openshaw vypráví Sherlockovi o dvou záhadných úmrtích v jeho rodině. Nejdřív to byl jeho strýček v roce 1883. Ten záhadně zemřel dva měsíce po obdržení dopisu z Indie, který byl podepsán K. K. K. a bylo v něm přiloženo pět pomerančových jadérek. O dva roky později dostal podobný dopis jeho otec. Zemřel tři dny…
Mladí a sympatičtí manželé Beresfordovi – Tommy a Pentlička, stále touží po nějakém dobrodružství. Jedno takové dobrodružství jim nabídne Tommyho šéf pan Carter, který si manželský pár najme, aby převzal a vedl Bluntovu mezinárodní detektivní agenturu a čekal na příjezd zahraničních agentů. Toto čekání si Tommy a Pentlička krátí řešením různých detektivních případů a své…
Je to nejlepší polda, jakého kdy měli. Když se nepodařený zátah na dealery zvrhne v krveprolití, přichází inspektor Macbeth se svým týmem rychlého nasazení, aby zachránil situaci.

Recenze ze stejného žánru

„Jestliže čekáte na chodbě na svého terapeuta, čekejte na svého terapeuta. Jestliže se hádáte s manželkou, hádejte se s manželkou. Jestliže se při čekání na svého terapeuta v duchu hádáte s manželkou, není to všímavost.“ Nic lépe nevystihuje rozdíl mezi multitaskingem a singletaskingem jako celý román Karstena Dusseho přeložený Zuzanou Guldanová jako Sústreď sa na…
Jistá klíčová postava románu Jablka ze stromu nepadají v jednom momentě poznamená: „Já nejsem slušný člověk.“ Po celou dobu vyprávění jako by nám autorka Liane Moriarty kladla otázku, která zní: Co to vlastně znamená být dobrým člověkem? A co to znamená mít kvalitní naplněné vztahy, ať už jsme v jakékoliv roli – rodiče, dospělého dítěte, partnera či…
Detektiv londýnské policie Robert Kett je specialistou londýnské metropolitní policie na únosy. Podařilo se mu vyřešit několik obzvlášť složitých případů, ten nejtěžší ovšem nikoliv. Jeho vlastní manželka jednoho dne zmizela a jemu ani kolegům se nepodařilo najít jedinou stopu, která by jim v pátrání po ní pomohla.
Vydavatelství OneHotBook vydává sérii románů se slavným vyšetřovatelem Maigretem již od roku 2016. Po celou dobu má interpretaci v režii Hynka Pekárka na starosti Jan Vlasák. Co se ale za tu dobu změnilo? A jak se to odráží na nejnovější audioknize ze série?

Dále od recenzenta

Jefferson si žije normálním spokojeným životem: Jako samotář si o všem rozhoduje, nikdo mu nepřikazuje, jak se doma chovat (kdy jíst a kdy třeba nechodit po bytě nahý), je svým vlastním pánem. Má rád knížky, pokukuje po sympatické slečně a důvěřuje svému nejbližšímu příteli. Dokud se čirou náhodou nepřiplete ke zločinu. Znělo by to jako…
O legendárním soudci Ti slyšel nejspíš každý fanoušek detektivního žánru. Postavou čínského učence, kancléře a bojovníka proti korupci žijícího v sedmém století se inspiroval nejprve nizozemský orientalista Robert van Gulik, v novém tisíciletí po něm převzal štafetu francouzský spisovatel Frédéric Lenormand. Jeden z četných příběhů druhého jmenovaného autora vydalo letos v interpretaci Václava Knopa Tympanum.
David Lauda nepatří na české literární scéně ke známým jménům, jeho debutová próza pro dospělé čtenáře (vedle toho má na kontě ještě jednu pro děti) se však letos dočkala audioknižního zpracování z dílny Čti mi! Jednorožec láká na příběh starce, který prchá, aby nalezl ztracené štěstí, přičemž mimo jiné potká netušeného společníka – stopadesátiletého, velmi…
Boxer, tančící elegán, několikanásobný mistr Československa a vicemistr světa. Ve třicátých letech sportovní hvězda, oslavovaná doma i v zahraničí. Začátkem let čtyřicátých pak vojenský pilot RAF, odvážný bojovník a válečný hrdina. To všechno byl Vilda Jakš, jemuž se svým zatím posledním románem rozhodl vystavět pomník Dalibor Vácha. Knihu Vilda vydal v audio podobě OneHotBook.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Lovec mafiánů
Syrový a naprosto autentický příběh „lovce mafiánů“ Karla Tichého je zpočátku docela úsměvný, třeba když autor líčí, jak chytal v terénu veksláky, nabývá ovšem na dramatičnosti ve chvíli, kdy dojde na jeho potyčky s nejtěžšími kalibry pražského podsvětí typu Radovana Krejčíře nebo Františka Mrázka.
Přejít nahoru