Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Šťastná to žena!

Moje anglická babička
Moje anglická babička

Loňský rok by audioknižní posluchači mohli snadno označit za rok Taťjany Medvecké. Jen těžko si totiž mohli nepovšimnout, jak se poměrně bohatá tvorba této interpretky rozrostla hned o několik novinkových titulů. Nejplodnějším vydavatelem byl Radioservis, který připravil nejen trilogii Co život dal a vzal Betty MacDonaldové, v níž se Medvecká s citem a vrozeným smyslem pro humor ujala části Morová rána, ale také Himmlerovu kuchařku, ve které stejná herečka s bravurou zvládla roli stopětileté Rózy. Stranou zájmu by ovšem neměla zůstat ani odlehčenější Moje anglická babička.

Spisovatelka Hana Parkánová-Whitton vytvořila ve svém románu jakousi variaci na klasický příběh Boženy Němcové. Také v jejím, moderním podání přijíždí babička za příbuznými do nového prostředí, i dnes, stejně jako před sto padesáti lety, si svou přirozeností a upřímností získává srdce všech starousedlíků a dokonce se setkává s jakousi obdobou paní kněžny, tentokrát zastoupenou lady Sarah z worthského panství. Chybí snad jen novodobá reinkarnace Sultána s Tyrlem a Viktorka u splavu. Zatímco však historický, literární a sociologický význam Babičky Boženy Němcové je neoddiskutovatelný, Hana Parkánová-Whitton vytvořila čtivé dílko, které sice neurazí, čtenáře ale nijak hlouběji neosloví.

K posluchačům se Moje anglická babička dostává na dvou audio CD v rozhlasové úpravě Kateřiny Leškové-Dolenské a režii Jaroslava Kodeše. I na tomto titulu lze vysledovat tendenci Radioservisu vydávat rozhlasovou tvorbu bez dlouhého otálení – původně pětidílná četba na pokračování měla premiéru v březnu loňského roku, audioknižní posluchači si ji mohou poslechnout už od října.

Text knižní předlohy, který se v psané formě může zdát někdy až příliš táhlý a nevýrazný, dostal ve zvukové úpravě rozumnou stopáž necelých dvou hodin a chytil tím nový dech. Taťjana Medvecká ho navíc dokázala přednést velmi živě a to při zachování celkové atmosféry, kterou autorka do příběhu vložila. Interpretce podobný styl vyprávění jednoznačně sedí – přestože je její výkon stále v kategorii četby, odlišuje velmi dobře jednotlivé postavy a provádí posluchače dějem lehce a přirozeně. Stejně jistá si je i anglickou výslovností, kterou zvládá bez zaváhání.
 

banner 1200x150

Autobiograficky laděná Moje anglická babička Hany Parkánové-Whitton nemůže mít ambice stát se dílem s vysokou literární hodnotou. Co však dokáže, je oslovit nemalou skupinu čtenářů, a především čtenářek, kteří chtějí rozjímat nad zábavným vyprávěním o jedné čiperné stařence, která se přestěhuje z Prahy na anglický venkov. Ve zvukové podobě jim ho zprostředkuje příjemný hlas Taťjany Medvecké. Doufejme, že se s ním budeme na zvukových nosičích setkávat alespoň tak často, jak se to stalo v loňském roce.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

O třiašedesátileté Britt-Marii někteří tvrdí, že je pasivně agresivní, zpomalená a ukňouraná bába. Když po čtyřiceti letech manželství opustí nevěrného manžela, usadí se ve vesnici Borg, v níž po finanční krizi zůstaly jen cedule s nápisem „Na prodej“ a pizzerie, která je cítit pivem. A fotbal. A také fotbalová přípravka, která nutně potřebuje trenéra.
Když v polovině devadesátých let vzniklo v Šemanovicích u Kokořína společenské mini centrum nostalgie, začal zde od roku 1997 natáčet Český rozhlas pořady s názvem Nostalgické muzeum zábavy. Dodnes se zde tyto veřejné nahrávky natáčejí jako Nostalgické muzeum Ondřeje Suchého.
Na základě literární předlohy divadelní hry i TV seriálu vznikla tato audiokniha, pokračování dnes již klasického britského komediálního seriálu Jistě, pane ministře, která vás nenechá na pochybách, že břitký britský humor je nezničitelný a jeho dokonalé pointy vám zacloumají bránicí kdykoli a kdekoli.
Odolal jí jen málokdo. V roce 1930 okouzlila celý svět svou rolí varietní zpěvačky Loly ve filmu Modrý anděl. Jaký byl ale její skutečný život? Kdo opravdu byla Marlene Dietrichová? Nebývale otevřené odpovědi na tyto otázky dává vzpomínková kniha, kterou napsala její dcera Maria Riva. Jakkoliv všechno to, co Riva vypráví, zní neuvěřitelně, tušíme, že…

Recenze ze stejného žánru

Autobiografie Arnolda Schwarzeneggera nese název po jednom z jeho nejpozoruhodnějších filmů. Můžeme se jen domýšlet, proč se rozhodl pojmenovat ji Total Recall. Vodítka nám nenabízí, což svým způsobem tak trochu charakterizuje i (audio)knihu jako takovou. Ač mohutná rozsahem, její autor dokáže být zdařile selektivní.
Kdo by neznal sedmidílnou ságu „o chlapci, který přežil” od J. K. Rowlingové. Minimálně s filmovou verzí se snad již musel setkat každý. Do doby, kdy probíhalo filmové natáčení, se ve vzpomínkách vrací autobiografická kniha S kouzelnickou hůlkou, kterou napsal představitel filmového Draca Malfoye Tom Felton. Autor v knize popisuje filmové začátky, dospívání před kamerou…
Když jeden patnáctiletý kluk z Bruntálu dostal dopis s letenkou do Lagosu, ještě netušil, jak moc se jeho život změní a jaký později nabere směr. Obonete Ubam věděl, že je jiný. Věděl, že jeho otec je policistou ve vzdálené zemi. A věděl, že ho čeká velké dobrodružství. Ale to bylo asi tak všechno.
Zápletka, která by se dobře vyjímala na stránkách luxusně vypadajícího společenského magazínu pro ty, kteří však na luxus ani zdaleka nemají. Taková je konstrukce příběhu nedávno zesnulého Jamese Patricka Donleavyho, kterou velmi trefně pojmenoval Dáma, která měla ráda čisté záchodky.

Dále od recenzenta

Vydavatelství Tympanum připravilo pro všechny milovníky audioknih zvukovou podobu románu Petra Stančíka Mlýn na mumie, který letos získal cenu Magnesia Litera za prózu. Svým špičkovým provedením a zachováním hodnot literární předlohy se nová audiokniha může směle ucházet o cenu obdobnou.
Série českých audioknižních adaptací románů Larse Keplera se rozrostla o další titul. Po Svědkyni ohně a Hypnotizérovi přichází, spolu s knižním vydáním, Písečný muž. Znovu v produkci Martina Pilaře a jeho OneHotBook a znovu v interpretaci Pavla Rímského. Hned v prvním odstavci recenze musím přiznat, že jsem k dalšímu audioknižnímu Keplerovi přistupoval s nedůvěrou. Ani…
Český audioknižní posluchač má nyní díky vydavatelství Tympanum přístup téměř ke kompletnímu dílu Dana Browna. K úplnosti chybí už jen vydání jeho Digitální pevnosti - románové prvotiny z roku 1997. Fanoušci autora světových bestsellerů si tak mohou připomenout příběhy, které už dříve četli a ti, kteří se ke knižním předlohám dosud z jakéhokoliv důvodu nedostali,…
Pokud patříte mezi milovníky audioknih, nejspíše jste se již setkali se skeptickým názorem, že audiokniha podsouvá výklad a že zvuk knihám více bere, než dává. Odpovědí všem takovým pochybovačům může být audioknižní podoba slavného díla Betty MacDonaldové Co život dal a vzal, které je díky vydavatelskému počinu Radioservisu k dispozici hned ve trojí interpretaci.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Moje anglická babička
Autobiograficky laděný příběh z pera české autorky žijící ve Velké Británii s vtipem dokládá, že život v cizině je potřeba brát s nadhledem a že se na něj jen tu a tam dají použít česká měřítka. Ovšem tím spíš při něm může být větší zábava.
Přejít nahoru