Vyhledat
Můj životopis a mé vynálezy
Můj životopis a mé vynálezy

Texty Nikoly Tesly, jednoho z nejznámějších vynálezců všech dob, mohou na českého čtenáře i posluchače působit jako zjevení. Jeho mysl exaktně pojímající i to, o čem nás nikdy nenapadlo uvažovat exaktně, nepřestane překvapovat – a jakkoli by jeho osoba mohla působit v psaném projevu odtažitě, interpretace Zbyška Horáka dává Teslovi lidský rozměr.

V prvé řadě je třeba si říct, že Nikola Tesla by pro nás neměl být figurou z historie, zástupcem dávných dob. Narodil se sice v polovině devatenáctého století ještě v někdejším Chorvatském království, nicméně se téměř dožil konce druhé světové války. A třebaže ho máme spojeného s blesky (nejspíš podobně jako o sto padesát let staršího Benjamina Franklina), s přístroji na bázi jeho někdejších patentů se setkáváme někdy doslova na každém kroku. Všechno od bezdrátové nabíječky přes elektromotory, vysílačky, antény, dálkové ovladače nebo zářivky až po elektrárny napájející síť střídavým proudem, to všechno Tesla buď sestrojil a patentoval, nebo to funguje na principech, které popsal v rámci některého z výzkumů. Ostatně svazek Můj životopis a mé vynálezy vydaný tiskem obsahuje nemálo fotografií a nákresů včetně raného modelu indukčního motoru či dálkově ovládané ponorky z roku 1898.
 
Audioknižní vydání tohoto díla vychází z českého překladu Doris Hušové, který známe z knižní edice Tajemství v produkci nakladatelství Dialog. Texty, které Hušová překládala (zde je třeba říct, že z německého jazyka) původně vycházely v různých letech na pokračování ve více amerických periodikách. Zajímavostí je, že první životopisná část vycházela mezi lety 1917 a 1919 v časopise Electrical Experimenter, za kterým až do konce dvacátých let minulého století stál Hugo Gernsback, zakladatel legendárního magazínu Amazing Stories. Naopak texty z cyklu "Problém zvyšování lidské energie" zveřejnil už Century Illustrated Monthly Magazine v roce 1900.
 
Nikola Tesla je ve svém psaní vlastně velmi strohý až šroubovaný ve snaze vše co nejexaktněji pojmenovat. Včetně kategorií ryze psychologických či sentimentálních, například v souvislosti se vzpomínkami na dětství. Velmi často se tak setkáme s obraty jako "konečný produkt mé mysli", "praktická realizace syrového nápadu", nebo "když mi hlavou probleskne myšlenka, jež znamená pokrok v mé práci". Dokonce, když se pokouší být čistě lyrický, je jeho vyjadřování vlastně až roztomile technické: "osud skrytý v nekonečné hlubině budoucnosti".
 
Často ve vyprávění poukazuje na souvislosti s něčím, co sestrojil nebo vymyslel, popisuje, jak k tomu došel, co ho k tomu vedlo, má snahu se silně analyzovat. Jinak řečeno, na poměry autobiografií, na něž jsme zvyklí, má Tesla tendenci zaměřovat se až příliš na sebe a v některých posluchačích by mohl vyvolat mylný dojem chvástání. Je to dáno zaprvé tím, že jak sám přiznává, většina jeho života se odvíjela v kontextu silné sebekázně a sebezdokonalování. Za to mohla jednak jeho cílevědomost, jednak celkem široká škála zdravotních problémů, které mu stěžovaly běžný, natož pracovní život, a s nimiž se musel vyrovnávat. Zadruhé je pak potřeba si říct, jaká byla Teslova dobová pozice ve vědě a inženýrství. Ve zkratce šlo o muže, který projektoval první generátory elektrického proudu a přišel s alternativním osvětlením konkurujícím žárovce. O muže, kterému vděčíme za (nejen) rozhlasové vysílání – přestože první transatlantické bezdrátové spojení provedl v roce 1901 Guglielmo Marconi, americký nejvyšší soud později přiznal autorství jeho patentů Teslovi. Jinak řečeno: Tesla se v textech pro Electrical Experimenter vyjadřuje k sobě, své mysli, vizím a vynálezům tímto způsobem, protože přesně tohle se od něj jakožto ikony v oné době chtělo.  Z dnešního hlediska je však kvůli tomu jeho životopis jen obtížně čitelný, o to příjemnější je však poslouchat ho v podání Zbyška Horáka, jelikož právě jeho interpretace vrací Teslovým slovům onu nestrojenou lidskost, kterou za více než století od prvního publikování mohla ztratit.
 
Vydavatelství Tympanum, pak ve spolupráci s Horákem připravilo tuto místy skutečně nelehkou četbu s obdivuhodnou pečlivostí a nechalo ji opatřit bohatou hudební složkou. Totiž hudba zakončující jednotlivé stopy je tajemně meditativní, často ambientní, kombinující čistě syntetické zvuky s rozfázovanými, reverzními nebo jinak elektrickými efekty upravenými hlasy akustických nástrojů – přičemž žádné hudební téma se v audioknize neopakuje.

Datum: 

Autor recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Autobiografická zpověď úspěšné emancipované ženy, scenáristky a režisérky newyorské televize, která mobilizovala všechny síly své osobnosti, aby dokázala žít bez návykových medikamentů.
Dana, Jana, Saša, František a Dominik. Pět pečovatelů o seniory. Pět lidí, kteří vnímají svou práci jako dar a lidskost jako její podstatu. Po úspěchu knihy Hořím, vydává nevládní organice MILA audioverzi knihy o obyčejných zázracích a hlubokých poznáních z každodenního kontaktu s pacienty a klienty. Editor knihy, Michael Třeštík, o ní říká: „Jsou to…
NOVÝ ŽIVOT V NOVÝCH PODMÍNKÁCH. J. A. BAŤA V NUCENÉM EXILU Životopisný román o Janu Antonínu Baťovi, který vznikl na základě vyprávění jeho vnučky. Obdivuhodné vzkříšení firmy v exotických podmínkách fascinuje dodnes. Po válce je Jan Antonín Baťa, nevlastní bratr Tomáše Bati a pokračovatel rodinné firmy, obviněn z kolaborace s nacisty a donucen k opuštění…
Ať se mu položí kterákoliv otázka, řekne poctivě a otevřeně, co v té věci má na mysli. Ne z potřeby svěřovat se, ale z naprosté potřeby nelhat, nekličkovat, nezamlčovat, nevytáčet se. Není to ani nadbytečná důvěřivost k lidem; je to prostě vnitřní zákon pravdy a přímosti, buď co buď. I za cenu mrzutostí. Nemá vůbec…

Recenze ze stejného žánru

Jiřího Čáslavského jste dost možná „potkali“, když jste ve své obci zavítali na promítání filmu, kdy louč „filmového světla“ vycházel z malé pojízdné maringotky. Před svými kulatými sedmdesátinami si ve vlastním nákladu vydal vzpomínkovou knížku Šlápoty.
Známý bonmot celkem přesně tvrdí, že Karla Gotta (1939–2019) kdokoli, kdo byl v lucidním stavu jeho současníkem, buď nesnášel, nebo miloval, ale nikdo se mu nedokázal vyhnout. Postava tohoto extrémně oblíbeného zpěváka opravdu jako by přesahovala sféru populární kultury, možná až někam do sféry symbolické. Každopádně se jedná o postavu tak hluboce vrytou do české…
Když se řekne Lauren Graham, mnohým seriálovým fanouškům se ihned vybaví postava těžko zaměnitelné matky samoživitelky s bystrou myslí, komicky-ironickým pohledem na svět a ocelovým žaludkem z (převážně) komediálního amerického seriálu Gilmorova děvčata. Že je Graham též spisovatelka, bude vědět patrně o něco méně lidí. A to právě v češtině vyšla už třetí její kniha.…
Ironman neboli železný muž je triatlonista, který dokáže během necelého dne uplavat 3,8 kilometru, dalších 180 kilometrů ujet na kole a potom ještě zaběhnout maraton. Triatlonista Zbyněk Švehla je šestinásobným železným mužem, dokonce dokončil i závod na Havaji, který je nejznámější, ale také patří k nejtěžším. Zbyněk Švehla je od devatenácti let upoután na invalidní…

Dále od recenzenta

„Jestli se vám líbí moje věci, tohle se vám bude líbit taky,“ vyjádřil se Stephen King o debutu britské autorky C. J. Tudor. Čtenářská veřejnost si o Kříďákovi udělala obrázek sama, povětšinou spíše roztříštěný.
Prasklé zrcadlo je již osmou audioknihou v novodobé audioknižní sérii se slečnou Marplovou a desátou audioknihou vydavatelství VOXI, která přináší české překlady Agathy Christie k našim uším. Co nového ale můžeme čekat? Mimo jiné nový pohled na St. Mary Mead a po dvaceti letech také novou mrtvolu v Gossington Hall.
Garážové kapely to nemají jednoduché. U nás, ani v Británii. Taková kapela je zvyklá hrát, jak ji to baví, pořádně do toho řezat, dělat brajgl – a že se někdo tu a tam netrefí? Však ono se to ztratí. Ne tak ale ve studiu, tam je slyšet všechno, stejně jako ve výsledné nahrávce. A o…
Agatha Christie vždycky uměla skvěle přiblížit jednotlivé postavy, jejich minulost, zvyky a hlavně motivaci tím, že se střídavě zaměřovala na jednotlivé z nich. Dávala čtenáři nahlédnout do jejich uvažování a na základě toho konstruovala psychologii celého případu. Výjimkou není ani její retrospektivně laděný román Cyankáli v šampaňském. O to těžší oříšek ovšem mohlo být jeho…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Můj životopis a mé vynálezy
POHLED DO MAGICKÉ MYSLI GÉNIA Vlastní biografie nejvýznamnějšího vynálezce všech dob, objevitele střídavého proudu a rádiových vln, který už na počátku 20. století předpověděl bezdrátové přenosy dat mobilními sítěmi. Vlastní biografie nejvýznamnějšího vynálezce všech dob. Nikola Tesla, syn důstojníka a posléze kněze, byl rovněž od mládí předurčen ke kněžské službě. Jeho životní dráha se ale ubírala jiným směrem – stal se fyzikem. Tak jako ti nejlepší umělci jsou obdařeni mimořádným talentem, darem jedinečných schopností byl nadán i Nikola Tesla. Vizionář, kterému se od dětství zhmotňovaly před očima obrazy, jež v pozdějším věku dokázal využít ke konstruování převratných objevů. Jeho představivost ho dovedla až k dálkově ovládaným letadlům, ponorkám a lodím. Stal se průkopníkem bezdrátového spojení a bezdrátových přenosů energie, získávání energie ze slunce. Už v roce 1909 předpověděl bezdrátové přenosy dat mobilními telefony a mobilními sítěmi. Díky svým fantastickým vidinám prý už v dětství putoval v prostoru a v čase...
Přejít nahoru