Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Návrat do Gossington Hall

Prasklé zrcadlo
Prasklé zrcadlo

Prasklé zrcadlo je již osmou audioknihou v novodobé audioknižní sérii se slečnou Marplovou a desátou audioknihou vydavatelství VOXI, která přináší české překlady Agathy Christie k našim uším. Co nového ale můžeme čekat? Mimo jiné nový pohled na St. Mary Mead a po dvaceti letech také novou mrtvolu v Gossington Hall.

Britská spisovatelka Agatha Christie psala příběhy s hlavní představitelkou slečnou Jane Marplovou devětačtyřicet let. Umístila svou protagonistku do dvanácti románů a tří povídkových sbírek, čímž postava této všetečné staré dámy do značné míry konkurovala ikonickému detektivovi Herculu Poirotovi. Od roku 2019 se tak děje i na české audioknižní scéně, tedy celých jedenáct let po prvním audioknižním románu s Herculem Poirotem.
 
Ovšem, jakkoli by se nabízelo, že po vydání Vraždy na faře, první detektivky se slečnou Marplovou z roku 1930, bude VOXI (tou dobou ještě Vyšehrad) pokračovat v chronologickém pořadí, nebylo tomu tak. Následovaly totiž tyto tituly (data v závorkách uvádějí první knižní vydání): Zapomenutá vražda (1976), Mrtvá v knihovně (1942), Vlak z Paddingtonu (1957), Smysluplná vražda (1952), Oznamuje se vražda (1950), Kapsa plná žita (1953), Prasklé zrcadlo (1962) a Není kouře bez ohýnku (1943).
 
Jako interpreti Vraždy na faře byli vybráni Otakar Brousek mladší pro roli vypravěče Leonarda Clementa a Růžena Merunková (která si už před časem ozkoušela četbu Agathy Christie na románu Schůzka se smrtí). Ta se zde v rámci vícehlasé četby ujala replik slečny Marplové. Jako druhá v pořadí vyšla Zapomenutá vražda. Zde se budoucí tým rozrostl o třetího pravidelného interpreta – respektive interpretku Jitku Ježkovou. Od té doby se pomyslný ansámbl ustálil a Otakar Brousek ml. se s Jitkou Ježkovou v roli vypravěčů celkem pravidelně střídají, pokud se přímo nepotkají v jedné audioknize. A tak není nic divného, že po Kapse plné žita čtené Brouskem ml. přichází číst Prasklé zrcadlo právě Ježková, než ji v Není kouře bez ohýnku kolega opět vystřídá.

Stejně jakou Brousek, i Ježková se v interpretaci těchto detektivních příběhů ustálila na ideálním, čili fungujícím standardu – pokud bylo při poslechu prvních audioknih série znát nějaké hledání (u Ježkové například v míře hlasové charakterizace jednotlivých postav), nyní už by posluchače nic zaskočit nemělo. Růžena Merunková si svou Marplovou nastavila hned od začátku značně civilně, a je tak velice svá a uvěřitelná – přitom ve srovnání se svými předchůdkyněmi (například Violou Zinkovou), zcela jedinečná.
 

 
Je zajímavé sledovat, jakým způsobem si Agatha Christie poradila s tím, že kolem slečny Marplové, která žije na malém městě, se pořád něco děje – a de facto pořád někdo umírá. Nezřídka se tak stane právě v St. Mary Mead, ale pravdou je, že mnohé zločiny vlastně ani nejsou v pravém slova smyslu lokální, mají pouze dlouhé stíny. Nebo k nim dojde jaksi zásahem zvenčí – tím, že se mezi poklidně žijící obyvatele vklíní cizorodý prvek. Tím je v románu Prasklé zrcadlo americká herečka Marina Greggová. Ta totiž nedávno koupila sídlo Gossington Hall, kde bydlívali manželé Bantryovi. Zatímco slečna Marplová, ponechána chvilku bez dozoru protivné slečny Knightové, si na cestě pochroumá kotník a je nucena zůstat doma, uspořádá Greggová charitativní party, na kterou se pochopitelně dostaví spousta zvědavých obyvatel St. Mary Mead. Vše probíhá celkem bez komplikací a skandálů, dokud se jedné návštěvnici neudělá špatně. Tím se po dvaceti letech od Mrtvé v knihovně ocitne v Gossington Hall další mrtvola. 
 
Díky interpretaci Jitky Ježkové a Růženě Merunkové opět v roli slečny Marplové můžeme prostřednictvím bezmála osmihodinové nahrávky sledovat nejen, co se od posledně změnilo v St. Mary Mead, ale také jak se za oněch dvacet let od Mrtvé v knihovně změnil přístup samotné autorky k tomuto místu. Co se týče režie, střihu i hudby, odvedl tým Audiostory, který pro VOXI nahrávky pořizuje, svou již tradičně velmi odbornou práci, takže nezbývá, než se pustit do poslechu. Však v pořadníku už čeká marplovka další…

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Enzo Macleod, skotský vyučující biologie na univerzitě v Toulouse na jihozápadě Francie, už dokázal rozlousknout první dva zločiny ze sedmi nechvalně proslulých vražd popsaných v knize odložených případů pařížského novináře Rogera Raffina. Ovšem na na třetí případ nemá ani pomyšlení. Právě mu diagnostikovali rakovinu, a navíc se v jeho blízkosti objevil někdo, kdo má v…
Jack Reacher, bývalý vojenský policista vycvičený rychle myslet a ještě rychleji jednat, se vrací do hlavního stanu své staré jednotky. Chce se tu setkat s novým velícím důstojníkem, majorem Susan Turnerovou, kterou zná jenom po hlase. Tu ale v kanceláři hlavního vedení nenajde. Aby očistil své i její jméno, musí ji co nejdříve najít, zatímco…
Komisař Durman je sympatický poživačný prasák. V této staropražské detektivce sice vyšetřuje sérii bizarních vražd, hodně času však věnuje ženským vnadám, dobré krmi či zrzavému moku.
Detektivní příběh z dostihového prostředí. Charles Todd pátrá, proč zavraždili Reginu a proč vyhořel dům Maisie..

Recenze ze stejného žánru

Steampunk je poněkud specifický, ale pořád velmi oblíbený subžánr fantastiky. I na české půdě se mu úspěšně věnuje několik autorů. Navzdory tomu, že povídek, které se tímto tématem zabývají, existuje celkem dost, na první český steampunkový román si fanoušci museli počkat až do roku 2015. Tehdy se na pulty dostala kniha Petry Slovákové, Démon z East…
Když britský televizní producent Jim Grant přišel v roce 1995 ve svých jedenačtyřiceti letech o práci v televizní stanici Granada, rozhodl se, že se dá na dráhu spisovatele na volné noze. Ze všech žánrů ho nejvíc lákal thriller a ze všech prostředí pak Spojené státy. Uvažoval takto: v USA thriller vznikl, zde má domov a…
Když v meziválečných Spojených státech začal hojně vzkvétat organizovaný zločin reprezentovaný mafiánskými bossy, pašeráky nebo zabijáky, musela na tuto společenskou změnu reagovat i detektivní literatura. Vznikla tzv. americká drsná škola, která přenesla zločin z venkovských (britských) sídel zpět do ulic.
Příběhy Sherlocka Holmese jsou poslední dobou poměrně oblíbené, za což nejspíše může jak vypršení autorských práv na dílo Arthura Conana Doyla, tak popularita série Sherlock z produkce BBC. Se zvukovými nahrávkami jeho dobrodružství jako by se poslední dobou roztrhl pytel, což platí zejména o tom nejslavnějším z nich, Psu baskervillském. Příběh s prvky gotického románu o přízraku psa…

Dále od recenzenta

„Jestli se vám líbí moje věci, tohle se vám bude líbit taky,“ vyjádřil se Stephen King o debutu britské autorky C. J. Tudor. Čtenářská veřejnost si o Kříďákovi udělala obrázek sama, povětšinou spíše roztříštěný.
Lukáš Hlavica má jako interpret případů Hercula Poirota na kontě již více než desítku titulů, stejně tak i režisér Michal Bureš, pod jehož vedením se romány s belgickým detektivem od roku 2017 natáčejí. Jejich spolupráce je tak zárukou jednak herecky zdatné interpretace, jednak příjemného posluchačského zážitku. O to více zamrzí, že ani Hra na vraždu…
Kristýna Sněgoňová patří mezi ty autorky české literární fantastiky, jejichž díla se nejenže dočkají i audioknižního vydání, ale dokonce na něj ani nečekají nijak dlouho. Možná, že se poštěstí a v den vydání třetího dílu její série Města si budeme moci rovnou vybrat, zda knihu nebo poslech. Druhý díl řady, který nese název Země v troskách, je…
Detektivky s židovskou tematikou z pera Petra Eidlera nejsou v českém knižním prostředí žádnou novinkou. V tom audioknižním pak představují velice přívětivý návrat k české detektivní tradici, stále atraktivní téma ale i velice svěží vítr. Jak si s vydáním pro posluchače poradilo vydavatelství?

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Královna detektivky, světově proslulá spisovatelka všech dob. Publikovala celkem přes 80 románů a divadelních her.
Prasklé zrcadlo
Náhoda svede dohromady slečnu Marplovou s Heather Badcockovou, znalou nejžhavějších místních klepů, především o nových obyvatelích Gossington Hall - filmové hvězdě Marině Greggové a jejím manželovi, režiséru Jasonu Ruddovi. Zanedlouho se v jejich sídle koná dobročinný večírek a jedna z návštěvnic na něm za podivných okolností umírá. Místní policie je bezmocná a Scotland Yard s rozumem v koncích. Naštěstí mohou těžit z pozoruhodných postřehů slečny Marplové – a ta, jak víme, se nikdy nemýlí.
Přejít nahoru