Vyhledat
Božská rovnice
Božská rovnice

Teoretická fyzika a astrofyzika, to nejsou témata určená hrstce zasvěcených. Jsou to oblasti lidského zkoumání, které nabízejí fascinující pohled nejen na vesmír nebo subatomární částice, ale i běžný každodenní svět kolem nás. Zvláště pokud o nich hovoří odborníci jako Michio Kaku, který už desítky let dokáže své čtenáře i posluchače okouzlit, a pokud se četby jeho knihy ujme herec s dostatečným nadšením pro věc.

Michio Kaku, profesor City College of New York a hostující profesor na Princetonské univerzitě se dlouhodobě zabývá kvantovou teorií, teorií strun a v neposlední řadě jednotnou (dříve též sjednocenou) teorií pole, se kterou se setkáme i v této knize. Celosvětově známý popularizátor fyziky i vědy obecně je častým hostem jak v televizi, tak v rozhlase. Například na kalifornské stanici KPFA uvádí svůj pořad Exploration, kde se věnuje otázkám vědy i tématům, jako je životní prostředí a politika. Vedle velkého množství odborných článků je i autorem mnoha knih, které běžným smrtelníkům vysvětlují na první pohled složité otázky teoretické fyziky. Už jeho první samostatná kniha, Hyperprostor, se stala bestsellerem, byť jsme si na její český překlad museli počkat dlouhých čtrnáct let. Čtenáře si získaly i další tituly jako Paralelní světy, Fyzika nemožného nebo kniha Dále než Einstein, kterou Michio Kaku napsal společně s Jennifer Thompson. Dvě jeho nejnovější publikace, Budoucnost lidstva a Božskou rovnici v češtině vydalo nakladatelství Prostor a obě se dočkaly i audioknižního vydání.
 
V díle Budoucnost lidstva se Michio Kaku věnoval nejen tomu, jak se v průběhu posledních zhruba sedmdesáti let vyvíjel takzvaný vesmírný program, ale především budoucnosti planety Země, sluneční soustavy a tomu, jaké možnosti a vyhlídky má lidstvo v otázce vesmírného cestování a osídlování jiných kosmických těles. Jeho nejnovější kniha se tematicky vrací o kousek zpět a představuje ten druh lidského bádání, který dal vzniknout mimo jiné právě myšlenkám na „člověka ve vesmíru“.
 
Hlavním tématem knihy Božská rovnice s podtitulem Hledání teorie všeho je jednotná teorie pole. Ta staví na názoru, že základní přírodní síly by mělo být možné zahrnout do jedné elegantní rovnice. Dosud totiž musely být elektromagnetismus, gravitace a slabá i silná jaderná síla nahlíženy odděleně, jako by mezi nimi ani nebyla žádná souvislost. Jednotná teorie pole by však měla umožnit, aby byly tyto síly ve výpočtech vzájemně zaměnitelné. My bychom pak mohli pomocí jednotných zákonů popsat chování všeho od subatomárních částic po velké galaxie daleko ve vesmíru. Cesta k „božské rovnici“ ale stále není u konce, přestože si nad ní vědci lámou hlavy již od první poloviny minulého století. Protože je ale tato kniha především pro laiky, Michio Kaku neočekává žádné hlubší předporozumění a zvolna seznamuje své publikum se vším, co pro základní pochopení problematiky potřebuje. Začíná už od starověkého Řecka a postupně se přes Isaaca Newtona, J. C. Maxwella a Alberta Einsteina, dostává až k Stephenu Hawkingovi a modernímu pátrání po jednotné teorii pole.
 

Miroslav Táborský, který pro vydavatelství OneHotBook načetl už předchozí audioknihu Michia Kaku, se pod vedením Hynka Pekárka ujal i Božské rovnice. Za zmínku stojí, že Táborský, byť to dnes možná málokdo tuší, má mimo jiné vystudovanou i fyziku na pedagogické fakultě, a tak má k tématu díla velice blízko. To se koneckonců odráží i v jeho interpretaci. Posluchače strhne svým až klukovským nadšením pro věc a je schopen je okouzlit právě tak, jako je Michio Kaku s to okouzlit své čtenáře. Je tedy až s podivem, že zatím nemá v repertoáru žádná další podobně zaměřená díla, jakými by byla například Stručná historie času Stephena Hawkinga, kterou mimochodem skvěle načetl Filip Švarc, nebo dosud nenačtená Budoucnost prostoročasu.
 
Přestože se v knize objevují fyzikální vzorce a je místy náročnější na představivost a porozumění, je v podání Miroslava Táborského velmi srozumitelná a to i díky přiměřeně svižnému tempu. Velká škoda je pouze zbytečných vad na kráse v podobě ne právě ideálně načasovaných nádechů, které často přicházejí těsně před koncem souvětí – což jistě bylo možné režijně ohlídat, případě doladit při postprodukci.
 
V celkovém úhrnu je ale Božská rovnice velmi povedenou audioknihou, schopnou nadchnout každého volnočasového fyzika, který si chce uspořádat vědomosti o jednotné teorii pole a mnohých dalších, které s ní souvisejí. Jistě ji lze ale doporučit i těm, kteří se s tímto druhem bádání teprve chtějí seznámit.

Datum: 

Autor recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Většina z nás se umí dobře postarat o své blízké, když mají problémy nebo zdravotní obtíže, zároveň se však v takové situaci neumí dobře postarat o sebe. Být sám sobě v nemoci přítelem neznamená, že bychom měli být sami sobě lékařem. Vyžaduje to však, abychom si dokázali správně poradit ve chvíli, kdy jsme na křižovatce…
Jak to dopadne, když si uznávaný komentátor Jindřich Šídlo sedne s Tomášem Etzlerem, spolupracovníkem americké CNN a bývalým reportérem České televize v Číně, a povídají si o novinařině? Co tato profese obnáší dnes, v době Facebooku a Youtube? V čem je americká žurnalistika jiná než evropská, respektive česká? A proč vlastně lidé odcházejí do zahraničí?…
Les je pro mnohé z nás vytouženým místem odpočinku. Je synonymem ticha a nedotčené přírody. Renomovaný lesník Peter Wohlleben nám dává nahlédnout do skrytého života stromů a odhaluje nečekané skutečnosti: stromy mají paměť, předávají si informace, pociťují bolesti, dokonce mohou dostat úpal a časem se jim tvoří vrásky. Mnohé stromy, jako například duby, spolu navzájem…
Jaký bude osud liberální demokracie? Tuto otázku si klade jeden z předních intelektuálů současnosti, historik Timothy Snyder. Dvacet lekcí z evropských dějin 20. století ukazuje, že kolaps společnosti, demokracie a morálky i naše osobní selhání v podmínkách politických krizí nejsou nic nepředstavitelného.
1 2 3 6

Recenze ze stejného žánru

V době, kdy se čím dál větší důraz klade na naše nastavení mysli, tedy na to, jak moc dokážeme být „pány svého osudu”, bude znít tvrzení profesora Plomina o roli genů nejen provokativně, ale i jaksi nepřátelsky. Což není příjemnější domnívat se, že vliv DNA na naše Já (a život) přebíjí výchova, prostředí a každé…
Jedno je jisté. Ať už si knihu Petera Wohllebna Tajný život stromů přečtete nebo poslechnete, nikdy už nebudete procházet lesem stejně jako předtím. Německý lesník, ochránce přírody, ale také spisovatel, Peter Wohlleben před dvěma lety vtáhl čtenáře do kouzelného světa, který však máme všichni zcela na dosah. V téměř čtyřiceti krátkých kapitolách je provádí vším, co…
Jsou díla, jež pojednávají o umělcích, kteří tvořili celý život, o osobnostech politiky nebo třeba o firmách. Co je spojuje, je to, že na jejich příkladě je možné krásně sledovat, jak se to které kulturní odvětví vyvíjelo spolu s dobou. Audiokniha LEGO: Rodinný příběh nejslavnější hračky na světě mezi ně rozhodně patří.
…zní známé české přísloví. Ale jak už to bývá, snadno se to řekne, ale hůře činí. Vodítkem nám může být kniha Radkina Honzáka, která se nedávno dočkala audioknižního zpracování.
1 2 3 5

Dále od recenzenta

Co se stalo, když Jozef Karika ke Strachu, Tmě a Trhlině přidal ještě Smršť? Rozhodně nešlo o žádný krok vedle. Tím spíš, že všichni – od autora po interpreta – už věděli, co mají dělat. Tedy… téměř do poslední chvíle.
Detektivky s židovskou tematikou z pera Petra Eidlera nejsou v českém knižním prostředí žádnou novinkou. V tom audioknižním pak představují velice přívětivý návrat k české detektivní tradici, stále atraktivní téma ale i velice svěží vítr. Jak si s vydáním pro posluchače poradilo vydavatelství?
Oznamuje se vražda je šestou detektivkou Agathy Christie, kterou vydavatelství Voxi skupiny Albatros Media uvedlo v rámci ucelené série marplovek (původně vydávaných pod značkou Vyšehrad). Zpočátku vycházely ročně dva až tři příběhy, tento však následoval po téměř roční odmlce. A jelikož i tato série se postupem času vyvíjela, můžeme se ptát, jakým směrem se posunulo novinkové…
Když v dřívějších letech tu a tam vyšla některá z próz Agathy Christie v audioknižní podobě, šlo vždy o vítané zpestření audiální produkce. Teprve až v poslední době ale můžeme mluvit o cílevědomém uvádění jejích sérií s Poirotem nebo Jane Marplovou na český audioknižní trh. Vydavatelství Voxi skupiny Albatros Media uvedlo Smysluplnou vraždu coby pátý…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Božská rovnice
Nalezení teorie všeho – tedy zformulování jednotné teorie pole, která by skloubila čtyři základní přírodní síly – představuje pro fyziku svatý grál a pro zbytek lidstva divotvorný pokrok. Michio Kaku shrnuje peripetie i výhledy pátrání po nejskrytějším tajemství vesmíru, přičemž neopomíjí ani vklad Newtonův a Einsteinův, ani neobratné modely kvantové teorie či vlastní vizi superstrun, to vše s humorem pro zdar poznání. Možná už brzy ovládneme metody, jak zákonitosti mikro- i makrosvěta shrnout do jediné rovnice, pokud možno symetrické a prozrazující, jestli se do vesmíru propsal velký plán jeho strůjce, anebo zda vážně nepřihlížíme jen obří hře v kostky.
Přejít nahoru