Vyhledat
Putování labyrintem světa aneb Pocta J.A. Komenskému
Putování labyrintem světa aneb Pocta J.A. Komenskému

Jan Amos Komenský. Jméno, které znají všichni, kteří prošli českým základním školstvím, a zároveň autor, kterého podvědomě řadíme někam do pravěku a jehož dílo by nám většinově nepřišlo na mysl číst.

Ono ani není příliš divu, protože málokdo bude mít trpělivost prokousávat se větami tohoto typu: „Když jsem v tom věku byl, ve kterémž se lidskému rozumu rozdíl mezi dobrým a zlým ukazovati začíná, vida já rozdílné mezi lidmi stavy, řády, povolání, práce a předsevzetí, jimiž se zanášejí, zdála mi se toho nemalá býti potřeba, abych se dobře, ke kterému bych se houfu lidí připojiti a v jakých věcech života tráviti měl, rozmyslil.“
 
Přesto je Komenský nejen tématem maturitních otázek, ale jeho texty jsou i po čtyř stech letech po svém vzniku stále inspirativní a myšlenkově pronikavé. Za každý pokus Komenského dílo jakkoli přiblížit současnému čtenáři, je tedy záhodno udělat si zápis v pomyslné knize dobra. Přitom není pochyb, že podobných pokusů zas tolik není: pokud si prohlédneme tituly českých nakladatelství nebo třeba seznam rozhlasových pořadů, najdeme obrovské množství knih a titulů o Komenském, ale samotného Komenského pomálu.
 
Autor knížky Putování labyrintem světa. Pocta učiteli národů Janu Amosi Komenskému Michal Vaněček je profesí IT inženýr a jeho knihy jsou psané průzračně prostě a přímočaře jako dobře odladěný programový kód. Zpracovává zde dvojici Komenského děl, známý Labyrint světa a ráj srdce (1631) a Regulae vitae (Pravidla života, 1645), drobný spisek, který podle tehdejšího zvyku sepsal pro svého žáka, mladého polského šlechtice Kristiána Kochlewského jako písemnou památku na své pedagogické působení.
 
A rovnou musíme říct, že se v případě této vtipné a vlastně i dobrodružné knížky nelze pohybovat pouze v rovině otázky, jak přiblížit klasické dílo naší zhýralé současnosti, přestože i tuhle funkci plní výtečně. Musíme se totiž pozastavit u mnoha nápadů nebo třeba jen zábavných vtípků, které Komenského dávné spisy aktualizují do podoby, která reflektuje svět dneška. Jakoby si autor v průběhu svého psaní mnohem víc než jednotlivé pasáže Komenského Labyrintu a Regulí uvědomoval důležitost otázky „jak by Komenský popsal dnešní dobu, kdyby měl tu možnost žít o těch zhruba čtyři sta let později“. Vaněček osvědčuje hlubokou znalost Komenského myšlení a předkládané aktualizace nejsou nepředstavitelné – naopak tvoří základ jakéhosi dialogu, který autor s Komenským vede a který umožňuje podobným způsobem takový dialog vést i čtenáři, dokonce čtenáři nepoučenému. Takže se může v nějaké fázi četby či poslechu Vaněčkova vyprávění dokonce stát, že čtenář či posluchač sáhne po originálu.
 
Nahrávka titulu malého, ale výrazného vydavatelství Tebenas vznikla v režii a převážně v intepretaci herce a moderátora Ondřeje Kepky. Ten svůj výrazně modulovaný, avšak příjemný hlas dává plně do služeb textu. Jeho čtení není nudné ani jednotvárné, ale stále je sympaticky civilní. Je slyšet, že Kepka chce číst s důrazem na absolutní porozumění textu, jehož struktuře tak podřizuje dikci, rytmus, hlasitost, výtečně pracuje s pauzou.
 

 
Jeho bezvadný výkon doplňuje na několika málo místech neherečka Jana Netolická v roli Všudybylky, což by bylo osvěžující, kdyby ovšem její výkon nebyl k uzoufání amatérský. Na konci audioknihy pak přijde velký okamžik, kdy se části textu v kapitolách „Rozhovor s Mistrem“ a „Poutník se vrací“ svým nezaměnitelným způsobem zmocní legenda mluveného slova Alfréd Strejček. Těžce nemocný herec natočil své dva party v sanatoriu Šarlota v posázavské vísce Prosečnice, ale v jeho hlase není slyšet ani únava, ani stáří, jen velká láska ke Komenskému, jehož dílo ho provází celý život.
 
Zvukovou podobu Vaněčkova textu do značné míry spoluvytváří ambientní hudba Jaroslava Pejčocha, který jakožto profesionální elektrotechnik a krizový manažer dokazuje, že i amatérský hudebník může stvořit hudební doprovod, který má jak vysokou úroveň, tak příhodný styl. Hudební podkresy a předěly jsou zde využívány v nezvyklé míře a jsou tak nenápadné, že nemají tendenci rušit, ale zároveň natolik zřetelné, že pomáhají jak posluchači v orientaci, tak interpretovi vystihnout okamžitou atmosféru právě čtené pasáže.
 
Pokud se posluchač rozhodne pro tento titul, nebude zklamán. Ba naopak, v mnohých ohledech ho s touto originální a zvukově perfektně zpracovanou knížkou čekají příjemná překvapení.

Datum: 

Autor recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Žít tak v Minecraftu! Postavit si skromný hrádek, farmařit a kutat diamanty, být naprosto svobodný, nemuset spát, necítit bolest, o všem rozhodovat sám… No nechtěl by to každý? Jonovi a jeho sestřičce Kíš se to podaří. Jednoho odpoledne prostě zmizí v notebooku jako v černé díře a ocitnou se v nekonečném světě internetu. Jaké to…
Joe je boháč, přesněji řečeno nejbohatší dvanáctiletý kluk v celé Británii. Má všechno, nač si vzpomene: vůz formule 1, kino, pět set párů sportovních bot, orangutana jako sluhu. A přece mu něco důležitého chybí: kamarád.
Napínavá detektivka z rudolfinské Prahy. Dcera dvorního alchymisty z Itálie Fiorella alias učedník Rafael spolu se svými přáteli vyšetřuje případ zmizelých peněz a neznámého mrtvého.
Justýnka je docela obyčejná holčička, které ale dočista chybí fantazie. Svět vidí docela nudně, šedivě, úplně bez nápadu. Naštěstí se jí dostane pomoci od asistenčního jednorožce Huberta. Ten ji za pouhých šest dní naučí věci kolem sebe vidět úplně jinak – najednou je svět kolem ní barevný, plný dobrodružství a zážitků.

Recenze ze stejného žánru

Nakladatelství Témbr vydává další pokračování série audioknih pro děti, v níž mistr etikety Ladislav Špaček provází svou vnučku Viktorku po zajímavých historických místech a zároveň ji učí správnému chování v situacích, které je potkávají. Tentokrát se spolu vydávají na několik procházek po Praze, která klíčovými událostmi české historie přímo překypuje.
Není pochyb o tom, že kniha Lymana Franka Bauma Čaroděj ze země Oz z roku 1900 je jednou z největších amerických klasik. A zdaleka přitom nemusíme zůstat jen u literatury – stačí se porozhlédnout po filmových adaptacích a více či méně souvisejících příbězích. Zároveň je však nutno jedním dechem dodat, že u nás tato látka…
Nakladatelství Témbr vydalo další audioknihu známého mistra etikety Ladislava Špačka. Tentokrát se však nejedná o lekci správného chování pro dospělé, nýbrž o volné pokračování příběhů pro děti s názvem Dědečku, vyprávěj o Česku, jež vás během poslechu přenese na pozoruhodná místa, která se navždy zapsala do naší historie.
Britská spisovatelka Richmal Cromptonová je autorkou mnoha psychologických románů, které však již dávno upadly v zapomnění. To se ale netýká její tvorby pro děti. První vyprávění o dobrodružstvích školáka Jirky (v anglickém originále Williama) si ihned po vydání v roce 1919 získalo srdce mnoha malých čtenářů. Celkem Jirkovy příhody vyšly v devětatřiceti svazcích a dodnes…

Dále od recenzenta

Švédská manželská dvojice Alexander Ahndoril a Alexandra Coelho Ahndorilová celosvětově proslula prozatím devíti extrémně násilnými romány z ranku tzv. severské krimi s detektivem Joonou Linnou napsanými pod pseudonymem Lars Kepler. Nyní se k českým čtenářům a také k uším audiofilů dostává pod názvem Až najdu klíč první díl nové série Klíč. Tu manželé tvoří pod novým pseudonymem Alex Ahndoril…
Mimo poměrně úzkou sféru zaručeně slavných a notoricky známých osobností se podhoubí toho, čemu jsme si zvykli říkat kultura, skládá z řady poctivých a pracovitých intelektuálů, jejichž přínos je zásadní a podíl na vytváření kulturního pokladu značný, ačkoli nemají status celebrity. Na poli popularizace dějin a dějepisu jsou takovými osobnostmi například nedávno bohužel zesnulý publicista Petr Hora…
Nakladatelství Audiolibrix letos vydalo papírovou, elektronickou i zvukovou podobu titulu Mám jméno, bez nadsázky jedné z nejdůležitějších knih, které byly v poslední době napsány. Jde o rozsáhlý autobiografický příběh Chanel Miller, obyčejné americké studentky slovutné Stanfordovy univerzity nedaleko Palo Alto v Kalifornii. Ta se v roce 2019 stala obětí násilného (a zdůrazněme: hrubě násilného) sexuálního napadení ze strany zdejšího…
Málokterý současný autor historiografické literatury se těší tak příznivému přijetí u odborné veřejnosti i u čtenářů jako historik a publicista Pavel Kosatík. Málokterý takový autor zároveň dokázal zaujmout audioknižní vydavatele v takové míře jako on. K dispozici je asi deset titulů, které přinášejí mluvené zpracování těch nejdůležitějších Kosatíkových počinů.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Putování labyrintem světa aneb Pocta J.A. Komenskému
Předlohou nahrávky jsou dvě díla Jana Amose Komenského. Labyrint světa a ráj srdce, který patří k jeho nejznámějším filozofickým pracím, a Regulae vitae. Putování labyrintem světa volně vychází z Komenského knih jako z inspirace, na níž je vystavěn dobrodružný příběh pro děti, mládež, ale i dospělé. Na Zemi přilétá cestovatel z jiné planety s úkolem prozkoumat náš svět. Postupem času zjišťuje, že náš svět se od dob Komenského do současnosti vlastně vůbec nezměnil. Vedle Ondřeje Kepky se na nahrávce objevují hlasy Jany Netolické a Alfreda Strejčka, jehož jméno je díky stovkám repríz jeho zájezdového pořadu s dílem Učitele národů neodmyslitelně spjato. 
Přejít nahoru