Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Werichovo vyprávění je kompletní!

Datum: 

Autor recenze: 

Táto, povídej!
Táto, povídej!

Komplet osmi CD, který v květnu vydal Supraphon, nelze s klidným svědomím označit za audioknihu v pravém smyslu toho slova. Nejedná se přece o hlasovou interpretaci nějakého literárního díla, a to ani čtenou, ani dramatizovanou. Záznam rozhovorů Jany Werichové s jejím otcem byl pořízen tak, jak ho nyní můžete slyšet, a žádnou jinou podobu než zvukovou, pokud je mi známo, nemá.

O to složitější ale bude pohlížet na CD Táto, povídej! okem audioknižního recenzenta, který je zvyklý alespoň minimálně zhodnotit interpretaci, obsah i technickou stránku nahrávky. Vypadalo by to nejspíš směšně:

Do hlavních rolí otce a jeho zvídavé dcery obsadil režisér Jiří Melíšek legendu českého divadelnictví Jana Wericha a jeho skutečnou dceru Janu. Jeho volba byla více než dobrá – oba herci se svých úloh chopili zodpovědně a vytvořili před posluchačem dokonalou představu moudrého staršího pána a jeho prosté dcery… Ne, takto by to opravdu nešlo.

Se vší vážností lze ale tvrdit, že rozhodnutí, pojmout rozhlasové memoáry Jana Wericha jako rozhovor jeho dcery s ním, bylo skutečně osvícené. Vedle jiných záznamů, na nichž Werichovi při jeho vzpomínání sekundují např. Miroslav Horníček nebo Jiří Suchý, je toto rodinné o něco poklidnější a často osobnější. Co na tom, že Jana Werichová ne vždy dokáže vést rozhovor žádoucím směrem nebo, že nereaguje na otcovy výroky dostatečně vtipně. V cyklu Táto, povídej! má být především dcerou.

K posluchačskému komfortu přispívá velkou měrou také rozsah téměř devíti hodin, během nichž Werich vzpomíná. Na dětství, na setkání s Voskovcem, na jejich společná vystoupení, na další členy souboru a kolegy z kumštu, na zážitky z předválečných let, na roky strávené v emigraci. To vše, prokládáno nespočetnými odbočkami, posluchače nenudí, naopak ho příjemně občerstvuje. Detaily, často nijak zvlášť důležité, kterými Werich své vzpomínky prokládá, dokonale vypovídají nejen o něm, ale také o době, kterou žil a zlidšťují osobnosti z naučných slovníků.
 

banner 1200x150

Vzpomínkový cyklus Táto, povídej! byl už v době svého vzniku, tedy v roce 1969, jedinečným projektem. Pamětníci uvádějí, že se jeho pravidelné půlhodinové sobotní vysílání setkávalo s velkým ohlasem posluchačů Československého rozhlasu, a patrně právě proto vyšla část záznamu v roce 1971 na dvou gramofonových deskách. Jejich reedici vydal v roce 2005 Supraphon, hodina záznamu vyšla u vydavatelství Lotos, ale kompletní nahrávka je k dispozici až nyní. Obavy z nevalné technické kvality záznamu, zejména těch částí, které se k posluchači dostávají vůbec poprvé, se brzy ukázaly jako liché. Remastering všech podkladů zvládlo studio MI 91 Ivana Mikoty velmi dobře – ostatně má s mluveným slovem letité zkušenosti. Ruchy v pozadí (cvrkot ptáků, štěkot psa, kokrhání kohouta) jen dokreslují příjemnou atmosféru nahrávky, která byla pořízena v domě a na chatě pana Wericha.

Společnost Jana Wericha a jeho dcery přivítají jistě nejen znalci a příznivci předválečné české divadelní avantgardy a politické satiry, ale snad i ti, kteří znají toto období české kultury jen z několika málo vět maturitní přípravy. Táto, povídej! lze také bez obav doporučit těm, kterým se ježí srst vždy, když některý ze současných bavičů vzpomene jeden dva nejznámější Werichovy citáty a rozplývá se nad jejich nadčasovostí a nesmrtelností.

Recenzovaná audiokniha: 

Další recenze této audioknihy

V roce 1969 přišel rozhlasový režisér Jiří Melíšek s nápadem zaznamenat formou rozhovorů životní vzpomínky Jana Wericha. Od září každou sobotu se tak z rádia linul hlas tohoto velkého pábitele. Počátkem následujícího desetiletí na dvou LP vyšel pouze dvouhodinový výběr, až od letošního května máme možnost si takřka devítihodinový cyklus poslechnout v jeho úplnosti.

Audioknihy ze stejného žánru

Zločinec prchající s kradeným zlatem před bývalým kumpánem, vyhořelý důstojník hledající nový životní směr a devadesátiletá stařenka odmítající vyměnit svůj domek za starobinec – to jsou tři nepravděpodobní hrdinové humoristického románu Les oběšených lišek, jejichž cesty se protnou v zamrzlé liduprázdné krajině na severu Laponska. Společné soužití nesourodé trojice sice zpočátku trochu drhne, ale nakonec…
„Zabiják Anders“ je čerstvě na svobodě. Potřebuje novou práci a stejně tak přátele. Do rány mu přijde vychytralá farářka Johanna Kjellanderová, která se kvůli svému ateistickému smýšlení ocitne na dlažbě. Spolu s hotelovým recepčním Perem Perssonem založí společný podnik.
Vykouzlí vám na tváři úsměv vzpomínka na pořekadla nesnesitelné tety Kateřiny, filipiky doktora Vlacha, odvahu slečny Barbory, suchý anglický humor, a především nevypočitatelné nápady a úskoky svérázného sluhy Saturnina? Vaši oblíbení hrdinové jsou zpět! Vzpomeňte si na knihu svého srdce a opět prožijte idylické léto v domě u dědečka, jak jej mistrně podává Miroslav Macek…

Recenze ze stejného žánru

Tato „svatá lexikální trojice“, jak se sám autor nechal slyšet, stála u zrodu asi nejznámější a nejúspěšnější knihy Patrika Ouředníka. S touto premisou řadí v knize Europeana s jemnou ironií a zdařilou schopností zkratky vybrané kapitoly z dějin dvacátého století. Století, které přineslo nejen dvě světové války, genocidy, ale i vědecký pokrok, o kterém se snad nikomu na konci…
Zvukové knihy se stále perou o své místo na slunci a audiovydavatelé si lámou hlavy, jaký titul se na trhu prosadí. Jednou z osvědčených cest je sáhnout po úspěšně zfilmované knižní předloze. Takovým titulem je i Cizinka od Diany Gabaldon, která se sice již od prvního vydání dobře prodává, ale až díky stejnojmennému seriálu se…
Jakých bylo posledních třicet let od sametové revoluce pohledem investigativního žurnalisty? Na tuto otázku se snaží odpovědět kniha Zločin jak ho pamatuju českého novináře, scenáristy a především televizního reportéra Josefa Klímy. Ten v ní shrnuje svůj pohled na divoké devadesátky i měnící se podobu zločinu v novém tisíciletí, kdy drsné metody podsvětí pomalu vystřídali advokáti hrozící žalobami.…
Zdá se, že loňské cimrmanovské jubileum doznívá u audioknižních posluchačů teprve letos. Ostatně je to příznačné – až na výjimky vycházejí audioknihy u nás týdny, měsíce i roky po vydání svých literárních předloh. Zrovna u Divadla Járy Cimrmana to ale až tak nevadí – vždyť od prvního veřejného vystoupení uplyne padesát let až v tomto…

Dále od recenzenta

U nejstaršího českého audioknižního vydavatelství jsme si už na uváženou dramaturgii a skvělý výběr interpretů zvykli. Hned z počátku čtvrté dekády své existence ovšem AudioStory připravilo lahůdku nejen pro posluchače. Vydání audioknihy Smažená zelená rajčata ve Whistle Stop Cafe má totiž velmi zajímavý příběh.
Osobně považuji za jednu z nejlépe provedených audioknih posledních několika let adaptaci románu Gillian Flynnové Zmizelá. Režisérka Jitka Škápíková v ní bezezbytku využila stavby příběhu a jeho rozvržení pro dva hlasy, a její audiokniha tak působí zcela přirozeně. Angažováním dvou herců se podařilo dodat předloze hodnotu, kterou může nabídnout pouze zvukové zpracování.
Je až k neuvěření, že se českým posluchačům dostává zvukové podoby jednoho z nejzásadnějších románů světové sci-fi až nyní. Setkání s Rámou nebylo nikdy zpracováno ani v rozhlase a zájemcům o poslech tak byla k dispozici jen načerno šířená nahrávka z Knihovny a tiskárny pro nevidomé z roku 1987. Po celých třiceti letech nyní vydavatelství…
Vydavatelství Walker & Volf vtrhlo do českého audioknižního světa začátkem letošního roku s ambicí uvádět na trh zvukové podoby původní české sci-fi, fantasy a hororu. Takto úzké žánrové zaměření je u nás dosud neobvyklé. V případě W&V je pochopitelně dáno osobou Jiřího Walkera Procházky - spisovatele science fiction a jednoho z majitelů vydavatelství.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Táto, povídej!
Díky nečekaným archivním nálezům se legendární rozhovory Jana Wericha s jeho dcerou vrací k posluchačům v netušené devítihodinové délce.
Přejít nahoru