Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Příjemný poslech k maturitě

Audiokniha-Petr-a-Lucie-Romain-Rolland
Audiokniha Petr a Lucie

V evropském měřítku dnes už téměř zapomenutý francouzský nobelista z roku 1915 Romain Rolland patří v českém prostředí k autorům nejen zahrnutým do školního kánonu světové literatury, ale též k autorům, který je dodnes vydáván a i mimo rámec vzdělávacích povinností čten.

Je to zřejmě dáno historickými souvislostmi: byl to totiž právě on, kdo v roce 1938 hlasitě protestoval proti rozbití Československa a odsuzoval Mnichovskou dohodu i následnou okupaci republiky. Jeho radikálně pacifistický světonázor se zrodil už v mládí, kdy ztratil víru v křesťanského boha a pod vlivem Lva Tolstého a Benedikta Spinozy ji nahradil vírou v dobro, které vnímal jako člověku přirozené, ba vrozené. První světová válka pak akorát znamenala novou, nebývalou míru krutosti a válečných útrap, na kterou dozajista nebyl připraven ani autor, ale zřejmě ani nikdo další. Hrůza světového konfliktu pro Rollanda vyvrcholila na Velký pátek roku 1918, kdy během bombardování Paříže dopadla na kostel svatého Gerváce na pravém břehu Seiny bomba, která zde zabila 88 lidí a dalších 68 zranila.

Kratičká novela Petr a Lucie vznikla pod dojmem této tragédie. Rolland ji napsal těsně po válce (dokončena byla v srpnu 1918) a poprvé vyšla v roce 1920. Nekomplikovaný příběh dvou mladých milenců je očividně napsán a la these, Rolland pracuje s přiznaně naivními charaktery i dialogy, nevyhýbá se kýči a vše podřizuje propagaci protiválečné myšlenky.

Petr Aubier poprvé spatří Lucii v podzemní dráze, kde se oba ukryli před bombardováním. V davu se sice vzájemně dotýkají, ale jinak spolu neprohodí ani slovo. Z počátečního mlčení se v obou mladých lidech postupně zrodí velká láska. Zatímco Petr pochází z dobře situované rodiny, Lucie je malířka, která se momentálně živí tvorbou a prodejem bezcenných kýčů. Na Petra čeká stejný osud, jaký už dříve potkal jeho staršího bratra Filipa – za několik týdnů bude odveden na frontu. I kvůli tomu se milenci rozhodnou zasnoubit se, věčnou lásku si chtějí slíbit při poslechu duchovní hudby. Na Velký pátek se tak jejich smyšlený příběh protne s realitou a oba mladí lidé umírají pod troskami vybombardovaného kostela.

V kontextu dobových autorů i v kontextu ostatní protiválečné literatury působí Rollandova novela svou romantizující citlivostí vedle titulů jako Na západní frontě klid Ericha Marii Remarquea či pozdějších Mladých lvů Irwina Shawa až nepatřičně, přesto se zdá, že i přes všeobecně klesající zájem má stále své místo právě pro svou ideovou přímočarost. Milostných příběhů na pozadí války známe z literatury několik (a to včetně české prózy Romeo, Julie a tma Jana Otčenáška), v žádném z nich však nevystupuje kontrast mezi dobrem a zlem, mezi láskou a válkou a mezi lidskostí a krutostí s takovou naléhavostí, jako zde.

banner 1200x150

Rollandova novela nezůstala stranou zájmu českých audio tvůrců. Už v roce 1958 vznikla ve studiích Supraphonu v režii Ludvíka Pompeho dramatizace z pera Karla Bouška s Václavem Voskou a Věrou Kubánkovou v titulních rolích. V roce 1988 se látky chopili manželé Jan a Jaroslava Strejčkovi, jejichž dramatizaci natočil v Československém rozhlase režisér Ivan Holeček s vypravěčem Eduardem Cupákem a v rolích milenců Janem Hartlem a Martou Vančurovou. Na první kompletně načtenou audioknihu jsme si však museli počkat až do letošního roku.

Vznikla péčí vydavatelství Voxi podle knižní předlohy vydané pod značnou CooBoo jako první svazek rozsáhlé řady Classic. Oba zmíněné labely patří do rodiny Albatros Media, která pro tyto účely nechala pořídit nový překlad zkušeného Tomáše Havla, což je jen a jen ku prospěchu věci.

V režii Tomáše Soldána knížku načetl ostravský herec Šimon Krupa, kterého mohou diváci znát především z výtečné Komorní scény Aréna, ale také z pražského Národního divadla. Zvolil poctivou cestu postupného prokousávání se textem, který zprostředkovává v dobrém tempu jako svého druhu melodický proud řeči, aniž by jeho interpretace cokoli brala z významu textu nebo jeho naléhavosti.

Necelé tři hodiny dlouhý poslech vrcholí v strašivém, přesto výsostně poetickém závěru, který v Krupově podání působí obzvlášť křehce a něžně. I kdyby měl poslech sloužit jen jako materiál k maturitě, bude stát za to.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Rákosová loďka se houpe na hladině Nilu. Jaký dar bohů v ní najdou vesetský lékař chudých Senmut a jeho žena Kipa? Nalezenec se stává jejich jediným synem a vyrůstá v nadaného hocha toužícího po vojenské kariéře. Setkání s vysloužilcem však Sinuheta přiměje vydat se v otcových šlépějích a studovat medicínu v chrámové škole.
Román Otec Goriot je jedním z dílů rozsáhlé Lidské komedie Honoré de Balzaca. V jeho ději můžeme sledovat dva hlavní příběhy; postupný společenský vzestup studenta práv Evžena de Rastignaca (Viktor Preiss) a úpadek kdysi významného obchodníka s nudlemi, otce Goriota (Martin Růžek).

Recenze ze stejného žánru

Číst tzv. klasiku už dávno vyšlo z módy a její předkládání čtenáři (potažmo posluchači) už je dnes zřejmě mnohem víc vedeno účelem pomoci při plnění školních povinností než nějakým větším zájmem. Jistě se není čemu divit, protože málokterý text přežije svou generaci, natož třeba sto let. Ale občas se přece jenom stane, že to či ono geniální…
Nejednou jsem na tomto místě vyzdvihoval vydavatelství Radioservis za neúnavnou péčí, s jakou předkládá posluchačům archivní skvosty, ale i nové nahrávky z oblasti rozhlasové dramatiky a četby. Vedle produkce titulů na CD začal Radioservis prostřednictvím e-shopu Radiotéka nabízet i řadu rozhlasových nahrávek ke koupi v ryze digitální podobě. Jsou mezi nimi novinky, ale i často…
Lišce Bystroušce z lesů za Brnem se díky hudbě Leoše Janáčka podařilo doslova oběhnout celý svět. Jak důvěrně ale známe původní literární předlohu Rudolfa Těsnohlídka a jak moc se od slavné opery liší? K zjištění nám může pomoci třeba audiokniha, kterou na přelomu roku vydalo Tympanum.
Kdo by neznal Karla Hynka Máchu – přinejmenším jeho Máj nám byl všem vtloukán do hlav ve škole a – většinou nepochopen – zůstal v ní snad každému, kdo vyrůstal v české kotlině, byť většina si nejspíš vybaví jen úvodní verše. Kdo by rád škody napravil, má nyní možnost vrchovatou.

Dále od recenzenta

Britská bioložka Jane Goodallová je vedle třeba Davida Attenborougha takovým případem erudovaného vědce, který svou odbornou činností, společenskou angažovaností a v neposlední řadě i popularizací svého oboru získal statut mezinárodní celebrity, jejímž názorům bývá popřáváno sluchu od nejvyšších pater světové politiky až po masu bezejmenných čtenářů jejích knih.
Detektivky Agathy Christie mimo dvě hlavní a nejznámější série přinášejí kvalitativně to nejlepší i to nejhorší, co se královně zločinu za jejího požehnaně dlouhého života podařilo napsat. Titul Tajemství Chimneys z roku 1925, který představuje pátou vydanou prózu autorky, zřejmě nepatří mezi její největší klenoty minimálně co se zápletky týče. Přesto jde o skvěle odvyprávěný a…
Číst tzv. klasiku už dávno vyšlo z módy a její předkládání čtenáři (potažmo posluchači) už je dnes zřejmě mnohem víc vedeno účelem pomoci při plnění školních povinností než nějakým větším zájmem. Jistě se není čemu divit, protože málokterý text přežije svou generaci, natož třeba sto let. Ale občas se přece jenom stane, že to či ono geniální…
Jelikož před nedávnou dobou náš audioknižní magazín prolomil jisté tabu a rozšířil svůj záběr i o podcasty, bude se tato recenze psát o něco lehčeji. Protože půdorysem většiny podcastů je rozhovor dvou protagonistů na dané téma a právě vydané rozhlasové nahrávky z pořadu Škola života redakce zábavy Českého rozhlasu, který se vysílal v druhé polovině 90. let,…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
Přejít nahoru