Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Putování s duchy Vánoc za nápravou hříšníka

Datum: 

Autor recenze: 

Vánoční koleda
Vánoční koleda

Vánoční koleda neboli Vánoční povídka s duchy patří k čtenářsky velmi oblíbeným dílům Charlese Dickense. Autor v ní zužitkoval své vlastní zkušenosti s bídou a představil čtenářům první poloviny 19. století trochu jiný pohled na vánoční svátky. K tematice těchto svátků se pak Dickens ještě vrátil například v povídkách Začarovaný, Zvony nebo Cvrček na krbu.

Vánoční koleda je však ze všech jeho povídek tou nejznámější a jako taková se dočkala mnoha audiovizuálních či scénických zpracování. Jen u nás byl tento příběh knižně vydán samostatně více než desetkrát u různých nakladatelů a i na rozhlasových vlnách se objevila ve více podobách, třeba jako dramatizace s Josefem Kemrem v hlavní roli či jako pětidílný seriál. 
 
A pozadu nezůstávají ani audioknižní vydavatelé. Poprvé vznikla společně s Dickensovou povídkou Zvony už v roce 1991 (reedice 2006) v gesci Audiostory s Eduardem Cupákem coby vypravěčem. Následně ji v roce 2010 pod hlavičkou nedávno zaniklého vydavatelství Popron Music načetl Josef Somr, přičemž stejný nakladatel o čtyři roky později vydal audioknihu Povídky a příběhy s výběrem toho nejlepšího od tohoto interpreta, jehož součástí je i devíti minutová “ukázka” z této již dříve vydané podoby Vánoční koledy. A teď před Vánoci přichází se zcela novým pojetím i Tympanum.
 
Jaké je srovnání posledních dvou audioknižních verzí? Začněme tou novější. Tympanum si pro svou nahrávku vybralo překlad Lucie Šavlíkové, který v roce 2019 vyšel v nakladatelství Petrkov. Režisér a zvukový mistr Nikolaj Ivaksiv si do role narátora vybral Lukáše Hlavicu, ostříleného audioknižního interpreta a také rozhlasového režiséra. Tato dvojí zkušenost se velice znatelně promítá do hercova projevu. Jeho výkon je naprosto precizní, jak po technické stránce (jakékoli zaváhání v hlase byste hledali marně), tak i po stránce interpretační. Hlavica naprosto přesně ví, kdy zrychlit nebo zpomalit či kdy přidat do výrazu jízlivý tón. Jednotlivé postavy jsou od sebe hlasově odlišeny velice jemně, to však nebrání posluchačům v jejich rozlišení. Nejvýraznější z celého textu jsou repliky Skrblíře, do kterých interpret vkládá stopy ironie, pohrdání či jízlivosti. Postupem času však Hlavica tuto rovinu opouští a při setkání s duchy je v jeho projevu patrný strach. I ten časem mizí, abychom se na konci příběhu setkali s milým a starostlivým staříkem. Hercova hlasová proměna je na malém prostoru necelých čtyř hodin opravdu obdivuhodná a ve všech ohledech zcela uvěřitelná. 
 

 
Vánoční koleda vydaná v roce 2010 u Popron Music vznikla pod režijním dohledem Roberta Tamchyny a jejím narátorem je Josef Somr. Jedná se o zkrácenou verzi (přestože někteří distributoři uvádějí opak), její autoři Robert Tamchyna a Marie Kšajtová pracovali s velice kvalitním překladem Jana Váni, který vyšel v nakladatelství XYZ ve stejném roce jako audiokniha. Upravovatelé se soustředili na hlavní příběh a oprostili jej od nepodstatných pasáží – to spočívalo zejména v krácení vět nebo dlouhých scén, přičemž některá Skružova (jak se hlavní postava v překladu J. Váni jmenuje) setkání zcela chybí. Patří mezi ně například návštěva u jeho bývalé dívky a její současné rodiny. Tato verze má větší dramatický spád, její třešničkou je ale i Josef Somr coby vypravěč. Jeho preciznímu projevu není co vytknout a výborně vás vánočně naladí. 
 
Každá audioknižní Vánoční koleda je jiná a každá má své nezanedbatelné kvality, především narátorské. Při srovnání obou verzí se však nelze ubránit pocitu, že ta starší s Josefem Somrem působí o něco vánočněji, což je způsobeno jednak hudbou připomínající nejzdařilejší díla Johna Williamse a pak velice příjemným, místy až pohádkovým projevem interpreta. Ať už se rozhodnete pro tuto či modernější verzi s Lukášem Hlavicou, ani v jednom případě nesáhnete vedle. Krátká stopáž obou (4 hodiny u novější a 2,5 hodiny u starší) vám jistě zpříjemní adventní čas.

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Mor
Na konci srpna 1942 si Albert Camus napsal do svého deníku: „Mor. Nemůžu se z toho dostat. Příliš mnoho „náhod“ při psaní. Je třeba se striktně držet myšlenky. Cizinec zpodobuje obnaženost člověka tváří v tvář absurditě. Mor hlubinnou rovnocennost individuálních hledisek tváří v tvář téže absurditě. Je to pokrok, který bude zpřesněn v dalších dílech.…

Recenze ze stejného žánru

Když letošní audioknižní trh obohatil Spalovač mrtvol Ladislava Fukse, mnohým z nás zatrnulo. Je-li nově zpracována novela, která se dá bez pochybností označit slovem „kultovní“ a existuje-li navíc podobně kultovní zpracování filmové, je jednoduché nové tvůrce přezíravě a blahosklonně politovat s tím, že cvrček těžko doroste hory.
Román Ladislava Fukse Spalovač mrtvol bude stát patrně navždy ve stínu stejnojmenného filmu Juraje Herze s nepřekonatelným Rudolfem Hrušínským v titulní roli. Fuksova kniha je přitom vrcholným dílem, v němž autor na postavě maloměšťáckého, takřka bezvýznamného pracovníka krematoria, ukazuje, kam až může člověka dovést snaha vyniknout navzdory vlastnímu přesvědčení. Je to román o manipulaci, o…
Přehled produkce malého nezávislého vydavatelství Tebenas dává tušit, že cesta, kterou se obvykle vydává, nebude patřit k těm nejsnazším. Řádka nesmírně zajímavých titulů se letos díky spolupráci s projektem nemohujinak.cz rozrostla o kompletní zvukovou verzi Bídníků Victora Huga, která slibuje osmašedesát hodin poslechu (a minutu k tomu).
Zmíníte-li mezi zasvěcenými rozhlasovými tvůrci, či mezi znalci mluveného slova název Vojna a mír, vrátí se vám řada superlativů: propracovaná stereofonní inscenace, dramatizace kvalitně přepsaná pro rozhlas, skvostné herecké obsazení, precizní režie legendárního Jiřího Horčičky.

Dále od recenzenta

Těhotná nedostudovaná lékařka Helena doprovází svého manžela, ředitele fabriky na umělá vlákna, na Slovensko, aby s ním uprostřed přírody vybudovala utopický svět. Idylu však naruší nález mrtvého novorozence přímo uvnitř fabriky. Tělíčko má mužské i ženské pohlavní orgány, což místní obyvatele značně šokuje. Helena potřebuje nutně zjistit, co se stalo a jestli něco podobného náhodou…
Spisovatel a dramatik Oscar Wilde v druhé polovině 19. století rozdělil konzervativní anglickou společnost na dvě části. První ho měli rádi pro jeho konverzační komedie, druzí ho nenáviděli nejprve pro jeho otevřenou kritičnost vyšší společnosti a následně kvůli homosexualitě. I když to po prohraném soudním procesu a následném uvěznění vypadalo, že bude jeho tvorba zapomenuta,…
Když v meziválečných Spojených státech začal hojně vzkvétat organizovaný zločin reprezentovaný mafiánskými bossy, pašeráky nebo zabijáky, musela na tuto společenskou změnu reagovat i detektivní literatura. Vznikla tzv. americká drsná škola, která přenesla zločin z venkovských (britských) sídel zpět do ulic.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Vánoční koleda
Vánoční koleda je povídka o zázraku a o naději starší než 170 let. Dokážou vánoční svátky změnit i toho nejzkaženějšího člověka? Pan Skrblíř je starý, hamižný muž. Nenávidí lidi a Vánoce jsou pro něj ztráta času a peněz. A právě v této době mu jeho synovec přijde popřát šťastné svátky a pozve ho na sváteční večeři. Skrblíř ho vyhodí ze svého domu. Na Štědrý den Skrblíře navštíví jeho zemřelý společník. Prozradí mu, že se mu zjeví tři duchové, díky kterým se může stát lepším člověkem, když bude sám chtít. Zjeví se mu duch minulých Vánoc, duch letošních Vánoc a duch příštích Vánoc. Ten poslední odhalí obchodníkovi děsivou budoucnost. Skrblíř se vyleká a přísahá, že se změní. Stane se štědrým mužem, dobrým zaměstnavatelem a ještě lepším přítelem? Zaposlouchejte se do legendárního příběhu s Lukášem Hlavicou.
Přejít nahoru