Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Queen (nejen) na koncertním pódiu

Datum: 

Autor recenze: 

Queen – Neznámá historie
Queen – Neznámá historie

S příchodem autobiografického blockbusteru Bohemian Rhapsody do kin se zvedla další mohutná vlna zájmu o veškerou tvorbu kapely Queen či přímo jejího frontmana Freddieho Mercuryho. Ta se samozřejmě nevyhnula ani České republice. V Divadle Radka Brzobohatého slaví úspěch projekt Freddie – The Concert Show, na jaro příštího roku se chystá česká premiéra oficiálního muzikálu We Will Rock You.

My se ovšem zaměříme na audioknihu Queen – Neznámá historie, kterou v podání Jiřího Korna vydala Bookmedia.

Její autor Peter Hince procestoval s Queen coby „bedňák“, asistent Freddieho Mercuryho a baskytaristy Johna Deacona všechna důležitá turné od 70. let minulého století až do posledního show Magic v roce 1986. Své vzpomínky prezentuje v knize jako jednotlivé střípky z cest po kontinentech či důležitých městech a užívání si toho pravého rock'n'rollového života se všemi klady a zápory nevybouřeného mládí.

Na pečlivou chronologii Hince příliš nehledí, současně předpokládá, že je čtenář/posluchač fanouškem skupiny a diskografii Queen poměrně dobře zná. Nečekejte ale ani hluboký ponor do tvůrčí dílny, a připravte se na to, že autor občas dokáže na některé písně kapely nahlížet s odstupem a se značnou dávkou kritiky. Právě díky velmi osobnímu přístupu umí Hince brilantně popsat symbiózu všech členů a doprovodného týmu na pódiu. Tyto části patří k nejsilnějším. Na druhou stranu, i když často umí zajímavě poodhalit osobnostní rysy členů kapely a nejednou zmíní nějakou zajímavost například z natáčení videoklipů, kvůli psaní z vlastního pohledu se v mnoha úsměvných historkách členové Queen vlastně jen mihnou.
 

 

Hned po vydání audioknihy se objevily dotazy: „Proč padla volba právě na Jiřího Korna?“ Podstatné důvody jsou z mého pohledu recenzenta hned dva: zaprvé se Korn objevil v první verzi úvodem zmiňovaného projektu Freddie v Divadle Radka Brzobohatého. A za druhé, jakkoli se z Korna s každým desetiletím stává impozantní multižánrový chameleon, má díky kratšímu angažmá ve skupině Olympic a koncepčnímu pohádkovému albu kapely Rebels Šípková Růženka i on zajištěno své nesmazatelné místo v žánru, kterému se u nás specificky říká bigbít.

banner 1200x150

Jistě bude určité skupině posluchačů připadat Kornův projev příliš specifický a třeba jej ani nepřijmou, nutno ale přiznat, že je v roli životem ošlehaného asistenta rockových hvězd díky pečlivému vedení režiséra Jana Jiráně po skoro dvanáct hodin naprosto uvěřitelný. V jeho interpretaci je špetka klidu a britského šarmu, zároveň ale i jistý druh hrdosti na neplechy v mládí. Korn se do hudebních ikon nesnaží nikterak stylizovat, což je dobře. Nefungovalo by to.

Velmi příjemným bonusem audioknihy je, že vyprávění rozhodně není skoupé ani na hudební ukázky. V poměrně dlouhých fragmentech v ní zazní například skladby, Bijou, Save Me, Innuendo, Bohemian Rhapsody v živé verzi ze stadionu ve Wembley a další. Nahrávka tak v druhém plánu nabízí i lepší a podrobnější procházku po hitech i méně slavných skladbách, než zmiňovaný velkofilm Bryana Singera.

V několika místech se Kornův hlas s nahrávkami nevhodně slévá. Nejvýrazněji tehdy, když zní prodloužený remix skladby The Invisible Man, v níž je Mercuryho vokál výrazně upraven vocodérem. Jinak je ale zvuk audioknihy i po stránce efektů a ostatní doprovodné hudby, dotvářející atmosféru, proveden zdařile.

Malý technický detail: Některé kapitoly přesáhly hodinovou délku, což na první pohled není na závadu – stejně si nejspíše budete dávkovat poslech po menších dobře uvozených kouscích. Na některých přehrávačích, které s takto dlouhými zvukovými stopami nepočítají, ovšem může dojít k problémům v podobě špatně zobrazeného času. Dlouhé kapitoly by i kvůli této drobnosti snesly rozdělení. 

Queen – Neznámá historie není informacemi napěchovanou biografií, spíše evokuje uvolněnou 
road movie, ke konci se značnou dávkou nostalgie. Jiří Korn se s novým uměleckým úkolem popasoval dle předpokladu naprosto profesionálně.

Recenzovaná audiokniha: 

Další recenze této audioknihy

„Tohle je Ratty. Jeho skutečné jméno zní Peter Hince a jezdí s námi už léta.“ Takto během jednoho z nabitých koncertů představil Freddie Mercury publiku svého pódiového technika. Po zpěvákově úmrtí jej tato kvalifikace přímo předurčovala k napsání vzpomínkové biografie. Vznikla tak Neznámá historie, jedna z nejsyrovějších a nejupřímnějších knih, která o rockové skupině Queen…

Audioknihy ze stejného žánru

Někteří si postavili v lese chýši, jiní žijí v maringotkách, případně na horských samotách. Jeden přespává přímo pod stromy. K některým se dá dojet autem, k dalším se musí pěšky. Někteří samotáři stojí nohama pevně na zemi, jiní vyprávějí svůj život trochu jako mýtus. Způsob, jakým v krajině přebývají, se ostatně dost možná mýtem brzy…
Hana Frejková se narodila v lednu 1945 v Londýně. Bylo to už na samém konci války. Den poté, co opustila s matkou porodnici, zasáhla oddělení s novorozeňaty bomba. Na jejím rodném listě stojí – matka: Elisabeth Henke-Warnholtz, otec: Ludwig Freund, dítě: Hannah Elisabeth, girl. Ani jedno z těchto jmen dodnes nepoužila.
Autobiografie Andre Agassiho je upřímnou výpovědí jednoho z nejlepších tenistů nedávné minulosti o vlastním životě. Agassi se šokující otevřeností popisuje svůj tenisový i soukromý život, a to od raného dětství, kdy ho – stejně jako předtím jeho sourozence – přivede tyranský otec k tenisu a nutí dennodenně trénovat. Z Andreho vyroste zázračné tenisové dítě, k…
"Rusko očima českého zahraničního reportéra " Miroslav Karas působil v Rusku jako zahraniční reportér České televize a stal se svědkem mnoha zásadních momentů moderní ruské historie. Přinášel reportáže z dění v Donbasu i na Krymu, informoval o soudu s pilotkou Savčenkovou, zblízka sledoval Vladimira Putina a z první ruky zažil Olympijské hry v Soči. Jaké…

Recenze ze stejného žánru

Britský herec a režisér Alan Rickman patří i téměř deset po své smrti k velice oblíbeným osobnostem. V roce 2022 vyšly v zahraničí knižně jeho deníkové zápisky pod názvem Madly, Deeply: The Alan Rickman Diaries. České vydání připravilo nakladatelství IKAR v roce 2023 pod prostým názvem Alan Rickman: Deníky. A jak se dalo očekávat, brzy…
Britská bioložka Jane Goodallová je vedle třeba Davida Attenborougha takovým případem erudovaného vědce, který svou odbornou činností, společenskou angažovaností a v neposlední řadě i popularizací svého oboru získal statut mezinárodní celebrity, jejímž názorům bývá popřáváno sluchu od nejvyšších pater světové politiky až po masu bezejmenných čtenářů jejích knih.
Život i dosavadní dílo jedné z nejinspirativnějších českých autorek současnosti Markéty Pilátové je do značné míry spjato s Jižní Amerikou, převážně s Brazílií. Tam totiž spisovatelka několik let žila a pracovala jako lektorka češtiny pro krajany. Tam také čerpala náměty hned několika svých knih.
Když se řekne Matthew Perry, obvykle se každému vybaví postava trochu nešikovného sympaťáka a věčného vtipálka Chandlera Binga ze seriálu Přátelé, který je jako máloco symbolem popkultury devadesátých let. Perry hrál i v jiných seriálech, a dokonce několika úspěšných filmech, nálepky Chandlera se však už asi nezbaví. Nyní se představuje se svou knižní autobiografií, která ho…

Dále od recenzenta

Petr Nárožný plánoval letos v červnu ukončení svého dlouholetého angažmá v pražském Činoherním klubu. Nakonec ale bude jeho loučení pozvolnější, a tak si jeho hereckého umění můžeme užívat o něco déle. Právě genius loci Činoherního klubu Nárožný nedávno využil pro křest své nové audionahrávky z nakladatelství Galén Škoda slova, které padne vedle.
Měly to být jen obyčejné bezstarostné prázdniny s dcerkou na argentinském venkově. Místo toho ale právě teď leží Amanda ve tmě. Společnost jí dělá záhadný chlapec David, který úsečně šeptá věty do jejího ucha.
Živé zvukové záznamy divadelních představení sice nejsou typickými audioknihami, přesto ale mají v nabídce mluveného slova své místo. Vždyť například nahrávky kvalitního humoru se těší až kultovní oblibě – často jsme schopni citovat celé pasáže včetně patřičné intonace, glosujeme jimi naše vlastní životní situace. Báječné jsou pro tyto příležitosti zejména nahrávky fejetonů, či krátkých povídek,…
Deníček moderního fotra je od roku 2013 neoddiskutovatelným blogovým fenoménem. Přestože je původní forma psaní v útlumu, přesunula se ve stejné intenzitě na sociální sítě a stránky knih. Dominik Landsman své zápisky, zaměřující se původně na radosti a strasti otce na rodičovské dovolené, postupně rozšířil i o několik „spin-offů“.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Queen – Neznámá historie
Peter Hince se coby řadový „bedňák“ a později šéf technického doprovodu skupiny Queen zúčastnil mezi lety 1973 a 1986 řady mezinárodních koncertních turné kapely. Ve své knize Queen – Neznámá historie nabízí unikátní vhled do života rockových hvězd s jeho radostmi i strastmi.
Přejít nahoru