Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Jak pevná je nit rodičovského citu?

Datum: 

Autor recenze: 

Mimo dosah
Mimo dosah

Měly to být jen obyčejné bezstarostné prázdniny s dcerkou na argentinském venkově. Místo toho ale právě teď leží Amanda ve tmě. Společnost jí dělá záhadný chlapec David, který úsečně šeptá věty do jejího ucha.

Vyžaduje, aby si vzpomněla na všechny důležité detaily, které zapříčinily to, že se v jeden moment porušila „záchranná vzdálenost“ mezi ní a dcerkou Ninou. Ten moment, kdy svou nejbližší duši můžete ochránit před všemi nebezpečími. Amanda tedy začne pátrat ve vzpomínkách. Ty ji zavedou nejen k Davidovi a jeho matce, ale i k děsivému tajemství, které obestírá celou vesnici. A malá Nina je zatím nezvěstná.

Samanta Schweblin, rodačka z Buenos Aires nyní žijící v Berlíně, se ve svém románu Mimo dosah, vycházejícím v českém překladu v nakladatelství Argo a zvukově ve vydavatelství Tympanum, pouští do žánru velmi komorního thrilleru. Samotná jeho dějová linka je tak přímočará, že i pouhé anotace z ní dokáží vyzradit mnohé. Ta oficiální, na webových stránkách Tympana je čestnou výjimkou, o to víc ale umí navnadit.

Interpretka Dana Černá má obdivuhodnou schopnost téměř jakýkoli text skutečně rozehrát a nepotřebuje k tomu ani partnera pro vícehlasou četbu. David v jejím podání má hlas hlubší, neskonale strohý, což dobře koresponduje s odkrývanými střípky jeho osudu. Vzpomínky hlavní hrdinky jsou zase doplněny sympatickou tenzí. Veškerá skrytá tajemství obsahují skličující Amandinu nejistotu. Dialog je to nerovný, Dana Černá jím ale proplouvá lehce.
 

 

Právě proto, že je jednání postav spíše odměřené a chladné a veškeré dění i napětí se vlastně odehrává výhradně prostřednictvím flashbacků, je hra s postavami naprosto na místě. V psané formě by mě Mimo dosah svým formátem dlouhé povídky, která je primárně dialogem, nejspíše tolik nebavilo. Audioknižní zpracování je tím případem, kdy zvolená interpretace v režii Tomáše Soldána předlohu obohacuje. Navíc se díky dobře zvolenému tempu může nahrávka zdát subjektivně mnohem kratší, než tři a půl hodiny.

banner 1200x150

Správnou atmosféru dotváří hojně používaná temně ambientní kulisa od stálého spolupracovníka vydavatelství, hudebníka Kittchena. Ve zvukových plochách lze zaslechnout abstraktní náznaky kroků, dechu, ba i respirátoru, které příběh koketující s hororem dokreslují naprosto skvěle.

Nutno pochválit i dobrou práci se stereem. Nikdy přesně nevíte, kdy a odkud se Davidův chladný, odměřený hlas zase ozve. Posluchače až napadne, že by díky komornosti námětu byl titul vhodný i pro zpracování v binaurálním zvuku, kdy by se sluchátky na uších mohl do Amandiných vzpomínek vstoupit téměř trojrozměrně. Třeba někdy příště.

Audiokniha Mimo dosah je svou délkou ideální k poslechu „na jeden zátah“, přičemž označit ji jako „jednohubku“ je vzhledem k jejímu serióznímu tónu nevhodné. Zvukové zpracování umí vtáhnout a uteče, jako když lusknete prsty. Pokud tedy přes léto nechcete vyhledávat poslechové maratony a spíše dáte přednost něčemu pro dopoledne či večer strávený s jemným mrazením v zádech, novinka od Tympana by vás neměla zklamat.

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Strhující románový příběh dvacetiletého Viléma Svobody, politického vězně padesátých let, líčí brutální, avšak skutečné poměry v československých koncentračních táborech, zejména v uranových dolech na Jáchymovsku. Je zároveň podobenstvím o hledání mravní síly a vnitřní svobody nevinného člověka uprostřed vražedného systému.
Příběh velké tragické lásky a duchovní pouti ze středověkého Norska. Autorka za tento třídílný román získala roku 1928 Nobelovu cenu za literaturu.
Vědkyně z Ústavu mezioborových studií člověka, třicátnice Ada Sabová, už má leccos za sebou, tudíž není prosta jistého cynismu, či spíše poučeného sarkastického vnímání světa, lidí kolem i sebe samé. Na pozadí pátrání po zmizelém synovi své kolegyně zaznamenává a reflektuje zdánlivé nahodilosti, za nimiž tuší zákonitost a provázanost. Pro všechny tyto jevy hledá zastřešující…
Závěrečný díl trilogie z hokejového městečka Medvědín  Po tragických událostech, o kterých nikdo nechce mluvit, udělala medvědínská komunita to, co vždycky – všichni sklonili hlavy a pokusili se jít dál. Po dvou letech se dokonce zdá, že se městu podařilo zacelit dávné rány. U jezera vyrostlo nové hokejové kluziště, Maya Anderssonová a Benji Ovich se…

Recenze ze stejného žánru

Román Jediný příběh začíná před půlstoletím v trochu snobském předměstském tenisovém klubu, v němž se hlavní protagonista a vypravěč Paul přičiněním losu seznámí se Susan, vdanou ženou středního věku. Ani generační věkový rozdíl však nemůže zabránit tomu, aby mezi nimi, zprvu potají, vzplanul milostný románek. Z něj se však časem vyklube trvalejší pouto.
Kateřina Tučková patří k nejúspěšnějším českým spisovatelkám, na její nejnovější beletristickou knihu Bílá Voda (nepočítáme-li díla, u nichž je spoluautorkou) si však čtenáři museli počkat dlouhých osm let. Jméno Tučkové je pro mnohé zárukou kvality, a tak není divu, že krátce po vydání románu připravilo vydavatelství OneHotBook jeho audioknižní verzi.
Americký prozaik a častý host českého Festivalu spisovatelů Michael Cunningham se proslavil především románem Hodiny, za který dostal Pulitzerovu cenu a který byl úspěšně zfilmován, ale byla by velká chyba nevěnovat pozornost i jeho ostatní tvorbě.

Dále od recenzenta

Spisovatelka Alena Mornštajnová způsobila svými rodinnými ságami s historickým přesahem doslova bestsellerovou senzaci. Není divu, že se většina jejích knih dočkala svých zvukových verzí, ať už v nekrácené četbě nebo v úpravě pro rozhlas. Nadmíru sympatické je, že se audiopodoba nejnovějšího románu Tiché roky objevuje díky vydavatelství OneHotBook na trhu současně s knižní předlohou z…
Televizních filmů, které se staly diváckou klasikou, můžeme v historii najít celou řadu. Jen málokterý si ale vydobyl své pevné místo v čase vánočním, jako oblíbený Jak vytrhnout velrybě stoličku Marie Poledňákové z roku 1977. Právě tento rodinný příběh si vybral Supraphon pro další kousek volné edice, v níž představuje důvěrně známé filmové příběhy ve…
Robert Bryndza, britský autor trvale žijící na Slovensku, už má díky sérii s vyšetřovatelkou Ericou Fosterovou u našich čtenářů vybudované stabilní místo úspěšného autora thrillerů. Jeho knižní novinka Kanibal z Nine Elms tak vzbudila zasloužené očekávání a nelze se co divit, že zvuková podoba na sebe nedala dlouho čekat. Posluchači, kteří neradi naskakují do rozjetých…
Soňa Červená je nepřehlédnutelnou osobností napříč uměleckými žánry. Díky tatínkovi Jiřímu Červenému, zakladateli legendární Červené sedmy, a svému účinkování v Divotvorném hrnci stála pevně u zrodu československého nejen hudebního divadla dvacátého století. A v mnoha ohledech ho pomáhá utvářet i v současnosti – momentálně září i ve vlastním recitálu v Divadle Ungelt.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Mimo dosah
Je to sen, realita, horor, blouznění v horečce nebo noční můra? Amanda leží na nemocničním lůžku a hledá bod zlomu, okamžik, kdy jedním banálním krokem odbočila z cesty a směřuje k nevyhnutelné katastrofě. Společnost jí dělá chlapec David, který jí svými otázkami pomáhá rekonstruovat, co se přihodilo s její dcerou Ninou a proč se Amandou tolik střežená záchranná vzdálenost prolomila. Při hledání toho momentu trvá nekompromisně na detailech a nutí Amandu přehrát si každý detail toho léta na odlehlém argentinském venkově. Je to důležité, není času nazbyt.
Přejít nahoru