Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Pátrání po rodinných kořenech

Tiché roky
Tiché roky

Spisovatelka Alena Mornštajnová způsobila svými rodinnými ságami s historickým přesahem doslova bestsellerovou senzaci. Není divu, že se většina jejích knih dočkala svých zvukových verzí, ať už v nekrácené četbě nebo v úpravě pro rozhlas. Nadmíru sympatické je, že se audiopodoba nejnovějšího románu Tiché roky objevuje díky vydavatelství OneHotBook na trhu současně s knižní předlohou z nakladatelství Host.

Jak už název novinky napovídá, román obsáhne dlouhé období od roku 1935 až zhruba do minulého desetiletí. Leporelo rámujících historických milníků (jistě je často poznáte už několik vět předtím, než jsou exaktně řečeny) se ale začne zvolna vytrácet a zbude jen poctivé lidské drama pro dva hlasy.

Děj začínáme sledovat na počátku devadesátých let očima třináctileté Bohdany loučící se v nemocnici se svou babičkou. Ta v jedné chvíli svou vnučku spontánně osloví jako Blanku. Naprosto cizí jméno vyvolá v dívce touhu vydat se hlouběji rodokmenem vlastní rodiny. Začíná si tedy psát deník a energicky se pouští do pátrání, které ale během let přináší více otázek než odpovědí.

Audioknižní interpretka Klára Suchá musela svou Bohdanu provést téměř třemi desetiletími. Na začátku četby tak vycítíme v jejím hlase dětskou naivitu a nadšení, postupně nabírá na dospělejším a posmutnělejším projevu, který ale stále zůstává velmi jemný a laskavý, navíc s dobře odlišenými vedlejšími postavami.
 

Miroslav Hanuš vypráví rozsáhlý příběh Svatopluka – přesvědčeného komunisty, ve své době úspěšného muže, který má vše: vysoké postavení, milovanou ženu, spokojený život, lásku k hudbě. Klikaté životní cesty ho ale zavedou tam, kde funkce, rodinné jistoty a přesvědčení pranic neznamenají. V jeho případě je líčení událostí zdánlivě odosobněné třetí osobou, přesto však Hanušův hlas rozehrává mnoho poloh: horlivost, ironii, střídmost, odstup, ale v pozdějších fázích i pořádnou dávku poctivé „člověčiny“. Zejména však vzbuzuje hlavní otázku: jak různorodé mohou být důvody k tomu, aby člověk vystavěl téměř neprostupné zdi mezi sebe a své blízké?

banner 1200x150

Jednotlivé úseky románu jsou na prostoru osmi a půl hodiny četby odděleny nejen minimalistickými předěly (trochu delší hudební plocha uvozuje jen začátek a konec knihy), ale také hezkým a ve zvukové formě obzvlášť výrazným literárním vtipem, kdy si postavy předávají štafetu stejným nebo velmi podobným obratem.

Z Bohdaniny linky se s přibývajícím časem stává kratší, ale podstatné intermezzo plné zážitků, vůní a pocitů. Vyprávění se v sympatickém tempu postupně spojuje a doplňuje. Obejde se přitom jen s minimem postav a dialogů, což má v kontextu románu svůj silný význam. Oba interpreti v režii Jitky Škápíkové umně odkrývají jednotlivé spletité vrstvy příběhu, tu pozvolna, jindy s malými náznaky, trochu mimoděk, o to větší překvapení můžou vyvolat.

Tiché roky jsou dobře vystavěným příběhem, rozprostřeným na větší časové ploše, přesto slušivě komorním. Zvolená forma i hlasy mu dodávají na naléhavosti. Příznivci Aleny Mornštajnové nahrávku jistě zařadí do své knihovny bez váhání, nováčky nejspíše příjemně přesvědčí k poslechu dřívějších nahrávek.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Nová audiokniha Michala Viewegha dostala název podle jedné ze třinácti povídek, která je i povídkou finální. Autor v nich svou oblíbenou postavu – Oskara – vystavuje kritickým životním momentům: manželskému stereotypu či nevěrám, ale také skoro jisté smrti. Stárnoucí hrdina ji sice přežije, ovšem záhy se ocitne ve víru těžkých následků. Jedním z nich je rozvod…
Pokud nedokážeme svým dcerám předat příběhy o svých chybách, hrozí, že je budou opakovat. Ale jsou to vůbec chyby, když ničeho nelitujeme? Magdaléna, Libuše i Eva vyrůstají bez otce. Magdaléna zažila nacistickou okupaci, Libušino kolektivizací rámované dětství končí za okupace vojsky Varšavské smlouvy, Eva je dítětem normalizace.
Byl jasný, studený dubnový den a hodiny odbíjely třináctou. Winston Smith, s bradou přitisknutou k hrudi, aby unikl protivnému větru, rychle proklouzl skleněnými dveřmi věžáku na Sídlišti vítězství. Ne však dost rychle, aby zabránil zvířenému písku a prachu vniknout dovnitř.. Těmito větami začíná slavný antiutopický román anglického spisovatele George Orwella – jeden z pilířů literatury…

Recenze ze stejného žánru

Říct, nebo neříct manželce v den jejích čtyřicátých narozenin, že se letadlo s dcerou zřítilo? Říct, nebo neříct manželovi to nepříjemné tajemství o vlastním potomkovi? V knize B. A. Paris je těch dilemat hned několik. Autorka na jejich postupném rozplétaní postavila celou knihu.
Spisovatelka Petra Soukupová patří ke stálicím české beletrie. Svou tvorbou opakovaně potvrzuje suverenitu vedení příběhu, ať už jej vypráví dětem, nebo dospělým. Vydavatelství OneHotBook převedlo její dílo do audio podoby už pošesté. A i v případě vícehlasých Věcí, na které nastal čas se režie chopila Jitka Škápíková.
Češi mají rádi příběhy a Vladimír Neff v oblíbené románové pentalogii pojmenované podle prvního dílu Sňatky z rozumu úspěšně beletristicky zpracoval historii svého národa i rodu. V roce 1968 se úvod celé ságy dostal na televizní obrazovky v režii Františka Filipa a stal se z něj jeden z nejoblíbenějších televizních seriálů vůbec.
Eli Bell nemá úplně obyčejné dětství. Jeho otčím je drogový dealer, chůvu mu dělá proslulý vězeňský útěkář a bratr nemluví, jen píše písmena do vzduchu. Eli má ale i ve svých dvanácti letech dospělé uvažování – aspoň to mu říkali. Přes to všechno není příběh Kluk spolkne vesmír o drogách nebo o věznicích – vlastně…

Dále od recenzenta

Polehoučku se k nám opět vplížil čas Vánoc a končícího roku, a i když je v této době obvyklé nahlížet spíše do pohádkových šuplíků televizního a rozhlasového archivu, potěší jistě i nějaká ta audioknižní novinka. S jednou přispěchal Supraphon.
Dílo Jaroslava Havlíčka, předního představitele psychologické prózy třicátých let minulého století, sice není adaptováno často, zato je však zpracováváno velmi výrazně. Snad nejznámější Petrolejové lampy můžeme znát v mnoha formách: filmové, zvukové, velmi populární jsou v současnosti činoherní i baletní divadelní inscenace. Nyní se k nim přidává další Havlíčkův významný román s drobnými autobiografickými vsuvkami…
S příchodem autobiografického blockbusteru Bohemian Rhapsody do kin se zvedla další mohutná vlna zájmu o veškerou tvorbu kapely Queen či přímo jejího frontmana Freddieho Mercuryho. Ta se samozřejmě nevyhnula ani České republice. V Divadle Radka Brzobohatého slaví úspěch projekt Freddie – The Concert Show, na jaro příštího roku se chystá česká premiéra oficiálního muzikálu We…
Pomaličku nám nastává čas adventní a konec roku. Doba pohádková. Jistě jich do změny letopočtu zvládneme díky různým médiím zkonzumovat až několik desítek. Proč tedy nepřinést malý předvánoční tip, jak jinak než do uší.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Tiché roky
Když Bohdanu její umírající babička osloví cizím jménem, začne plachá a uzavřená dívka pátrat po rodinné minulosti. Odcizený a mrzoutský otec, s nímž se jí nedaří navázet bližší vztah, ale její snažení zrovna neulehčuje. Jedinou oporou je jí dobrosrdečná nevlastní matka Běla, která se však nakonec vždy podřizuje nařízením a náladám svého muže.
Přejít nahoru