Vyhledat
Tiché roky
Tiché roky

Spisovatelka Alena Mornštajnová způsobila svými rodinnými ságami s historickým přesahem doslova bestsellerovou senzaci. Není divu, že se většina jejích knih dočkala svých zvukových verzí, ať už v nekrácené četbě nebo v úpravě pro rozhlas. Nadmíru sympatické je, že se audiopodoba nejnovějšího románu Tiché roky objevuje díky vydavatelství OneHotBook na trhu současně s knižní předlohou z nakladatelství Host.

Jak už název novinky napovídá, román obsáhne dlouhé období od roku 1935 až zhruba do minulého desetiletí. Leporelo rámujících historických milníků (jistě je často poznáte už několik vět předtím, než jsou exaktně řečeny) se ale začne zvolna vytrácet a zbude jen poctivé lidské drama pro dva hlasy.

Děj začínáme sledovat na počátku devadesátých let očima třináctileté Bohdany loučící se v nemocnici se svou babičkou. Ta v jedné chvíli svou vnučku spontánně osloví jako Blanku. Naprosto cizí jméno vyvolá v dívce touhu vydat se hlouběji rodokmenem vlastní rodiny. Začíná si tedy psát deník a energicky se pouští do pátrání, které ale během let přináší více otázek než odpovědí.

Audioknižní interpretka Klára Suchá musela svou Bohdanu provést téměř třemi desetiletími. Na začátku četby tak vycítíme v jejím hlase dětskou naivitu a nadšení, postupně nabírá na dospělejším a posmutnělejším projevu, který ale stále zůstává velmi jemný a laskavý, navíc s dobře odlišenými vedlejšími postavami.
 

banner 1200x150

Miroslav Hanuš vypráví rozsáhlý příběh Svatopluka – přesvědčeného komunisty, ve své době úspěšného muže, který má vše: vysoké postavení, milovanou ženu, spokojený život, lásku k hudbě. Klikaté životní cesty ho ale zavedou tam, kde funkce, rodinné jistoty a přesvědčení pranic neznamenají. V jeho případě je líčení událostí zdánlivě odosobněné třetí osobou, přesto však Hanušův hlas rozehrává mnoho poloh: horlivost, ironii, střídmost, odstup, ale v pozdějších fázích i pořádnou dávku poctivé „člověčiny“. Zejména však vzbuzuje hlavní otázku: jak různorodé mohou být důvody k tomu, aby člověk vystavěl téměř neprostupné zdi mezi sebe a své blízké?

Jednotlivé úseky románu jsou na prostoru osmi a půl hodiny četby odděleny nejen minimalistickými předěly (trochu delší hudební plocha uvozuje jen začátek a konec knihy), ale také hezkým a ve zvukové formě obzvlášť výrazným literárním vtipem, kdy si postavy předávají štafetu stejným nebo velmi podobným obratem.

Z Bohdaniny linky se s přibývajícím časem stává kratší, ale podstatné intermezzo plné zážitků, vůní a pocitů. Vyprávění se v sympatickém tempu postupně spojuje a doplňuje. Obejde se přitom jen s minimem postav a dialogů, což má v kontextu románu svůj silný význam. Oba interpreti v režii Jitky Škápíkové umně odkrývají jednotlivé spletité vrstvy příběhu, tu pozvolna, jindy s malými náznaky, trochu mimoděk, o to větší překvapení můžou vyvolat.

Tiché roky jsou dobře vystavěným příběhem, rozprostřeným na větší časové ploše, přesto slušivě komorním. Zvolená forma i hlasy mu dodávají na naléhavosti. Příznivci Aleny Mornštajnové nahrávku jistě zařadí do své knihovny bez váhání, nováčky nejspíše příjemně přesvědčí k poslechu dřívějších nahrávek.

Datum: 

Autor recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Otec hýřící příběhy, matka milující tanec a syn, který si s dětskou radostí užívá výstředních nápadů svých rodičů. Jejich láska je bláznivá a nespoutaná, jejich život plný přátel a večírků. Ale zatímco z gramofonu den co den zní píseň Niny Simone „Mr. Bojangles“, matka pozvolna dotančí až k samé hranici šílenství. Hravý příběh plný nostalgie…
Román o ženském prožívání vztahů. Hlavní hrdinkou je čtyřicetiletá Matylda, rozvedená matka dospívající dcery, která touží po novém partnerském soužití.
Byl jasný, studený dubnový den a hodiny odbíjely třináctou. Winston Smith, s bradou přitisknutou k hrudi, aby unikl protivnému větru, rychle proklouzl skleněnými dveřmi věžáku na Sídlišti vítězství. Ne však dost rychle, aby zabránil zvířenému písku a prachu vniknout dovnitř... Těmito větami začíná slavný antiutopický román anglického spisovatele George Orwella – jeden z pilířů literatury…
Když se ve sluneční soustavě objevil podivný oblak, rozhodla se malá země uprostřed Evropy vyslat na nebezpečnou misi jednočlennou posádku. Vyvolený astronaut Jakub Procházka by se mohl stát nejslavnějším mužem na Zemi. Pokud ovšem není celý projekt předem určený k nezdaru – ať už pro neznámou podstatu oblaku, nebo proto, že si s sebou Jakub…

Recenze ze stejného žánru

Australská spisovatelka Liane Moriarty je autorkou několika knižních bestsellerů, které čtenáře zaujmou zajímavě vystavěným příběhem, svižnými dialogy a nepřímou kritikou lidí z vyšší společnosti. Autorka je velmi oblíbená i v České republice, je proto s podivem, že na zvukové zpracování jejích románů jsme museli čekat až do loňského roku. Možná tuto prodlevu způsobilo velké množství postav,…
Detektivní příběhy jsou a vždycky byly vděčným posluchačským tématem. Svědčí o tom i produkce jednotlivých vydavatelství, které chrlí na trh jednu takzvanou pohádku pro dospělé za druhou. A není divu, že je tento žánr oblíbený – dobro zvítězí nad zlem, viníci dojdou spravedlivého trestu a člověk má pocit, že ještě nic není úplně ztraceno.
O čem to sakra celé vlastně bylo? Takové, nebo i maličko expresivnější výrazy mne po doposlechnutí audioknih často nenapadají. Poté, co jsem prostřednictvím románu Chyba Marka Šindelky vystoupil ze svého obvyklého kruhu klasických detektivek a thrillerů, se však podobné myšlenky draly na povrch víc a víc. Na rozdíl od nich se totiž v závěru vše…
Šedivé ulice, lidé žijící ve strachu a nesvobodě. Zatýkání, vyhazovy a zákazy za vyjádření jakéhokoliv protestu. V takovém světě žijí Marie a Magdalena, jejichž osudy se mají protnout, aniž by na to byly připraveny. Jak dopadne setkání ženy, která strávila značnou část svého života za mřížemi komunistického vězení a dívky, odebrané rodičům, vychované v režimním ústavu pro…

Dále od recenzenta

Polehoučku se k nám opět vplížil čas Vánoc a končícího roku, a i když je v této době obvyklé nahlížet spíše do pohádkových šuplíků televizního a rozhlasového archivu, potěší jistě i nějaká ta audioknižní novinka. S jednou přispěchal Supraphon.
Dílo Jaroslava Havlíčka, předního představitele psychologické prózy třicátých let minulého století, sice není adaptováno často, zato je však zpracováváno velmi výrazně. Snad nejznámější Petrolejové lampy můžeme znát v mnoha formách: filmové, zvukové, velmi populární jsou v současnosti činoherní i baletní divadelní inscenace. Nyní se k nim přidává další Havlíčkův významný román s drobnými autobiografickými vsuvkami…
S příchodem autobiografického blockbusteru Bohemian Rhapsody do kin se zvedla další mohutná vlna zájmu o veškerou tvorbu kapely Queen či přímo jejího frontmana Freddieho Mercuryho. Ta se samozřejmě nevyhnula ani České republice. V Divadle Radka Brzobohatého slaví úspěch projekt Freddie – The Concert Show, na jaro příštího roku se chystá česká premiéra oficiálního muzikálu We…
Pomaličku nám nastává čas adventní a konec roku. Doba pohádková. Jistě jich do změny letopočtu zvládneme díky různým médiím zkonzumovat až několik desítek. Proč tedy nepřinést malý předvánoční tip, jak jinak než do uší.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Tiché roky
Když Bohdanu její umírající babička osloví cizím jménem, začne plachá a uzavřená dívka pátrat po rodinné minulosti. Odcizený a mrzoutský otec, s nímž se jí nedaří navázet bližší vztah, ale její snažení zrovna neulehčuje. Jedinou oporou je jí dobrosrdečná nevlastní matka Běla, která se však nakonec vždy podřizuje nařízením a náladám svého muže.
Přejít nahoru