Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Život bedňáka aneb Obsluhoval jsem Freddieho Mercuryho

Queen – Neznámá historie
Queen – Neznámá historie

„Tohle je Ratty. Jeho skutečné jméno zní Peter Hince a jezdí s námi už léta.“ Takto během jednoho z nabitých koncertů představil Freddie Mercury publiku svého pódiového technika. Po zpěvákově úmrtí jej tato kvalifikace přímo předurčovala k napsání vzpomínkové biografie. Vznikla tak Neznámá historie, jedna z nejsyrovějších a nejupřímnějších knih, která o rockové skupině Queen existuje.

Textů o nezaměnitelném frontmanovi Queen vyšlo mnoho. Aby ne, příběh Zanzibarce, který se přes indické internátní školy a provozování londýnského butiku dostal až na největší světová pódia, aby nakonec předčasně podlehl AIDS, lidi magicky přitahuje. Mezi povětšinou bulvárně laděnými tituly, líčícími zpěvákův život od dětství až do posledních dní, Neznámá historie vyčnívá. Nesnaží se být chronologickým životopisem, notoricky známé skutečnosti spíše vynechává. Naopak předkládá víceméně neuspořádané vzpomínky ze zákulisí. Hince se staral o techniku Freddiemu i basákovi kapely Johnu Deaconovi, byl s Queen na všech jejich velkých turné, při natáčení některých studiových alb i nejznámějších videoklipů. Díky tomu má všechny předkládané historky z první ruky, takže může například prozradit, co nesmělo Mercurymu na koncertech chybět, kdy bylo lepší se zpěvákovi klidit z cesty, či jaké panovaly mezi členy Queen vztahy. Nyní se poprvé o své zážitky podělí i s posluchači.
 

K těm se Hinceho vzpomínky dostávají prostřednictvím vydavatelství Bookmedia. Režisér nahrávky Jan Jiráň tentokrát sáhl po netradičním interpretovi, zpěváku a herci Jiřím Kornovi. Ten se sice v úvodních pasážích, kdy má zahrát temperamentního Freddieho, svým projevem drží až příliš při zemi, situace se však obrací, když se přehoupne do pozice vypravěče. Jako stárnoucí bedňák, vzpomínající na mládí strávené na cestách s největší kapelou své doby, zní interpret přirozeněji a uvěřitelněji. Až na drobné výjimky si také slušně poradil i s anglickými výrazy.

V nahrávce jsou výrazně zastoupeny i hudba a ruchy. Ty zahrnují například potlesk fanoušků či zvuky ulice. Hudební doprovod využívá kromě původních krátkých předělů i úryvky originálních písní Queen. Snaha obohatit audioknihu o autentické melodie je chvályhodná, slušela by jí však větší péče. Vybrané skladby jsou zpočátku spíše náhodné. Namísto dobově odpovídajících písní jsou nejčastěji užity songy z posledních alb, které kapela nikdy nehrála živě. Rozhodně nesedí k vyprávění o době, kdy si skupina svou slávu teprve získávala. Nejlépe působí, když se podařilo podkreslit část textu, zmiňující okolnosti vzniku konkrétní písně, právě úryvkem z ní. Naopak zamrzí, když skladba, o níž se před chvílí mluvilo, zazní až v momentě, kdy už je řeč o úplně jiné písni. Tvůrci se také občas netrefili hudební dramaturgií do nálady textu, smutná komorní balada tak například hraje ve chvíli, kdy se vypravěč rozplývá nad vřelým přijetím zámořskými fanoušky. V sedmé kapitole se pak nakupily i technické potíže. Podkresová hudba tu přehlušuje Kornovo vyprávění, hlasitost písní výrazně kolísá a střihy zní necitlivě.

Pokud máte rádi hudbu této legendární anglické rockové kapely, knihu Queen: Neznámá historie nesmíte minout. Jestli už o skupině máte z dřívějška načteny základní informace, nabídne vám nový, nepřikrášlený pohled na čtyři často idealizované osobnosti, které sice stály za mnoha dodnes populárními hity, ale měly i své slabší stránky. Na Kornův hlas si po pár kapitolách zvyknete a známé melodie váš zážitek umocní. Skalní fanoušci kapely, kteří Hincův text plný britského humoru a narážek nejlépe ocení, mohou ale na zdánlivě pečlivě naleštěné audioknize odhalit několik smítek. Nebýt jich, byl by audioknižní zážitek takřka dokonalý.

banner 1200x150

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Další recenze této audioknihy

S příchodem autobiografického blockbusteru Bohemian Rhapsody do kin se zvedla další mohutná vlna zájmu o veškerou tvorbu kapely Queen či přímo jejího frontmana Freddieho Mercuryho. Ta se samozřejmě nevyhnula ani České republice. V Divadle Radka Brzobohatého slaví úspěch projekt Freddie – The Concert Show, na jaro příštího roku se chystá česká premiéra oficiálního muzikálu We…

Audioknihy ze stejného žánru

Někteří si postavili v lese chýši, jiní žijí v maringotkách, případně na horských samotách. Jeden přespává přímo pod stromy. K některým se dá dojet autem, k dalším se musí pěšky. Někteří samotáři stojí nohama pevně na zemi, jiní vyprávějí svůj život trochu jako mýtus. Způsob, jakým v krajině přebývají, se ostatně dost možná mýtem brzy…
Hana Frejková se narodila v lednu 1945 v Londýně. Bylo to už na samém konci války. Den poté, co opustila s matkou porodnici, zasáhla oddělení s novorozeňaty bomba. Na jejím rodném listě stojí – matka: Elisabeth Henke-Warnholtz, otec: Ludwig Freund, dítě: Hannah Elisabeth, girl. Ani jedno z těchto jmen dodnes nepoužila.
Autobiografie Andre Agassiho je upřímnou výpovědí jednoho z nejlepších tenistů nedávné minulosti o vlastním životě. Agassi se šokující otevřeností popisuje svůj tenisový i soukromý život, a to od raného dětství, kdy ho – stejně jako předtím jeho sourozence – přivede tyranský otec k tenisu a nutí dennodenně trénovat. Z Andreho vyroste zázračné tenisové dítě, k…
"Rusko očima českého zahraničního reportéra " Miroslav Karas působil v Rusku jako zahraniční reportér České televize a stal se svědkem mnoha zásadních momentů moderní ruské historie. Přinášel reportáže z dění v Donbasu i na Krymu, informoval o soudu s pilotkou Savčenkovou, zblízka sledoval Vladimira Putina a z první ruky zažil Olympijské hry v Soči. Jaké…

Recenze ze stejného žánru

Osud Milady Horákové, pozoruhodné vlastenky, ženy s rozvinutým sociálním cítěním a silným charakterem, se už předloni pokusil širší veřejnosti přiblížit film Milada. V audioknižním světě se posluchači mohli, díky vydavatelství Bookmedia, seznámit s Dopisy z cely smrti, které Horáková psala svým blízkým. O vysoké úrovni nahrávky jistě svědčí fakt, že herečka Taťjana Medvecká byla za…
Ve dnech 33. výročí sametové revoluce obohatilo vydavatelství Témbr svou nabídku o zvukovou podobu knihy Michaela Kocába Vabank. Přestože se čtenáři mohli s jejím textem seznámit poprvé již před třemi lety, je audiokniha příležitostí znovu se ponořit do vzpomínek člověka, který byl přímo v centru dění, tentokrát s ještě intenzivnějším zážitkem.
Jméno Martina Rajniše je většinové společnosti spíše neznámé. Když však přijde řeč na obchodní dům Máj, našlo by se jen málo těch, kteří na tuto výraznou pražskou stavbu nenarazili a neměli na ni žádný názor. Martin Rajniš nenesl její kritiku ze stran laické veřejnosti lehce, je totiž jejím spolutvůrcem.
Severní Korea je pro mnohé symbolem současného totalitarismu, zároveň jde o zemi obestřenou tajemstvím, o níž koluje řada více či méně pravdivých mýtů. Málokdo v naší kotlině toho o KLDR ví tolik, jako Nina Špitálníková. Jejím prozatím nejúspěšnějším literárním počinem je soubor rozhovorů s těmi, kdo ze země uprchli.

Dále od recenzenta

Moderní svět pracovního trhu přináší stále náročnější výzvy, které mohou pro mnoho lidí představovat nesmírnou zátěž. Jak se ale vyrovnat se zvyšujícími se nároky? S pomocí spirituality, alespoň tak to tvrdí kniha Žijte nejen o víkendu německého autora Anselma Grüna.
Když jednoho dne Maigret zjistí, že mu zmizela jeho oblíbená dýmka, netuší, co všechno se mu díky tomu podaří odhalit. Rozmrzelý komisař se vydává po stopách mladíka, kterému se podařilo mu ji odcizit, a přitom zjišťuje, že chlapcova životní situace je mnohem dramatičtější a vážnější, než se na první pohled mohlo zdát. Záhy se totiž…
Existuje u nás v rámci detektivních rozhlasových her silnější pouto mezi postavou a jejím interpretem, než vzniklo mezi komisařem Maigretem a Rudolfem Hrušínským? Říká se, že nikdo není nenahraditelný. Ale v případě hereckých osobností, které určitému literárnímu hrdinovi vtisknou osobitou a nezaměnitelnou, třebas jen pomyslnou rozhlasovou tvář, by mnozí o tomto tvrzení pochybovali. Když se…
V rámci detektivního žánru není nic ikoničtějšího, než dvojice Sherlock Holmes a doktor Watson. Přestože v průběhu posledního století vznikly v rozhlase i v soukromých vydavatelstvích desítky nahrávek jejich příběhů, stále se ještě najde dost povídek, které nikdy nebyly zvukově zpracovány. Nyní však mohou Sherlockovi fanoušci jásat.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Queen – Neznámá historie
Peter Hince se coby řadový „bedňák“ a později šéf technického doprovodu skupiny Queen zúčastnil mezi lety 1973 a 1986 řady mezinárodních koncertních turné kapely. Ve své knize Queen – Neznámá historie nabízí unikátní vhled do života rockových hvězd s jeho radostmi i strastmi.
Přejít nahoru