Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Slečna Marplová opět na stopě

Mrtvá v knihovně
Mrtvá v knihovně

V knihovně plukovníka Bantryho a jeho ženy Dolly byla nalezena mrtvola lacině oblečené mladé dívky a vesnický skandál je na spadnutí! Zachránit pověst stárnoucích manželů může jedině jejich sousedka, jistá slečna Marplová. Mrtvá v knihovně je sice teprve druhým románem s touto postarší dámou, od předchozí Vraždy na faře ji ovšem dělí předlouhých dvanáct let, během nichž autorka vybrousila svůj styl téměř k dokonalosti. To se odrazilo i na kvalitě zápletky.

Ta je sice na první pohled stejně komplikovaná, ve skutečnosti však mnohem přímočařejší než v předchozím příběhu. Není divu, že knihu fanoušci často zařazují mezi nejoblíbenější příběhy se slečnou Marplovou. Zamilují si i její zvukovou podobu?

Audiokniha nové značky Voxi, pod níž teď vycházejí veškeré zvukové nahrávky skupiny Albatros Media, vznikala pod taktovkou tvůrčího týmu AudioStory. Režisérka Jindřiška Nováková se po trojhlasé interpretaci v předcházející Zapomenuté vraždě vrátila k interpretačnímu tandemu z první audioknihy, Vraždy na faře. Vedle Růženy Merunkové v partech slečny Marplové tu tak ve všech ostatních úlohách opět vystupuje Otakar Brousek.

Gentlemansky dejme nejprve prostor dámě. Vlídný hlas Růženy Merunkové přenáší na posluchače tu správnou dávku zdánlivé nevinnosti, za níž se však skrývá letitá zkušenost a mazanost slečny Marplové. Když však tato amatérská pátračka za policii na chvíli převezme výslech, působí Merunková rázem přísně až výhrůžně. Lepší představitelku pro tuto roli by si posluchači mohli jen těžko představit.
 

Po většinu času ale nahrávce vévodí melodický hlas vypravěče Otakara Brouska. Svou roli vypravěče má však rovněž pevně pod kontrolou. Každé důležité postavě přiřadil vlastní hlas, což u více než desítky charakterů jistě nebyl snadný úkol. Důležité bylo rozlišit od sebe zejména čtyři různé policisty, kteří případ vyšetřují, což jim vyneslo zvláštní osobité rysy. Plukovník Melchett tak například kromě mečivého hlasu čas od času popotahuje nosem, zatímco superintendant Harper mu kontruje hlubokým basem. Na rozdíl od Vraždy na faře už naštěstí tento způsob interpretace, snad s výjimkou pisklavého hlasu zvídavé naivky paní Bantryové, nevyznívá jako nechtěná parodie na detektivku. Velmi příjemný a přirozený je zvláště způsob, jakým se Brousek vypořádal s charaktery členů rodiny Jeffersonových, kolem nichž se dlouho vyšetřování příběhu točí.

banner 1200x150

V mnoha knihách Agathy Christie se ve větší či menší míře ukrývá její typický anglický humor, čehož se tvůrci nebáli, a naopak to pomocí Brouskova hlasu akcentovali. O to více zamrzí, že byly z textu vyškrtány některé pasáže, jako například pro slečnu Marplovou typické narážky na synovce Raymonda. Škrtům bohužel neunikl ani autorčin originální vtip, kdy se jedna z dětských postav chlubí svou sbírkou dopisů od anglických spisovatelů detektivek, mezi nimiž nechybí ten od Agathy Christie. Matoucí je pro posluchače ale především vynechání části předlohy, týkající se času nálezu mrtvoly. Z osekaného textu totiž vyplývá, že k němu došlo večer, třebaže je z předchozích událostí zřejmé, že šlo naopak o časné ráno. V době, kdy audioknihy vycházejí ve formátu mp3 a nejsou tak prakticky omezeny délkou nosiče, je takové krácení zbytečné a věrné fanoušky Agathy Christie jistě nepotěší. Což je škoda, protože tento nešvar trochu zastiňuje jinak precizně zpracovanou nahrávku se zdařilými hereckými výkony a příjemnými doprovodnými melodiemi.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Dvoumetrový černošský překupník ožije na pitevním stole, mobilní telefon zvoní v těle uhořelého mrtvého feťáka a anonymní dopisy se vracejí k nevyřešeným případům vražd. Cynický kapitán Victor Costa cítí, že vyšetřování tentokrát překročí běžnou rutinu departementu 93. Debutový thriller napsaný skutečným pařížským kriminalistou šokuje svou autentičností.
V garáži na opuštěné křižovatce padesát kilometrů za Paříží leží mrtvola, jenže podezřelý se ne a ne přiznat. Tenhle Švéd je vůbec podivín –  svou sestru Elsu zamyká ve dne v noci v jejím pokoji a nepouští ji z domu.. Maigret tak se ocitá v nečekaném pokušení, protože osamělá žena na něj působí záhadně a…
Nejslavnější postava z pera královny zločinu je zpět.. Potomci Agathy Christie svolili k návratu Hercula Poirota na stránky nových napínavých příběhů.
Enzo Macleod, skotský vyučující biologie na univerzitě v Toulouse na jihozápadě Francie, už dokázal rozlousknout první dva zločiny ze sedmi nechvalně proslulých vražd popsaných v knize odložených případů pařížského novináře Rogera Raffina. Ovšem na na třetí případ nemá ani pomyšlení. Právě mu diagnostikovali rakovinu, a navíc se v jeho blízkosti objevil někdo, kdo má v…

Recenze ze stejného žánru

Rozhlasovou podobu románu Joa Nesbøho Nemesis uvedl Český rozhlas letos v květnu a červnu na stanici Vltava. Po šest nedělních večerů jsme měli možnost sledovat Igora Bareše coby Harryho Holea, a s ním více než čtyřicítku dalších herců, při vyšetřování okolností nezvyklého bankovního přepadení. S kladným posluchačským přijetím, kterého se náročné dramatizaci dostalo, souzní i…
Série Čínských thrillerů dorazila do svého finále. Prostřednictvím hned dvojice zbrusu nových audioknih se můžete seznámit s tím, jak se skotský autor Peter May rozhodl zakončit tuto svou populární sérii, v níž šlo vždycky kromě honby za zločincem i o bouřlivý vztah mezi hlavními protagonisty. Co na hrdiny v příbězích Pekingský rozparovač a Svatba duchů…
Detektivky s židovskou tematikou z pera Petra Eidlera nejsou v českém knižním prostředí žádnou novinkou. V tom audioknižním pak představují velice přívětivý návrat k české detektivní tradici, stále atraktivní téma ale i velice svěží vítr. Jak si s vydáním pro posluchače poradilo vydavatelství?

Dále od recenzenta

Sedmým příběhem Noční brána spisovatel Peter May zakončuje svou sérii francouzských detektivek s původem skotským forenzním biologem Enzem Macleodem. Tento někdejší lamač ženských srdcí nedávno překročil šedesátku a jeho kdysi výrazný rys, pramen stříbrných vlasů, zmizel mezi ostatními šedinami. Ačkoliv je už vlastně jednou nohou v důchodu, není na takový klid příliš stavěný a po…
Máte rádi detektivky? Pokud ano, tak vás určitě někdy napadlo, že byste se také mohli stát detektivy, protože díky svému důvtipu prokouknete pachatele už někdy ve třetí kapitole. Potom je pro vás jako stvořený rozhlasový cyklus Hříchy pro posluchače rozhlasu. Osmidílná nahrávka z roku 2010 se letos dostala do online distribuce Radiotéky a neměla by…
V pekingském parku je nalezena ohořelá a ještě doutnající mrtvola. Kdo byl onen nešťastník a proč zemřel tak krutým způsobem? Čínská policie neví, jestli šlo o sebevraždu či zda se jedná o krutý zločin. Vyšetřování se ujímá mladý, čerstvě povýšený, detektiv Li Jen a přes počáteční nevoli k němu přizve i americkou patoložku Margaret Campbellovou,…
Hoši od Bobří řeky se těšili na letní tábor v prosluněné Sluneční zátoce, místo toho ale přišla pohroma. Do Československa vtrhl Nepřítel a obsadil ho. Zemí se šíří strach, činnost mládežnických spolků je zakázána. Těm, kdo by nařízení porušili, hrozí smrt. Ulice Staré čtvrti navíc děsí kromě nepřátelských jednotek i kolaboranti z řad místních obyvatel. Podaří se…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Královna detektivky, světově proslulá spisovatelka všech dob. Publikovala celkem přes 80 románů a divadelních her.
Mrtvá v knihovně
V knihovně ctihodných občanů vesničky St. Mary Mead nalezne služebná mrtvolu krásné mladé blondýnky. Paní Bantryová byla dosud přesvědčena, že podobné věci se dějí jen v románech, a požádá o pomoc svou přítelkyni Jane Marplovou. Současně s ní rozvíjí pátrání i policie. Motivů pro vraždu i možných podezřelých je víc. Nebýt bystrých očí, zvídavosti a důvtipu slečny Marplové, dokonale promyšlený zločin by zůstal neodhalen – a nepotrestán.
Přejít nahoru