Zpět

Mezi kovboji ve zdivočelém pohraničí

recenze, Tereza Filinová, 19.07.2022
Zdivočelá země
Příběh letce Antonína Maděry, který se po druhé světové válce vrací do vysídleného pohraničí, je známý především díky televiznímu seriálu z let 1997 a 2012. V roce 2021 se nakladatelství Argo vrátilo k předloze Jiřího Stránského a znovu knižně vydalo první díl jeho vyprávění, podle něhož se celý seriál jmenuje – Zdivočelá země.  A krátce po tomto vydání se vydavatelství OneHotBook ujalo také zvukového zpracování tohoto oceňovaného románu.
Spisovatel, scenárista, dramatik, překladatel a básník Jiří Stránský se v padesátých letech 20. století zařadil mezi politické vězně, když byl ve vykonstruovaném procesu odsouzen na osm let. Prošel několika pracovními tábory včetně jáchymovských uranových dolů, kde se setkal s katolickými spisovateli, kteří ho ovlivnili – např. s Janem Zahradníčkem, Karlem Peckou či Zdeňkem Rotreklem. Podle jeho vlastních slov pro Paměť národa se právě tam upevnilo jeho rozhodnutí psát, protože chtěl „udržet vzpomínky, co se dělo mé rodině a rodinám nám podobným, to jsem zaznamenával.“ Jako malý kluk se totiž stal svědkem divokého poválečného osidlování česko-německého pohraničí, které v románu Zdivočelá země popisuje.
 
Pod vedením režiséra Hynka Pekárka knihu načetl herec Divadla na Vinohradech, zkušený dabér a narátor Marek Holý, který mohl plně rozvinout svůj um. Stránského text je totiž poměrně složitý, ale díky skvěle vybranému interpretovi členitá souvětí sice meandrují, ale posluchač se v nich neztratí. Příběh je většinou vyprávěn z perspektivy vdovce a bývalého letce RAF Antonína Maděry, „šéfa“, který v podání Marka Holého dokáže znít chlapácky a rozhodně, ale i křehce či bezradně. Zní věrohodně v nejrůznějších situacích, do kterých se hlavní hrdina dostává – ať už se snaží dopravit své kamarády v hořícím letadle na přistávací plochu, zachraňuje stádo vzácných koní při utajené válečné akci, sedí ve vlaku směřujícím do rodné vsi, seznamuje se s místními „kovboji“, cválá na koňském hřbetu krajinou svého dětství poválečným pohraničím nebo chce obnovit provoz opuštěného statku a vybudovat tu chov koní, protože je koňákem tělem i duší. Tenhle motiv vyzdvihl také výtvarník Tomáš Coufal na knižní obálce, kterou převzalo i audioknižní vydavatelství. Celkové westernové (nebo spíše easternové) ladění pak skvěle dotváří použitá původní hudba.
 

Za zmínku stojí, že úvodní kapitoly silně upomínají na knihu Filipa Jánského Nebeští jezdci, knižní předlohu slavného snímku Jindřicha Poláka o čsl. letcích ve službách britského letectva z roku 1968. Román si můžete poslechnout ve skvělé interpretaci Davida Novotného, při níž zcela vytěsníte i filmového Prcka Jiřího Hrzána. Na představitele Antonína Maděry, tedy Martina Dejdara, ze seriálu Zdivočelá země v audioknižním zpracování sice úplně nezapomenete, ale podivuhodně se prolne s hlasovým projevem Marka Holého. Ten není tak mediálně známý, ovšem jeho ztvárnění vám natolik utkví, že ho budete jako interpreta (nebo dabéra záhadných detektivů) vyhledávat. Můžeme tedy doufat, že se v nahrávacím studiu vydavatelství OneHotBook pilně připravuje audioknižní podoba druhého dílu ságy nazvaného Aukce, která knižně znovu vyšla na jaře 2022.