Vyhledat
H. U. S. (Hus úplně světovej)
H. U. S. (Hus úplně světovej)

Už bezmála dvacet let uplynulo od chvíle, kdy se v anketě České televize o největšího Čecha umístil na sedmém místě Jan Hus. Vlastě lze říct, že na osmém, avšak jen pokud na rozdíl od organizátora této populární ankety uznáme vítězství fiktivního génia Járy Cimrmana.

Ať už tak či onak, z postav, které se umístily na předních místech, je Hus Cimrmanovi paradoxně nejblíže. Na rozdíl třeba od krále Karla IV., jehož stavby a instituce s námi žijí dodnes, či jen nedávno zesnulého prezidenta a dramatika Václava Havla, Karla Čapka, který je dodnes čten, nebo Jana Wericha, kterého ještě mnozí hlasující zažili, totiž z Husa ve veřejném prostoru zůstalo pouhé simulakrum, jakýsi symbol zbytnělého češství a volný den navíc v červencovém kalendáři. Přitom není v naší historii mnoho osobností, které by byly natolik barvité a zároveň natolik významné nejen samy o sobě, ale i z hlediska toho, nakolik svým vlivem na další generace utvářejí naši současnost.
 
Gró tvorby plodné a šikovné autorky Kláry Smolíkové spočívá v knihách pro děti a mládež doslova všech věkových kategorií, a to z velké části v knihách historiograficky popularizačních. Po Husitech (2012) a Husově domě (2015), které jsou určeny menším čtenářům, dvojnásobná držitelka Zlaté stuhy za nejlepší titul pro děti v roce 2015 vydala dobrodružnou knížku pro mládež kolem 14 let nazvanou H.U.S. (Hus úplně světovej). A ta měla nedávno i svou zvukovou premiéru v audioknize z produkce vydavatelství Tympanum.
 
Smolíková pochází z generace, jejíž dospívání se v rámci školství i všeobecné společenské atmosféry odehrávalo do jisté míry v prostoru mezi Husem a Husákem: Normalizační režim slovenského generálního tajemníka v adoraci Husa a husitství bezmyšlenkovitě navázal na komunisty 50. let. Hus byl vydáván za lidového kazatele, div ne komunistu, a z obsahu, který se k němu váže, se zcela vytratilo cokoli křesťanského i jen obecně duchovního. Ale rovněž náš současný Hus, i když je alespoň trochu promýšlen do větší hloubky, je do značné míry sekularizovaný, ostatně tak, jako celá společnost.
 
Je hodno obdivu a uznání, nakolik se autorce podařilo do svého čtivého příběhu vtělit Husa v celé jeho šíři i jak skvěle vystihuje jeho význam, ale i to, jak se postupně stal beztvarým menhirem, jemuž dává kde kdo vlastní podobu, aniž by nutně souvisela s tou původní. Příběh čtrnáctiletého Petra, který dostane za úkol vytvořit o Husovi školní práci, je vtipný, svižný a zalidněný sympatickými vedlejšími postavami – především jde o Petrova otce, zlomeného investigativního novináře a Petrovu spolužačku Magdu (ano, i milostný motiv je přítomen, podaný hezky civilně a bez patosu).
 
V tomto rámci Jirka shromažďuje poznatky o Husovi a čím víc se o něm dovídá, tím větší inspirací se mu zdá být. Smolíková se nebojí jít do velké šíře i značné hloubky, přičemž ale uprostřed jejího zájmu nestojí až tak faktografie (která je ovšem přesná), nýbrž otázka, jaký Hus byl coby člověk. V rámci vyprávění pak své čtenáře jen tak mimochodem naučí, jak se pracuje se zdroji i s historickými prameny, což i jako někdejší pracovnice táborského Husitského muzea ovládá a jako někdejší pedagožka také dokáže svému publiku nejen vysvětlit, ale i prodat.
 

Všeobecně je radost Smolíkovou číst nebo poslouchat, byť z audioknih podle jejích textů jsou zatím k dispozici jen dva díly pohádkových Dubánků v interpretaci Jana Zadražila. H. U. S. navíc patří k jejím nejlepším knížkám a jeho zvuková podoba se snaží vyjít vstříc jak textu, tak posluchači. Z audioverze zmizely vtipné a zároveň vysvětlující ilustrace Lukáše Fibricha (v jisté homeopatické míře se dochovaly v bookletu k CD verzi) a čtenář se musí obejít i bez 137 vysvětlivek, jimiž knihu opatřil historik a evangelický kněz Richard Vlasák. Ty možná mohly vyjít jako doplňkový materiál, ale bohužel se tak nestalo – přesto až na několik málo míst nejde o vysvětlování složité a minutka s Googlem nebo encyklopedií je spolehlivě nahradí. Interpretem knihy H. U. S. se v režii Davida Laňky stal Daniel Krejčík, herec momentálně známý především z pražského Divadla na Fidlovačce.
 
Jeho herecká, na první poslech možná trochu přehnaná interpretace je sice až příliš návodná, přesto dokáže dát textu další rozměr, který přesahuje rámec obyčejného načtení. Až na několik lapsů ve výslovnosti (třeba výslovnost skupiny Jethro Tull foneticky, což nevypadá na žádný důmyslný vtip či záměr) a občasné zašumlování se jedná o výkon profesionální.
 
S vhodně vybranou hudbou a bezvadnou postprodukční prací tak v Tympanu ušili výtečnému textu Kláry Smolíkové solidní zvukový kabát.

Datum: 

Autor recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Předlohou nahrávky jsou dvě díla Jana Amose Komenského. Labyrint světa a ráj srdce, který patří k jeho nejznámějším filozofickým pracím, a Regulae vitae. Putování labyrintem světa volně vychází z Komenského knih jako z inspirace, na níž je vystavěn dobrodružný příběh pro děti, mládež, ale i dospělé. Na Zemi přilétá cestovatel z jiné planety s úkolem…
Jak se stát největším vikingským hrdinou všech dob? Můžete se jím prostě narodit. Může vám to zákulisními intrikami zařídit vaše babička. Nebo se k tomu můžete dopracovat vlastní pílí jako Škyťák Šelmovská Štika III., známý válečnický náčelník kmene Chlupatých chuligánů, obávaný bojovník a amatérský přírodovědec. Ani jeho cesta na trůn však nebyla jednoduchá.
Podivín doktor Fišer do svého domu obehnaného plotem s ostnatým drátem nikoho nepouští. Když se Petrův otec zmíní, že pro doktora pracuje, probudí v synovi zvědavost. V domě na kopci prý bydlí nějaký kluk. Nikdo ho ale nezná, do školy nechodí, nehraje florbal… Petrovi se podaří s pomocí kamarádky Kristýny a dokonalé lsti vniknout do…

Recenze ze stejného žánru

Mezi současnou literaturou pro děti se požehnaně rozsáhlé dílo dramatičky, básnířky a v neposlední řadě i pedagožky a psycholožky Daniely Fischerové řadí k tomu nejlepšímu, co mohou dospělí autoři malým čtenářům nabídnout.
Dětem a mladým čtenářům určený příběh Jono a Kíš je zábavná moderní pohádka, pojednávající o důležitosti rodinné soudržnosti, o rizicích a nástrahách internetu, ale také vypovídající leccos o dnešních dětech, jimž bude dávat patrně větší smysl než mnoho pohádek klasických. Moderní je ovšem i v pojetí dobra a zla, na které nenahlíží klasicky černobíle, ale…
Spisovatel David Walliams patří mezi nejúspěšnější autory knih pro děti. Jeho dílo bylo přeloženo do téměř padesáti jazyků a doslova ho tak hltají malí i velcí čtenáři po celém světě. Díky lehkému stylu psaní, svižným dialogům a originálním dobrodružstvím bývá často srovnáván s Roaldem Dahlem. Také u nás má autor velkou základnu fanoušků, kteří napjatě…
Slon v Polívce je – jak název napovídá – zábavnou knihou určenou primárně dětem. I když jistě, mohlo by se s takovým názvem jednat i o kuchařku, jenže to by tou Polívkou nesměl být myšlený rybník. Jak to dopadne, když se slon zasekne v rybníku a poblíž se objeví parta – trochu znuděných – skoro…

Dále od recenzenta

Známý bonmot celkem přesně tvrdí, že Karla Gotta (1939–2019) kdokoli, kdo byl v lucidním stavu jeho současníkem, buď nesnášel, nebo miloval, ale nikdo se mu nedokázal vyhnout. Postava tohoto extrémně oblíbeného zpěváka opravdu jako by přesahovala sféru populární kultury, možná až někam do sféry symbolické. Každopádně se jedná o postavu tak hluboce vrytou do české…
Jedna z nejznámějších poirotovek královny klasické detektivní školy Agathy Christie sice nepatří mezi její nejlepší počiny, přesto však stále přináleží k tomu lepšímu, co žánr nabízí. Popularita knihy Zlo pod sluncem je dána i úspěšnou filmovou adaptací z počátku 80. let, kde si malého snědého Belgičana paradoxně zahrál postavou mohutný herec, intelektuál a spisovatel Peter…
Po úchvatných Panu Mercedesovi a Právu nálezce uzavírá Stephen King svou temnou thrillerovou trilogii titulem Konec hlídky. Jeho název autor převzal z policejního žargonu, v němž označuje odchod vyšetřovatele do penze. Po jednom z hlavních hrdinů trilogie Billu Hodgesovi totiž „konec hlídky“ zanedlouho nastane i jeho bývalému parťákovi Petovi. Ten Billa a jeho kolegyni Holly…
Položíme-li si otázku, která díla Milana Kundery jsou celosvětově nejvlivnější, kromě globálního románového bestselleru Nesnesitelná lehkost bytí musíme jmenovat také esej Unesený Západ. Esej hutnou a sice už přes čtyřicet let starou, avšak vzhledem k tomu, jak dlouho už trvá společenská debata o hodnotovém, kulturním a politickém ukotvení Česka (a potažmo dalších zemí s obdobnou historickou zkušeností),…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Vystudovala estetiku a kulturologii na Univerzitě Karlově a profesní život zasvětila vzdělávání a popularizaci. Je autorkou desítek učebních materiálů, přednáší učitelům a knihovníkům, aktivně se věnuje muzejní edukaci. Naposledy pracovala jako vedoucí vzdělávání v Národním muzeu. V současné době je na volné noze, aby se mohla více věnovat psaní a besedám se čtenáři.  Publikovala přes tři desítky knih, většina z nich je určena dětem a mládeži.
H. U. S. (Hus úplně světovej)
​Jet s třídou za odměnu do Kostnice? Stačí málo – napsat skvělou školní práci. Gymnazista Petr se právě přestěhoval s rodinou z Prahy do jihočeské vesničky Hroby u Tábora, zvyká si na nové místo, nové spolužáky i třídní ostrou jako metr. Ta mu zadá úkol – sepsat práci o Janu Husovi. „A žádná Wikipedie, Petře!“ nabádá ho. Díky Husovi Petr potkává řadu zajímavých lidí a skamarádí se i se spolužačkou Magdou. Důvod, proč bojovat za svou pravdu, najde i Petrův otec, investigativní novinář. Zkušená autorka zpracovala dějepisné poznatky o Janu Husovi formou napínavého příběhu.
Přejít nahoru