Vyhledat
Letní záhady
Letní záhady

Audioknižní povídky jsou velmi žádaným artiklem – ocení je každý, kdo nemá čas poslouchat každý den a když, tak jen po omezený čas. Z tohoto důvodu se daří povídkovým antologiím, ať už fantastickým nebo z oblasti společenské prózy. Platí to i pro ty detektivní, mezi něž patří nejnovější výběr z kratších příběhů Agathy Christie Letní záhady.

Zatímco první ze série tematických povídkových výběrů s názvem Poslední seance se stále audioknižního zpracování nedočkala, následující Mrazivé vraždy – taktéž vydané nakladatelstvím Kalibr – se dočkaly audioknihy z kraje letošního roku. O devět měsíců později, poněkud s křížkem po funuse, ale stále ještě za hezkého počasí, pak vyšly Letní záhady. Taktéž coby vícehlasá četba, také ve vydavatelském labelu VOXI, taktéž natočené tvůrčím týmem vydavatelství AudioStory, který má s tvorbou audioknižních podob děl Agathy Christie mnohaleté zkušenosti.

Zatímco Poslední seance se opírala o motivy spiritismu či nadpřirozena a Mrazivé vraždy zase spojovalo období Vánoc, sněhu či dokonce přímo mrazu, Letní záhady – po vzoru předchozích výborů uvedené výňatkem z osobních vzpomínek samotné autorky – se soustředí na atmosféru horkých dní, případně nocí, dovolených a exotických krajů.

Dvanáct povídek s celkovou stopáží něco málo přes devět hodin poslechu načetli Zbyšek Horák, Růžena Merunková, Jaromír Meduna, Martin Písařík, Vojtěch Hájek, Andrea Elsnerová, Jitka Ježková, Petr Lněnička, Saša Rašilov a Otakar Brousek ml. Příběhy nás zavedou do Cornwallu, na Riviéru, do Apollónova chrámu, na loď plující po Nilu či do anglického venkovského sídla. Setkáme se s Herculem Poirotem, Tommym a Pentličkou, Slečnou Marplovou, Parkerem Pynem i záhadným panem Quinem a stejně jako povídky předchozích výborů také tyto již dříve vyšly v jiných povídkových souborech jako například Záhadný pan Quin (Harlekýnská ulička) nebo Poslední případy slečny Marplové (Krev na chodníku, Chrámek bohyně Astarté).

banner 1200x150

Můžeme se zde ale setkat s fenoménem, který je nejspíš na vzestupu, za což vděčíme vzrůstající frekvenci, s jakou vznikají audioknižní vydání, a tomu, kolik děl se ho v krátké době dočká. A totiž, že se v této antologii setkáme i s „remaky“. Například povídku Dobrodružství se záhadným cizincem s hlavními protagonisty Tommym a Pentličkou jsme už mohli slyšet – a to dokonce taktéž v polodramatizované verzi (Zločiny pro dva, Audiotéka 2021) – tentokrát ji však uslyšíme v novém obsazení. Podobně pak můžeme znát nahrávku povídky Krev na chodníku, kterou v roce 1994 pro rozhlas režíroval Petr Adler. Ve vícehlasé četbě tehdy účinkovali Josef Červinka, Hana Kofránková, Michal Pavlata a Viola Zinková v roli slečny Marplové. V roce 2022 tutéž povídku zvládly dvě ženy, Jitka Ježková v roli vypravěčky a coby Jane Marplová již tradičně promlouvá Růžena Merunková.
 

Je třeba vyzdvihnout, že tentokrát nedošlo k dřívějšímu zmatení, které navzdory hereckým kvalitám posluchači působilo načítání poirotovských povídek (vyprávěných kapitánem Hastingsem) hlasem Jaromíra Meduny, českého dabéra Poirota. Poirotovské povídky nyní čte zkušený Otakar Brousek mladší a poslech je tak mnohem přehlednější. Také díky tomu působí celý audioknižní povídkový soubor komplexnejším dojmem a nutno říci, že i zařazování vícehlasých nahrávek mezi jednohlasé četby mu svědčí stran dynamiky a pestrosti. Proč však na rozdíl od Mrazivých vražd postrádají Letní záhady jakoukoli audioknižní tiráž, to je záhadou největší. Posluchač se tak bohužel dozví jen jména autorky, herců a pěti překladatelek, už se ale (již tradičně) nedopátrá režie, autorství vynikající hudby ani roku vydání.

Datum: 

Autor recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Když se slavná topmodelka zřítí ze zasněženého balkonu v luxusní londýnské čtvrti Mayfair, vše nasvědčuje tomu, že spáchala sebevraždu. S tím se ale nehodlá smířit její bratr a najme si soukromého detektiva, aby její smrt znovu prošetřil. Cormoran Strike je bývalý voják – což ho poznamenalo na těle i na duši – a právě prochází…
Viděl jsem vaši pohřešovanou minulý týden na svatbě duchů. Jako nevěstu. – anonym Na Margaret se ve školce obrátí s žádostí o pomoc uklízečka – její jediná dcera zmizela. Ženina úpěnlivá prosba ji přiměje požádat Li Jena o prověření tohoto případu nahlášeného zmizení. Věhlasný velitel z prvního oddělení se tak na přání své milované pouští…
Lodnýn 1930. Hercule Poirot se spokojeně vrací z oběda, když ho před domovními dvěřmi  překvapí rozzlobená žena a domáhá se vysvětlení, proč jí detektiv poslal dopis, v němž ji obviňuje z vraždy Barnabase Pandyho, když nikoho toho jména ani nezná. Hercule Poirot netuší, o čem je řeč. Jde snad o nějaký omyl či nejapný vtip?…
Největší vášní jedenáctileté Flavie de Luce, nejmladší dcery tragicky ovdovělého britského aristokrata, je chemie. Zatím ji využívá především k líčení pastí na své nepřátelsky naladěné starší sestry, avšak brzy bude mít příležitost uplatnit své poznatky – zvláště pak o jedech – při vyšetřování zločinu. Jednoho dne najdou de Luceovi přede dveřmi svého domu mrtvého ptáka…

Recenze ze stejného žánru

Série Čínských thrillerů dorazila do svého finále. Prostřednictvím hned dvojice zbrusu nových audioknih se můžete seznámit s tím, jak se skotský autor Peter May rozhodl zakončit tuto svou populární sérii, v níž šlo vždycky kromě honby za zločincem i o bouřlivý vztah mezi hlavními protagonisty. Co na hrdiny v příbězích Pekingský rozparovač a Svatba duchů…
Agatha Christie vždycky uměla skvěle přiblížit jednotlivé postavy, jejich minulost, zvyky a hlavně motivaci tím, že se střídavě zaměřovala na jednotlivé z nich. Dávala čtenáři nahlédnout do jejich uvažování a na základě toho konstruovala psychologii celého případu. Výjimkou není ani její retrospektivně laděný román Cyankáli v šampaňském. O to těžší oříšek ovšem mohlo být jeho…
Karel Tichý – bývalý elitní detektiv, známý především díky kauzám kolem Františka Mrázka a Radovana Krejčíře, a také vedoucí vyšetřování nemalého množství politických kauz. Ostatně právě odhalování propojení vysoké politiky a mafie se stalo Tichého kariéře osudným, byl „odstaven“ a proběhly snahy o jeho diskreditaci. Nejen o tom vypráví ve svých pamětech Lovec mafiánů. Audioknihu…
Na trochu ospalém anglickém venkově probere místní obyvatele z šedi všedních dní vražda místního developera. Zatímco policejní oddělení teprve sestavuje vyšetřovací tým, v nedaleké luxusní vesnici pro seniory už se sešikovala čtveřice čiperných penzistů, aby pomohla vyšetřovatelům případ rozlousknout. Založili si totiž Čtvrteční klub amatérských detektivů, v němž se na pravidelných schůzkách zabývají starými nevyřešenými případy. A není…

Dále od recenzenta

Podobně jako jsme svého času brali s povděkem, že stejného zahraničního herce v televizních snímcích pravidelně daboval tentýž herec, přijímáme povětšinou vděčně, pokud v průběhu knižní série nedojde ke změně interpreta – tedy za předpokladu, že byla prvotní volba správná. Volba Filipa Švarce pro audioknižní podobu kriminálek Davida Urbana ovšem jednoznačně správná byla.
Jsou autoři, kteří jsou zdatnými „běžci na dlouhou trať“ a oceníme, když si od nich můžeme přečíst velký román nebo rovnou celou sérii. A jsou takoví, kteří jsou silnějšími povídkáři. Jak je tomu v případě C. J. Tudor, na to si musí posluchači udělat názor sami, nicméně už teď je jasné, že mnohým by příběhy…
Současný čtenář nebo posluchač může s ostatními dlouho diskutovat o tom, zda román katalánského autora Carlose Ruiz Zafóna s názvem Stín větru je či není magicko-realistickým dílem, případně do jaké míry. Ať už je tomu, jak chce, zde můžeme literární teorii nechat stranou. Za tím, že postavy v audioknižním vydání Stínu větru ožívají, není žádná magie, ale důkladná…
Když Kristýna Sněgoňová vstoupila se svým příběhem Krev pro rusalku do světa románové fantastiky a později i do říše audioknih, byl vypravěčem knihy Dominik Stolbenko a interpretem nahrávky Michal Jagelka. Pro návrat do světa brutálně dravých víl si ale vybrala kriminalistku, a tak když se ptáme, jak se lidská žena vypořádala se světem divoženek, můžeme…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Královna detektivky, světově proslulá spisovatelka všech dob. Publikovala celkem přes 80 románů a divadelních her.
Letní záhady
Stejně jako u předchozího souboru povídek Mrazivé vraždy, i nyní je leitmotivem sbírky roční období, kdy se případy slavných vyšetřovatelů odehrávají… Se stoupající teplotou jako by stoupal i potenciál zla. Ať už je to v Cornwallu nebo na Riviéře, na pozadí Apollónova chrámu v Delfách nebo anglického venkovského sídla -- nejslavnější postavy Agathy Christie vyřeší i ty nejspletitější záhady. Rozložte si lehátko a užijte si poslech povídek plných rozmanitých zápletek a dějových zvratů z pera nejprodávanější autorky všech dob. A jako bonus autorčinu vzpomínku na jednu tragikomickou příhodu z dětství.    
Přejít nahoru