Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Dvanáctkrát za hranou zákona

Po stopách zločinů
Po stopách zločinů

Sbírky povídek umějí být pro čtenáře i posluchače velmi vítaným zpestřením mezi dlouhými romány, stejně tak ale dokážou být velmi nevděčným úkolem pro toho, kdo je sestavuje. Výběr textů by neměl být příliš různorodý, zároveň ale nesmí nudit. Ani pro samotné autory, zvyklé na prostor čítající stovky stran textu, není mnohdy snadné vměstnat originální zápletku do mnohem kratšího útvaru.

Zrodu sbírky krimi povídek Po stopách zločinů ale patrně hvězdy přály, protože jde o až nečekaně vydařený mix, a to i co se zvukové podoby týká.

Knižně vyšla tato antologie loni pod značkou Kalibr, která patří pod křídla Euromedia Group. Není proto divu, že audioknižní verze vznikla u domovského nakladatelství Témbr. V režii Jana Drbohlava se o posluchačský zážitek postarala čtveřice protagonistů, která si mezi sebe rozdělila tucet povídek. Audioknihu otevírá Vražda milé paní od Aleny Mornštajnové, která posluchače spíše teprve rozehřívá. Zato následující Řeznice se do toho nebojí pořádně říznout, příběh Jakuby Katalpy se totiž nese tak trochu ve stančíkovském duchu. Obě úvodní povídky si (a obzvláště tu druhou z nich) herecky vychutnala Martina Hudečková, která se s rolí rázné řeznice téměř mazlila. Ani třetí příběh nezklame, David Urban ve svém Zrádném počítači stvořil povídku s překvapivým koncem, která by skvěle zapadla i do hitchcockovy televizní série. Přečetl ji Libor Hruška, jemuž režisér Jan Drbohlav svěřil také text Ondřeje Neffa Satanův dech, který autor věnoval Agathě Christie a o jakousi domácí nápodobu jejího stylu se v něm i sám snažil. Jeho hlasem pak ožil ještě závěrečný příběh Taková normální vražda od Petra Býma.
 

 
Kromě zajímavé povídky Nabroušené nože Markéty Hejkalové, v níž posluchači opět uslyší Martinu Hudečkovou, už se zbytek příběhů nese v čistě mužské interpretaci. Martin Preiss exceluje v propracovaném psychologickém dramatu Ester Kristýny Trpkové, stejně jako v nápadité a v závěru téměř šokující povídce Kateřiny Surmanové nazvané Ctitel. Svým pojetím se mu podařilo povýšit i jinak mezi ostatními spíše trochu nepatřičně působící text Marka Epsteina Krev. Nevšední portrét indiánského mladíka Biancy Bellové také jako by svou mystičností patřil do jiné sbírky, napsaný je ovšem zručně a čtivě, navíc se Filip Jančík postaral o jeho poutavou interpretaci. Té se posluchači dočkají i ve zdařilém příběhu Dženáro Martina Goffy, stejně jako u trochu pomaleji plynoucích Strak Stanislava Berana.
 
Audioknižní sbírku Po stopách zločinů doprovází autorská hudba Petra Hanzlíka, jak je ostatně u nahrávek v režii Jana Drbohlava už dobrým zvykem. Natáčelo se ve studiu Mixing.Today se zvukařem Rostislavem Koňaříkem, který se i se čtveřicí interpretů postaral o vyrovnaný a čistý zvuk nahrávky. I díky zvukařské a režisérské práci se podařilo dát dohromady tucet povídek, které až na drobné výjimky spolu ladí jak stylově a obsahově, tak především interpretačně. Libor Hruška, Filip Jančík, Martina Hudečková a zejména Martin Preiss předvádí vynikající výkony, ke kterým se posluchači budou mít jistě čas od času chuť vracet.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Sedmdesátá léta v Oslu. Olav Johansen nedokáže jezdit autem pomalu, je měkký jako máslo, příliš snadno se zamilovává, v afektu ztrácí hlavu a je mizerný v matematice. Něco málo přečetl, ale moc toho neví a rozhodně nemá takové znalosti, které by byly k něčemu užitečné.
Krátké povídky s překvapivou pointou a s barvitou galerií uvěřitelných postav a typů. O. Henry jich napsal bezmála čtyři stovky.
Německá říše ustupuje na všech frontách a zoufalý Hitler se stále usilovněji upíná k magické záchraně. A společnost Thule má skutečně plán, který jej může zachránit. Klíč se nachází ve starém hradu v srdci Pruska. Nejmocnější mágové Říše ale potřebují pomoc, obrátí se proto na nejlepšího českého okultistu a nadšeného fašistu Felixe Cámaru a jeho…

Recenze ze stejného žánru

Je tomu pětapadesát let, co se na televizních obrazovkách objevil patrně první československý krimiseriál Hříšní lidé města pražského. Třináctidílná série s detektivy ztvárněnými Jaroslavem Marvanem, Josefem Bláhou, Františkem Filipovským a Josefem Vinklářem vycházela z povídek Jiřího Marka, které se nyní dočkaly své zvukové podoby. Namísto televizních hvězd poloviny minulého století je ale čtou současné herecké…
Amatérský žokej Alan York se stal svědkem úmrtí svého kolegy a blízkého přítele Billa Davidsona, jehož kůň Admirál měl být jasným vítězem dostihu. Jenže na jedné z překážek za mlhy upadl i se svým jezdcem tak nešťastně, že Davidson na následky zranění po převozu do nemocnice zemřel. Policie tragédii uzavřela jako nešťastnou náhodu, ale Alan ví,…
Předchozí audiokniha české spisovatelky a novinářky Michaely Klevisové Vraní oko předznamenala příchod nové éry ve zvukovém vydávání detektivních románů této autorky. Následující audiokniha, vydání staršího románu Zlodějka příběhů, se ovšem zase drží překvapivě zpátky a o nedostatky bohužel není nouze.
Václav Erben a jeho detektiv Michal Exner patří do zlatého fondu české detektivky. Čtenáři a čtenářky milují kapitána Exnera od šedesátých let, před několika lety se jeho příběhy dokonce dočkaly seriálového zpracování. Vražda pro zlatého muže je pak pátým počinem na audioknižním poli.

Dále od recenzenta

Po třiceti letech od brutální vraždy dítěte je komisařka Marie Výrová požádána, aby okolnosti někdejší tragédie znovu přezkoumala. Výsledky vyšetřování totiž tehdy možná kdosi účelově zkreslil. Potvrdí-li se nesrovnalosti, dokáže Marie vypátrat i po takové době skutečného vraha? Jediným vodítkem se zdá být svědectví, podle nějž zabíjel Vodník z Erbenovy Kytice.
V polovině devadesátých let zažívalo podsvětí zlaté časy. Realitou všedního dne se stalo prorůstání organizovaného zločinu nejen do nejvyšších pater politiky ale také policie. I v takovém prostředí ale museli hoši z oddělení vražd pracovat jako dřív a řešit zločiny.
Na tísňovou linku volá zoufalá žena, jejíhož manžela ve dveřích bytu pobodal maskovaný člověk. Operátorka ihned na místo vysílá záchranku a policii. Pražská kriminálka se následně pouští do zamotaného vyšetřování. Proč neznámý v kukle zaútočil právě na Dalibora Dvořáka?
Hercule Poirot plánuje svůj odchod do důchodu. Namísto hledání zločinců chce najít způsob, jak pěstovat chutnější dýně. Když mu jeho přítel doktor Burton jednoho večera v žertu naznačí, že přes shodné křestní jméno s bájným hrdinou se malý Belgičan svému jmenovci Herkulovi v ničem vlastně ani trochu nepodobá, nevědomky přivede detektiva na myšlenku zopakovat činy…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Po stopách zločinů
Sborník detektivních povídek z pera hvězd současné české literární scény. Kam až mohou zajít sousedské či rodinné rozepře? Čeho je člověk schopen kvůli nešťastné nebo zhrzené lásce? Proč může být osudné synchronizovat si mobil s počítačem? Jakou sílu má nevšední portrét? Vypátrá policie pokaždé pravého pachatele? A pokud ano, pošle ho vždy před soud? Stojí litera zákona nad morálkou?
Přejít nahoru