Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Reacher tentokrát v roli detektiva

Audiokniha-Jack-Reacher-Nezvany-host-Lee-Child
Audiokniha Jack Reacher: Nezvaný host

Po třech akčních thrillerech svého seriálu s Jackem Reacherem přišel britský bestsellerista Lee Child s námětem a jeho zpracováním, které odpovídá současné formě klasické detektivky založené na postupném odhalování zločinu a jeho pachatele. To s sebou nese nejednu výhodu, ale také nejedno úskalí.

Reacher se hned na začátku románu Nezvaný host ocitá v nepříjemném postavení člověka v hledáčku FBI – možná je tak trochu podezřelý z několika vražd, ale možná ho chce federální vyšetřovací služba jen donutit ke spolupráci. Někdo totiž zavraždil dvě ženy, jež i díky Reacherově někdejší práci vojenského policisty vyhrály své spory s armádními nadřízenými, kteří je sexuálně obtěžovali. Zdá se na první pohled, že motivem vražd musí být nějaký druh pomsty, ale ať o nich Reacher přemýšlí, jak chce, události nedávají smysl. A navíc zavražděných žen přibývá.

Lee Child tentokrát nechává z košaté Reacherovy osobnosti ze všeho nejvíc vyniknout intelekt, ale také armádní zkušenost. A i když děj okoření několika typickými akčními scénami, má kniha strukturu a ráz klasické detektivky včetně toho, že autor rozmisťuje všude možně po textu indicie, které umožní pozornějšímu čtenáři či posluchači určit pachatele, jeho motiv i způsob, jak zdánlivě neuskutečnitelné zločiny spáchal. Přičemž se zdá, že pár věcí, které Child vymyslel, nemá tak úplně kotvu v realitě – zde se však ocitáme na tenkém ledě, protože konkretizace naší výtky by měla za následek prozrazení důležité části zápletky.

Výhradu bychom měli také k českému distribučnímu názvu, který neodpovídá ani původním titulům pro britský a americký knižní trh (VisitorNávštěvník, resp. Running BlindBěh naslepo), ale ani modu operandi pachatele. Jinak je překlad Ivy Harrisové čtivý a jazykově bohatý, a dovolíme si tvrdit, že práce této dvorní Childovy překladatelky je pro popularitu jeho knížek v Česku naprosto zásadní. Kdo si někdy přečte aspoň kousek jedné z knih reacherovské série anglicky, sezná, že Childův styl je do značné míry postaven na rytmu budovaném sledem krátkých, strohých vět, a Harrisové se ho výtečně daří zachovávat i v češtině.

A rytmus je i to, co zdobí další skvělý výkon Vasila Fridricha, který se stal interpretem celé série, a to nejprve ve spolupráci s režisérem Michalem Burešem, od něhož reacherovky převzal Karel Heřman. Fridrich čte uvolněně, ve svižném, ale nikoli přehnaném tempu a odstiňování (možná dokonce hraní) přímých řečí působí příjemně přirozeně, bez rušivé manýry a bez zbytečného přehánění. Jeho výkon je výkonem zprostředkovatele, kterého lze při poslechu prakticky ignorovat, který na sebe nestrhává pozornost a který poctivě hledá akcenty a hlasové modulace podle smyslu textu. Avšak když si posluchač dopřeje ten luxus a zaměří se místo na děj a na text na ten příjemný hlas, který ho vypráví, sezná, že slyší cosi prakticky dokonalého.

banner 1200x150

Zvukové i interpretační odstínění promluv prozatím anonymního pachatele, které Child vkládá do textu s čím dál vyšší četností, je jemné, ale dostatečné na to, aby si ho posluchač bez problémů všiml, předělová hudba vhodná a zvuk prvotřídní. V prvních několika románech série je znát, že Child hledá jak vhodnou konstrukci svých příběhů, tak styl a jazyk, kterými je bude předávat dál. A u této čtvrté knihy už jsme se dostali do fáze, kdy vše potřebné našel. I když se většinou v dalších knihách budeme setkávat spíš s akčními thrillery než s propracovanými detektivními zápletkami, budou Childovy audioknižní tituly znamenat pro posluchače záruku parádního poslechu chytře vymyšlených knížek. Tento nevyjímaje.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Sedmdesátá léta v Oslu. Olav Johansen nedokáže jezdit autem pomalu, je měkký jako máslo, příliš snadno se zamilovává, v afektu ztrácí hlavu a je mizerný v matematice. Něco málo přečetl, ale moc toho neví a rozhodně nemá takové znalosti, které by byly k něčemu užitečné.
Bývalý policista a scenárista Josef Mareš, známý především díky televiznímu seriálu Případy 1. oddělení, se ve své nové detektivce inspiroval smutným příběhem o ženě, která v roce 2000 zemřela po pádu z okna.
Kompletní portrét nejbrutálnějšího sériového vraha Ameriky. Audiokniha spisovatelky Ann Rule, Ted Bundy, vrah po mém boku, je naprosto jedinečná ve své ohromující intimitě a popírá stejně děsivě jako v době svého vzniku naši představu, že bychom přece samozřejmě poznali, kdyby mezi námi žilo monstrum, pracovalo vedle nás a tvářilo se, že je jedním z nás.…
Je rok 1919 a Louisa Cannonová je na útěku. Před chudobou, před starým životem a před násilnickým strýcem, který ji hodlá strčit do vlaku a přivézt jednomu ze svých kumpánů jako „splátku“ svých dluhů. Než se však odporný obchod stihne odehrát, Luisa raději z vlaku vyskočí. Její propustkou k lepšímu životu je pozvánka na pracovní…

Recenze ze stejného žánru

O Češích se říká, že jsou národ s holubičí povahou. Ti, kteří byli během své kariéry svědky mnoha zločinů, by ale nejspíše zcela nesouhlasili. Karel Tichý by mohl být jedním z nich.
Stýskalo se vám po komisaři Dupinovi? Pak je vaše čekání u konce. Nakladatelství Témbr přichází s třetím příběhem dupinovské série Jeana-Luca Bannaleca, tentokrát s názvem Bretaňské zlato. Oproti prvním dvěma dílům vás vtáhne do děje pěkně svižně a dramaticky – komisaři Dupinovi, kterého se v audioknižním zpracování ujal opět skvěle Jan Teplý ml., totiž půjde…
Dvanáct vražedných případů vymyšlených pro pobavení a zamyšlení televizního diváka podle dvanácti znamení zodiaku v seriálu Vraždy v kruhu spisovatelkou a scénáristkou Ivou Procházkovou našlo svůj literární doplněk v podobě tří detektivních románů Muž na dně, Dívky nalehko a zvukově zatím nezpracovanými Doteky zabitých.

Dále od recenzenta

Zadumaná mollová hudba uvádí posluchače do dalšího, už bohužel posledního románového příběhu komisaře Wallandera. Neklidný muž Henninga Mankella, který švédsky vyšel poprvé už v roce 2009 a v českém překladu autorovy dvorní překladatelky Heleny Steissové o tři roky později, nyní po několikaletém čekání konečně uzavírá i české audioknižní zpracování celé výtečné série, pod kterým jsou podepsáni režisér…
Od vydání první šarády Jefferyho Deavera pro forenzního vyšetřovatele, geniálního kvadruplegika Lincolna Rhyma a jeho „nohy a oči“ Amelii Sachsovou, uplynulo sedmadvacet let. S českým knižním a momentálně i audioknižním vydáním patnáctého dílu série, románu Noční návštěvník, se naskýtá vhodná příležitost prozkoumat, kam se série posunula, a zjistit, nakolik ještě stojí za pozornost.
Základní poučka historiografie sice zní zcela pominout otázku „co by se stalo, kdyby“, zároveň každý dobrý historik přinejmenším neveřejně přizná, že tato otázka je z hlediska oboru nejzajímavější. Podobnou si položili autoři mystifikačního výletu do československých dějin, který vede po stezkách, jež nikdy neexistovaly, a umně propojuje pět úžasných, žánrově těžko zařaditelných povídek, jimž rozhodně…
Nový, napjatě očekávaný román Leoše Kyši Syndikát vyšel knižně loni na podzim a jeho zvuková verze na sebe nedala dlouho čekat. Román je to svižný a co se zábavnosti nebo vtipu týče, rozhodně si nezadá s tvorbou autorova alter ega Františka Kotlety. Co ho od této tvorby odlišuje, je jeho závažnost.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
Přejít nahoru