Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Dvojnásobná premiéra slečny Marplové

Vražda na faře
Vražda na faře

Smírčího soudce plukovníka Protheroa neměl nikdo rád. Mnoho sousedů z vesničky St. Mary Mead bylo dokonce toho názoru, že bez něj by bylo na světě líp. Kdo z nich ale skutečně sáhl po zbrani a plukovníka zastřelil přímo na místní faře? Podezřelých je spousta, což policii mate. Naštěstí nedaleko bydlí jistá stará dáma, která ráda strká nos do všeho, co se ve vesnici šustne. Díky své znalosti lidských povah si ale Slečna Marplová s Vraždou na faře jistě brzy poradí.

Agathu Christie proslavila zejména postava malého belgického detektiva Hercula Poirota, v těsném závěsu za ním však cupitá venkovská amatérská pátračka slečna Marplová. Ta se nejprve objevila v krátkých povídkách a až teprve o pár let později vystoupila i ve velkém románu, Vraždě na faře. Má skvělý pozorovací talent a tak vidí i to, co ostatním zůstává skryto. Oproti pozdějším knihám zde ovšem není vykreslena jako ta zcela milá stařenka, kvůli své zálibě ve sbírání klepů například není u sousedů vůbec oblíbená.

Audioknižní Vraždu na faře vydalo nakladatelství Vyšehrad, člen skupiny Albatros Media. V režii Pavly Nohýnkové se hlasem většiny postav stal Otakar Brousek ml. Jedinou výjimku tvoří samotná slečna Marplová, jejíž party byly svěřeny Růženě Merunkové. Oba jsou zkušenými herci a s klasickou detektivkou si poradili s lehkostí. Růžena Merunková si za svůj život prošla celou plejádou nejrůznějších rolí, pro Tympanum dokonce načetla poirotovský román Schůzka se smrtí. Staropanenská slečna ze St. Mary Mead jí však na kontě kupodivu doposud chyběla. Vklouzla však do jejích střevíců přirozeně a zcela se s ní ztotožnila. Dokázala si ve způsobu její řeči najít několik poloh a svým nezaměnitelným hlasem je bezchybně prokreslit.
 

Ani Otakar Brousek není pochopitelně před mikrofonem nováčkem. Nepřekvapí tak, že jeho vikář Clement, který je zároveň vypravěčem celého příběhu, působí na posluchače sympatickým dojmem. Vražda na faře je ovšem, stejně jako i další rané knihy Agathy Christie, protkána humorem, což se tvůrci audioknihy rozhodli podpořit stylizací interpretace. Brousek proto všechny vedlejší postavy, kterými autorka v rámci spletitého děje rozhodně nešetřila, důsledně odlišuje výrazně změněnými hlasy. Rozeznat od sebe mutujícího vikářova synovce, kašlajícího a nosem popotahujícího policistu, huhňavého komorníka či uvzdychanou vdovu jde tak zcela bezpečně.

banner 1200x150

Otázkou ale je, zda tato snaha nejde až příliš na dřeň a nevyznívá jako interpretace humoristického románu, kterým kniha přese všechny pitoreskní postavičky přeci jen není. Stejně tak pousmání se, které zaznívá nelogicky hned v úvodu po přečtení názvu díla, působí spíše nemístně a uměle. Zcela špatná je bohužel výslovnost příjmení Protheroe, kterou si tvůrci měli předem ověřit, než vypustili do světa jeho počeštělou zkomoleninu. Situaci naštěstí zachraňuje hudba Daniela Tůmy a Ondřeje Timpla, která v sobě kombinuje především klavírní melodie doplněné o tóny smyčců. Svou promyšleností a bohatostí připomíná znělky výpravných televizních adaptací příběhů z pera královny zločinu.

Vražda na faře není jen první vydanou knihou se slečnou Marplovou, ale i prvním načteným románem s touto bystrou stařenkou. Až na trochu příliš pestrou práci s hlasem se jí nedá prakticky nic vytknout a tak se posluchači můžou již začít těšit na poslední román se slečnou Marplovou nazvaný Zapomenutá vražda, který na letošek rovněž chystá Vyšehrad. U něj by namísto humoru měla nastoupit již zcela typická atmosféra detektivek, kterou jejich čtenáři po desetiletí zbožňují.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Tyto skutečné kriminální případy hravě překonají fantazii autorů těch nejlepších detektivek. Případ Hepnarová. Spartakiádní vrah. Veksláci, Tuzex, bony, první počítačový podvod či podvod v Loterii Milion, Ivan Jonák a další fenomény „divokých devadesátek“. Svět podle Mrázka a Krejčíře (a snaha „dostat je do tepláků“). Nájemné vraždy a strašlivá Krakatice. A nakonec „vši“ v kožichu kmotrů,…
Povídky obsažené v tomto výboru vyšly většinou nejprve časopisecky. Leitmotivem sbírky je roční období, kdy se případy slavných postav odehrávají. Posluchač tam může srovnávat vyšetřovací metody čiperné starší dámy s vytříbeným čichem na pachatele vražd Jane Marplové, puntičkářského a velmi inteligentního Hercula Poirota, vtipných detektivů a partnerů i v osobním životě Tomyho a Pentličky, tajemného…
Kapitán Exner tentokrát vyšetřuje zločin z vášně, již vyvolávají nejen krásné ženy, ale také, a možná především, peníze. Zlatý muž je totiž vzácný soubor předmětů z doby stěhování národů. Poklad nedozírné ceny byl brzy po objevení ukraden z muzea okresního města, aby se po letech objevil v soukromé sbírce ve Francii…
Druhého dne Vánoc se doktor Watson vydal popřát Sherlocku Holmesovi vše nejlepší a našel ho, jak zkoumá ošuntělý plstěný tvrďák, který nalezl poslíček Peterson na ulici společně s tučnou vánoční husou. Tak podivně začíná jediný Holmesův vánoční příběh.  Nakonec se ze zdánlivě nevinného nálezu vyvinul případ krádeže slavné modré karbunkule... A jak to dopadne? Vždyť…

Recenze ze stejného žánru

Příběhy Sherlocka Holmese jsou poslední dobou poměrně oblíbené, za což nejspíše může jak vypršení autorských práv na dílo Arthura Conana Doyla, tak popularita série Sherlock z produkce BBC. Se zvukovými nahrávkami jeho dobrodružství jako by se poslední dobou roztrhl pytel, což platí zejména o tom nejslavnějším z nich, Psu baskervillském. Příběh s prvky gotického románu o přízraku psa…
Píše se květen roku 1997 a v podsvětí Nášho Mesta to vře. Po vraždě bosse, který mafiánským strukturám vládl pevnou rukou, panuje v těchto kruzích nejistota, touha po pomstě, ale zároveň probíhá i boj mezi dvěma znepřátelenými skupinami o uchopení moci. Mediátorem mezi nimi nemá být nikdo jiný, než oddělení vražd v čele s Richardem Krauzem, který se s klíčovými…
O legendárním soudci Ti slyšel nejspíš každý fanoušek detektivního žánru. Postavou čínského učence, kancléře a bojovníka proti korupci žijícího v sedmém století se inspiroval nejprve nizozemský orientalista Robert van Gulik, v novém tisíciletí po něm převzal štafetu francouzský spisovatel Frédéric Lenormand. Jeden z četných příběhů druhého jmenovaného autora vydalo letos v interpretaci Václava Knopa Tympanum.
Švédská manželská dvojice Alexander Ahndoril a Alexandra Coelho Ahndorilová celosvětově proslula prozatím devíti extrémně násilnými romány z ranku tzv. severské krimi s detektivem Joonou Linnou napsanými pod pseudonymem Lars Kepler. Nyní se k českým čtenářům a také k uším audiofilů dostává pod názvem Až najdu klíč první díl nové série Klíč. Tu manželé tvoří pod novým pseudonymem Alex Ahndoril…

Dále od recenzenta

Detektiv Harry Bosch se nerad řídí pravidly. Mezi kolegy u losangeleské policie kvůli své povaze vlka samotáře nenašel mnoho přátel. V osobním životě se navíc pere s démony minulosti. Ale jakmile jde o složité případy, málokdo se mu v houževnatosti a důvtipu vyrovná.
Existuje u nás v rámci detektivních rozhlasových her silnější pouto mezi postavou a jejím interpretem, než vzniklo mezi komisařem Maigretem a Rudolfem Hrušínským? Říká se, že nikdo není nenahraditelný. Ale v případě hereckých osobností, které určitému literárnímu hrdinovi vtisknou osobitou a nezaměnitelnou, třebas jen pomyslnou rozhlasovou tvář, by mnozí o tomto tvrzení pochybovali. Když se…
Joe Coughlin už v mládí nedokázal potlačit své sklony k páchání zločinů. Jeho život směřoval po přímé linii od loupežných přepadení až k vedení mafiánského klanu. Za to, že se stal bossem, podle něj může jeho setkání s Emmou Gouldovou. Kvůli němu ale možná nakonec Joe skončí se zabetonovanými chodidly na dně zálivu.
Proč má Lisbeth na zádech dračí tetování? Na to autor původní trilogie Milénium, Stieg Larsson, nestihl svým čtenářům odpovědět. V Muži, který hledal svůj stín, představuje jeho pokračovatel svou verzi příběhu o tom, kterak nejslavnější románová hackerka k drakovi na zádech přišla. Na ni samotnou však v příběhu čeká odhalení další části její minulosti. Ani…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Královna detektivky, světově proslulá spisovatelka všech dob. Publikovala celkem přes 80 románů a divadelních her.
Vražda na faře
Kdo je vinen z vraždy plukovníka Protheroea? Muž, kterého nikdo neměl rád, naposledy vydechl na faře ve vesničce St. Mary Mead. Násilná smrt vyvolá řadu otázek a podezření ulpí na sedmi místních. Kdo z nich měl skutečně motiv k vraždě? Důležitou postavou ve vyšetřování je slečna Marplová, která se později svou znalostí lidských povah proslaví. Při hledání viníka vraždy na faře se představuje poprvé v knižní podobě.
Přejít nahoru