Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Ledové klenoty do uší

Mrazivé vraždy
Mrazivé vraždy

Rok po tematické antologii povídek Agathy Christie s názvem Poslední seance vyšly loni v zimě ve vydavatelství Kalibr Mrazivé vraždy. Ty se záhy – z kraje letošního roku – dočkaly taktéž audioknižního vydání, které pro VOXI na klíč natočilo AudioStory, podobně jako dříve již pravidelně vydávané vícehlasé četby případů slečny Marplové. Vydat audioknižně povídky však, jak se ukazuje, není jen tak.

Zatímco Poslední seance se opírala o motivy spiritismu či nadpřirozena, povídky z tematické antologie Mrazivé vraždy spojuje období Vánoc, sněhu či dokonce přímo mrazu. Ve výňatku z Vlastního životopisu nejprve sama Agatha Christie zavzpomíná na to, jak za jejích mladých let vypadaly Vánoce v Anglii, kterou líčí v mnoha svých prózách. Stejně jako tento text i následujících třináct povídek již dříve v češtině knižně vyšlo, avšak v různých souborech, jako například Poirotova pátrání, Záhadný pan Quin, Poslední případy slečny Marplové nebo Dokud světlo nepohasne. Některé z textů zde však vychází v novém překladu. Pasáž z Vlastního životopisu a povídky Bonboniéra a Záhada lovecké chaty si tak můžeme poslechnout v překladu Jany Ohnesorg, předsedkyně Společnosti Agathy Christie.
 
Audiokniha je však ještě exkluzivnější, jelikož žádná z povídek dříve nevyšla jako audiální četba, byť jsme mohli slyšet pro Český rozhlas natočenou dramatizaci podle stejnojmenné povídky Vánoční tragédie (1994), polodramatizaci Dcera duchovního z audioknižního kompletu Zločiny pro dva (Audiotéka 2021) nebo dramatizaci Královský rubín (1995), která nám zápletkou připomene povídku Vánoční dobrodružství – nicméně v tomto případě je třeba nenechat se zmást. Vánoční dobrodružství je totiž původní kratší verze téhož případu, vyprávěná úplně jinak a s trochu jinými postavami. V antologii pak dále najdeme quinovské povídky Pan Quin přichází a Na konci světa, marplovku Útočiště, dále Záhadu bagdádské truhly, Plymouthský expres, Tři slepé myšky, Potíže v zálivu Pollensa a Mužnost Edwarda Robinsona, která svou hravostí ne náhodou posluchači připomene rozhlasovou dramatizaci Záhada španělského šálu (1993), obě povídky totiž pocházejí z téhož souboru Záhadné zmizení lorda Listerdalea. To vše o celkové délce jedenácti hodin vzniklo pod režijním vedením Jindřišky Novákové.
 
Příběhy, v nichž je hlavní protagonistkou slečna Marplová, pojalo AudioStory stejně jako své předchozí marplovské počiny – tedy jako vícehlasou četbu, kde přímé řeči Jane Marplové čte Růžena Merunková, zatímco vypravěčem je Otakar Brousek mladší. Sestava je již osvědčená a výborně funguje – a to i ve trojici s Jitkou Ježkovou.
 

Pro četbu poirotovských povídek sáhlo vydavatelství po zkušeném Jaromíru Medunovi, který daboval Hercula Poirota v televizních adaptacích s Davidem Suchetem v hlavní roli. Tentýž postup byl ostatně už před lety zvolen při načtení románů Záhada na zámku Styles a Opona (Tympanum a Kristian Entertainment 2016–17). Na jedné straně jde vskutku o atraktivní řešení obsazení interpreta, na druhé straně však naráží na jeden podstatný problém: ani jeden ze zmíněných příběhů nevypráví Hercule Poirot, nýbrž Arthur Hastings. I velmi pozorný posluchač, který zná Poirota v českém dabingu, tak snadno ztratí přehled o tom, kdo co dělá a co si myslí. Slyší totiž Poirotův charakteristický hlas říkat: „Vystoupil jsem na nádraží…“ a představí si na nádraží Poirota. Jak se věci mají, ho upozorní až věta typu „Rozhodl jsem se navštívit svého přítele Poirota.“ Nejprve posluchač nechápe – než se dovtípí, že celou dobu poslouchal vyprávění Hastingse. Jen s těží si lze vysvětlit, proč i pro nahrání poirotovských povídek vydavatelství nepřistoupilo k vícehlasé četbě – pokud tedy chtělo zachovat Poirotovi „jeho hlas“. Pro interpretaci vypravěče Hastingse se navíc nabízí velmi zkušený audioknižní interpret, herec Vladislav Beneš, který po boku Meduny léta daboval právě Arthura Hastingse.
 
Quinovské povídky v audioknižním vydání antologie čte Petr Lněnička, který se toho úkolu zhostil se ctí a vyprávění tak nabylo zvláštně ponuré atmosféry. Vojtěch Hájek zase pro Mužnost Edwarda Robinsona stvořil příjemně klukovského naivního vypravěče, právě tak, jak si žádalo autorčino dílo.
 
Tři slepé myšky v podání Otakara Brouska mladšího jsou však hotový skvost. Velmi obtížně bychom hledali někoho, kdo by byl schopný interpretovat povídku, podle níž vznikla světoznámá detektivní hra, s takovým entusiasmem a citem pro konverzační i situační komiku. Na lesku tomuto klenotu však z režijního hlediska ubírá fakt, že Tři slepé myšky (Three blind mice), jak se ostatně několikrát zopakuje, jsou dětská písnička – jakýsi britský sourozenec Maličká su, husy pasu – a jejich jednoduchou melodii lze velmi snadno dohledat. Proč si však text písně každý zpívá, jak ho napadne, to pochopit nelze.
 
Jako celek by si audioknižní antologie určitě zasloužila ohlídat, aby nedocházelo k tak značným výkyvům v tempu četby – někteří interpreti čtou až o čtvrtinu rychleji než jiní. Dále by bývalo stálo za to sjednotit přístup k výslovnosti anglického místopisu (někde s anglickým přízvukem, jindy ne) a k vlastním jménům – vyskytují se tak i v jedné povídce vedle sebe postavy jako Wren přečtený s anglickou výslovností a Trotter, čtený zkrátka „Trotr“ s česky drnčivým „r“. V úvodním slovu je skloňován „Devonšr“ zatímco v Záhadě lovecké chaty je náhle nesklonný „Darbišr“, a tak bychom mohli pokračovat. Nedotažené koncepce a množství lokálních neduhů je v tomto případě velká škoda, jelikož z hlediska díla i interpretace jde jinak z většiny o luxusní kousky. O to víc bohužel pak některé momenty posluchače zabolí.
 
Co však nelze kvitovat jinak než s povděkem, je alespoň částečná audioknižní tiráž, která zohledňuje překladatele. Autora hudby ani režii se z ní však nedozvíme, byť v tomto směru by už místo pro záhadu být nemělo.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Bioinformatik a lovec sériových vrahů Theo Cray dostane od FBI neoficiální nabídku vyšetřit podivnou dvojnásobnou vraždu. Došlo k ní na místě, kde zabiják, kterého Theo odhalil dříve, pohřbíval své oběti. Policie jako podezřelého zadržela forenzního technika, ten ale nikdy dříve neměl sklony k násilí, navíc je v šoku a na nic si nevzpomíná. A na…
Po vražde bossa podsvetia zavládla v Našom Meste dusivá atmosféra. Všetkým bolo jasné, že odveta na seba nenechá dlho čakať, prinesie novú vlnu krvi prelievania. Chlapcom z oddelenia vrážd sa naskytne nečakaná príležitosť - zastaviť hroziacu katastrofu, vrátiť do našich ulíc pokoj a pohodu. Krauz sa snaží využiť osobné kontakty na dvoch rivalov, Bossových nástupcov,…
Když se v divočině tasmánských hor ztratí během výletu čtveřice náctiletých školaček, mají obyvatelé městečka Limestone Creek pocit děsivého déjà vu, neboť k podobné události tu došlo už v roce 1985. Právě od té doby mezi zdejší mládeží koluje strašidelná legenda o Hladovém dědkovi, který ve skalách číhá na hezké dívenky…
Sborník, který vznikl jako inciativa nakladatelství v době krizového stavu republiky, vás zavede do nových fantastických světů – ať už mezi skřety, elfy a půlčíky jako povídka Staré vznešené časy od Františka Kotlety, nebo do světa technologických vymožeností jako Panenka Romana Bureše. Navštívíte futuristickou budoucnost v Sobotní směně Kristýny Sněgoňové, jeden prazvláštní magický chudobinec v…

Recenze ze stejného žánru

Vydavatelství OneHotBook vydává sérii románů se slavným vyšetřovatelem Maigretem již od roku 2016. Po celou dobu má interpretaci v režii Hynka Pekárka na starosti Jan Vlasák. Co se ale za tu dobu změnilo? A jak se to odráží na nejnovější audioknize ze série?
Přestože jméno spisovatele a rozhlasového scénáristy Zdeňka Jirotky bude navždy spojováno především s kánonickým Saturninem, stojí i jeho druhá románová práce Muž se psem dodnes za pozornost. Jirotka ji stvořil dva roky po Saturninovi v roce 1944 a jedná se o crazy parodii detektivního žánru, především toho jeho tehdy rozšířeného segmentu, který se vyznačuje postavou geniálního, až…
Píše se rok 2003 a světem ještě obchází stín nedávných teroristických útoků. Na přistěhovalce z Afghánistánu či Iráku se proto kdekdo dívá skrz prsty. Jednoho z nich, oblíbeného fotbalového rozhodčího, naleznou zavražděného a vyšetřovací tým má jasno o tom, kdo zločin spáchal. Pochybuje jen mladá policistka Micaela Vargasová, sama dcera uprchlíků z Chile. Za pomoci známého profesora Hanse…
Přestože je jméno hvězdy americké detektivní prózy Jefferyho Deavera spojeno především s rozsáhlou knižní řadou s geniálním kvadruplegikem Lincolnem Ryhmem v ústřední roli, nikdy se o něm nedalo tvrdit, že je mužem jedné série. Nejde jen o další napínavé série, například s bývalým filmovým kaskadérem Johnem Pellamem, kterou napsal pod pseudonymem William Jefferies, nebo s agentkou Kathryn Danceovou, nýbrž…

Dále od recenzenta

I přes obavy, že série se soukromým detektivem Cormoranem Strikem, kterou J. K. Rowlingová píše pod pseudonymem Robert Galbraith, skončí svým třetím dílem, dočkali jsme se jejího pokračování Smrtící bílá. Aktuálně v podobě zdařilého audioknižního zpracování, jehož tvůrci se poučili z chyb předchozích dílů.
Psychothriller Sebastiana Fitzeka Terapia pracuje s již tradičními rekvizitami, bez nichž si čtenáři světových bestsellerů nejspíš už ani neumějí thriller představit. Setkají se s motivy únosu, věznění, ošklivým tajemstvím minulosti, psychickou poruchou/chorobou, bezprávím i (v tomto případě sofistikovaným) násilím páchaném na ženě/dítěti. Čili si řekneme: je tu znovu všechno to, co jsme četli nebo slyšeli…
Autorka detektivek Agatha Christie se, jakožto dobře situovaná Britka i manželka archeologa, musela za život potkat s bezpočtem starších důstojníků, kteří s sebou vozili zásoby fotografií a rádi se do omrzení chlubili tím nebo oním dobrodružstvím. Kdo ví, jestli si také někdy nepřála, aby zhynuli nějakou ošklivou smrtí. Tak jako tak se svůj postoj k těmto mužům…
Trilogie Neala Shustermana Žatva smrti se u nás v roce 2018 stala výrazným trendem mezi čtenáři young adult literatury, podobně jako cosplaye stavěné na plášti pastelové barvy a kose. A rozhodnutí začít pracovat na kvalitní zvukové podobě celé série lze považovat za svého času velmi výrazný krok na poli české audioknižní scény.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Královna detektivky, světově proslulá spisovatelka všech dob. Publikovala celkem přes 80 románů a divadelních her.
Mrazivé vraždy
Povídky obsažené v tomto výboru vyšly většinou nejprve časopisecky. Leitmotivem sbírky je roční období, kdy se případy slavných postav odehrávají. Posluchač tam může srovnávat vyšetřovací metody čiperné starší dámy s vytříbeným čichem na pachatele vražd Jane Marplové, puntičkářského a velmi inteligentního Hercula Poirota, vtipných detektivů a partnerů i v osobním životě Tomyho a Pentličky, tajemného až mystického Harleyho Quina či zkušeného psychologa Parkera Pynea.
Přejít nahoru