Vyhledat
Už je tady zas
Už je tady zas

Otevřete-li si internetový prohlížeč a do některého vyhledávače zadáte sousloví Už je tady zas, zaručeně vám jako první vyjede anotace stejnojmenného bestseleru německého novináře a spisovatele Timura Vermese, popř. možnost nákupu.

Proto k ději skutečně co možná nejstručněji. Satirický román si pohrává s otázkou, co by se stalo, kdyby Adolf Hitler nezemřel, resp. kdyby hibernoval a probudil se po šestašedesáti letech v současném Německu roku 2011. Získal by soukmenovce? Zorientoval by se v demokatickém světě? Naučil by se používat a využívat moderní technologie? Ovládl by mediální pole? Ovládl by německý lid? Na tyto otázky vám neodpovím a kniha vlastně také ne – pouze mnohé bravurně a vtipně naznačuje. Mohlo by se zdát, že je silně neetické vtipkovat na toto téma, dovedu si i představit, že vyjít u nás podobná kniha např. o oživlém Gottwaldovi, vyvolá její přijetí rozporuplné ohlasy. Sice nevím, jak byla kniha přijata v Německu, ale dovedu si představit, že stane-li se z knihy bestseller, musí být společností přijímána kladně. Ostatně, Německo se s dobou nacismu vyrovnalo mnohem lépe a důstojněji, než naše země s dobou totality, jak je bohužel čím dál tím víc vidět. Nicméně, zpět k románu.

Jak jsem řekl, jedná se o satiru, ale velmi sžíravou a krutou satiru, odvažuji se tvrdit, že bohužel i do jisté míry reálnou. Vermes si plně uvědomuje, jaký vliv mají média na prezentaci čehokoli, i naprosté zrůdnosti, je-li předložena jako něco přínosného, popř. bizarního. Toto vše vnímavému posluchači musí vytanout na mysli. V tom je ta krutost, díky které recenzent nemohl audio verzi knihy o délce 10 a půl hodiny vyslechnout v tahu, ale byl nucen přerušovat, čili poslech se velmi protáhl. Nicméně, nelze určitě litovat stráveného času. Svižný překlad a "totální" nasazení čtece, herce Miroslava Táborského, veškerou krutost vyvažují.

U tak rozsáhlé četby, interpretované navíc pouze jedním hercem, často hrozí sklouznutí k monotónnímu pojetí. Zde tomu tak naštěstí není. Drobné nájezdy, kdy slyšíme, že herec čte dlouho a z projevu máme pocit, že by si měl dát pauzu a odkašlat si, tu sice občas nastanou, ale Táborského odhodlanost při četbě projevů, či v dialogických částech, vše zachraňuje. O to krutější a zároveň vtipnější se kniha stává. Nutno dodat, že zmíněná výtka není rozhodně chyba M. Táborského, ale je dána absencí režiséra odborníka, tedy odborného dohledu, který hlídá kondici čtece. Dalším zvukařským nešvarem jsou neodborné střihy, často např. slyšíme za sebou dvě nadechnutí, chvíli slyšíme, jak už má herec dost, rázem ožije, rázem zní jeho hlas víc vlevo, za chvíli zase víc vpravo. Kdyby se jednalo apriori o knihu, natáčenou k vydání, musím tyto pro mnohé asi neslyšitelné nešvary hodnotit, jako naprostý amaterismus.

banner 1200x150

Je však podstatné ozřejmit, že audiokniha Už je tady zas, byla původně natáčena pouze pro potřeby nevidomých uživatelů zvukové knihovny (KTN), se kterou se dohodl vydavatel, nakladatelství Tympanum, na spolupráci. Díky jejich charitativně pojaté edici Načteno vycházejí přejaté nahrávky původně určené slepcům. Nic proti této zásluze, je to určitě vstřícný, ale zároveň i trochu líbivý krok, bohužel s nepromyšlenou dramaturgií. Jistě, vydat se cestou bestselerů (knihy D. Browna, Tolkienův Hobit, atd., atd.) má něco do sebe. Vedle toho jsou vydáváni osvědčení autoři typu Agathy Christie, ovšem načtené před několika desítkami let, navíc lidmi, kteří už dneska třeba nežijí a kteří, kdyby tušili, že jednou jejich práce spatří světlo světa před širokou veřejností, by se třeba při četbě více snažili. Nejde o to, že by byly knihy načítány špatně, ale pokud načítáte za hubičku pro určitou skupinu lidí a vaším cílem je této skupině kompenzovat sníženou možnost četby, načítáte určitě jinak, než kdyby vaší ambicí bylo knihu vydat. Ne všichni jsou takoví "borci" jako např. Bohumil Švarc, Rudolf Pellar, či hlasatel Richard Honzovič, kteří četli i pro nevidomé na výbornou. Netvrdím, že Miroslav Táborský snad nepatří mezi elitu interpretů, jistěže patří, ale z nahrávky je bohužel slyšet výše popsané. Proto musím říct, že jsem z této edice dosti na rozpacích. Náslech či propracovanější dramaturgie by neškodily. Chápu, že z komerčního hlediska je spíš podstatné, co vydat a nikoli v jaké technické a interpretační kvalitě. Ale přiznejme si, není to poněkud krátkozraké?

Nicméně, ať stále neplísním, jak jsem řekl, přes popsané nedostatky byla radost knihu vyslechnout a zrovna u tohoto titulu bude jistě dobře, když se audionahrávka dostane mezi víc lidí.

Datum: 

Autor recenze: 

Další recenze této audioknihy

Mělo to být zcela normální ráno. Berlín se probouzí do nového dne, s ním však na lavičce i jeden pán nápadně připomínající Adolfa Hitlera. Jenže on ho jen nepřipomíná, on jím je.

Audioknihy ze stejného žánru

Sborník, který vznikl jako inciativa nakladatelství v době krizového stavu republiky, vás zavede do nových fantastických světů – ať už mezi skřety, elfy a půlčíky jako povídka Staré vznešené časy od Františka Kotlety, nebo do světa technologických vymožeností jako Panenka Romana Bureše. Navštívíte futuristickou budoucnost v Sobotní směně Kristýny Sněgoňové, jeden prazvláštní magický chudobinec v…
Milý, vtipný a nesmírně poutavý příběh dvou mladých lidí, kteří se náhodně setkají, zamilují se do sebe a podniknou předsvatební cestu po horách i řece do městečka Jiljí, napsal Miroslav Skála v roce 1975. Podle této knihy natočil v roce 1983 režisér Hynek Bočan stejnojmenný televizní film. Hlavními filmovými hrdiny byli tenkrát Libuše Šafránková a…
Velký příběh o lásce, o fantazii a odvaze. Příběh o tygrovi, o Thomasu Tracym a Lauře Luthyové. Co kdybychom každý měli svého tygra, který by nám ukazoval cestu k našim největším snům?
Edgar Allan Poe byl mistr vyprávění, se čtenářem hraje komplikovanou hru, kterou sám nazývá arabeskami. Literatura je mu hrou rozumu i imaginace, přesně komponovanou skladbou, jek dosvědčuje jeho esej Princip poezie, s nímž slavil úspěchy na přednáškových výjezdech.

Recenze ze stejného žánru

Pryč jsou doby románů v dopisech. Nastal čas knih facebookových statusů! Na takové představě není nic překvapivého a Žena filmového kritika si dokonce ani nepřipíše prvenství za knižní vydání textů, které prověřil zájem fanoušků na sociálních sítích. Z obvyklých zvyklostí už vybočuje, že audiokniha vychází v těsném závěsu za knihou. Pod nahrávkou je podepsán nakladatelský…
V kánonu české literatury snad neexistuje dílo, které by se za šest desítek let dočkalo tolika zvukových interpretací. Řeč je o dobrém vojáku Švejkovi z pera Jaroslava Haška. Jako celek, či jen vybrané kapitoly, jej načetli Jan Werich, Jan Pivec, Karel Höger, Josef Somr či Pavel Landovský. V jednom kompletu se dokonce sešla desítka herců,…
Když téměř před sedmi lety spatřil světlo světa humoristický román Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel, řada čtenářů a posluchačů audioknih si bodrého Alana Karlssona, který se „prošvejkoval“ životem, rázem oblíbila. A stejně tak i jeho duchovního otce, švédského spisovatele Jonase Jonassona. Nyní se mohou těšit ze znovusetkání s oběma. Vlastně se třemi,…
Ellen je průměrná, v ničem nevybočující žena. Žije s manželem a dvěma dětmi v domě na britském venkově. Snaží se skloubit starost o domácnost, výchovu dětí, práci v odvětví IT. Ve svých devětatřiceti si nepřipadá jako dokonalá matka – těmi opovrhuje. Navíc docela pije, aby se ze všeho nezbláznila. Má snahu stanovit si na začátku…

Dále od recenzenta

Na audioknižním trhu existuje celá řada jednohlasých či vícehlasých četeb. Dramatizací či dramatizovaných, lépe řečeno dialogizovaných četeb se ovšem mnoho neobjevuje. Výjimkou jsou rozhlasové nahrávky přejímané vydavatelstvím Radioservis, či občasné nahodilé počiny některých jiných vydavatelů. Mnohohlasá adaptace totiž znamená nutnou důkladnou přípravu a náročnou práci a pochopitelně také nemalou finanční zátěž a dlouhou návratnost. V…
Představte si svět v nedaleké budoucnosti. Svět, ve kterém je vlastní myšlení považováno za něco škodlivého, veškerá zábava je redukována na ničení věcí a sledování kýčovitých příběhů na telestěnách. Hasiči požáry nehasí, ale zakládají je – pálí knihy, které někteří zbloudilci tajně ukrývají. A právě jeden z hasičů, Guy Montag, se rozhodne systému vzbouřit.
Roku 1922 měla premiéru Čapkova hra Věc Makropulos na scéně městských divadlech na Vinohradech. O více jak 50 let později, konkrétně roku 1975 se tato hořká komedie dočkala slavného rozhlasového nastudování, v režii neméněslavného a legendárního mistra režie, Jiřího Horčičky. V roce 1987 pak vychází na LP a konečně letos, tedy roku 2012 jsme se…
Je evidentní, že tvorba Julese Verna stále přitahuje mnoho čtenářů a posluchačů. Otázkou zůstává, jsou-li v dnešní době cílovou skupinou děti či dospělí, kteří se rádi vrací k nestárnoucím dobrodružstvím mistra fantazií. Ať tak či tak, jedním důkazem za všechny je režisér Dimitrij Dudík, který v letech 2011-2013 pro Český rozhlas napsal a zrežíroval hned…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Nyní není medailonek k dispozici.

Už je tady zas
Co kdyby Hitler v roce 1945 nespáchal sebevraždu, ale jen usnul? A co kdyby se probudil roku 2011? Jak by se asi tvářil a našel by v našem světě spojence, kteří by ho podpořili? Od těchto otázek se odvíjí román německého spisovatele Timura Vermese nazvaný Er ist wieder da, který vám nyní přinášíme v audiopodobě.
Přejít nahoru